Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Noul termen este pe 27 mai cand se vor cita martorii, politia nu a depus nimic la dosar . Am cerut instantei pronuntare in baza actelor depuse la dosar dar a vrut sa auda si martoru ! va tin la curent !
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pina ce instanta nu audiaza cel putin un martor, nu va lua nici o decizie! Din partea politiei nu se prezinta nimeni, dar sa fii convins ca instanta a facut adresa catre ei sa trimita probe...daca au asa ceva!
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sunt convins ca au trimis si la ei dar la dosar nu era nimic , in fine nu am avocat ma reprezint singur motivat si de faptul ca nu ma consider vinovat !
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca la termenul urmator apar acte serioase, cere amanare si ia un avocat.Daca castigi, il plateste politia.Faza cu ''nu am avocat pentru ca nu ma simt vinovat'' e valabila numai in cercul tau de prieteni...Chiar daca te gaseste vinovat instanta, avocatul treneaza procesul si vei fi pieton pe la toamna.Altfel vei avea o vara urata!Pieton in soare!
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da stiu mersi de sfat m-am gandit si la varianta asta si daca nu iese conform planului (realitatii) voi cere termen din lipsa de aparare sa-mi iau avocat !
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Revin , am fost am strigat pozitia a chemat martoru si a zis ca audierea martorului se face in a 2 a parte ..ok am stat acolo 5 ore pana sa ajungem sa ia martoru la puricat si surpriza....cand ajungem in fata ne zice Presedintele ca Ai pare rau ca a trebuit sa asteptam atat de mult si ca nu mai este nevoie sa audieze martorul si sa astept decizia acasa sau pe portal.........acum ma gandesc eu ca este o decizie favorabila mie de nu a mai avut nevoie sa discute si cu martorul, avand in vedere ca politia tot nu a depus nimic !


"Încuviinþeazã proba cu înscrisuri ºi proba testimonialã pentru petent. Dispune citarea martorului indicat de petent. Amânã judecarea cauzei ºi acordã termen la data de 27.05.2010 pentru administrarea probelor."


asta era scris de la termenu trecut



SI acuma una calda chiar fierbinte Admite plângerea, anuleazã procesul-verbal contestat.
  • tavibaroi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bravo! a meritat ce zici ?
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da a meritat pentru ca nu am fost vinovat si a fost destul de simplu!
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E bine asa, felicitari...Partea cu vina este intotdeauna discutabila si relativa!Macar vei avea o vara linistita.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
offfffffffff, se intampla din nou .
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ce se intampla din nou?
oricum, acum ai experienta... Smile
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pentru ca nu am vazut un semn care ma obliga sa fac dreapa si un semafor dedicat pentru virajul la dreapta. , Pentru ca am depasit"coloana" si anume o masina parca la 1 metru de trecerea de pietoni pe linie continua invizibila . 60 de zile 470 lei amenda.. Alta contestatie... Politia din Iasi e cea mai tare.


art. 230 lit. l) din Reg. OUG 195/2002 - Permisul de conducere se retine in urmatoarele situatii: [?] l) cand titularul a savarsit una dintre contraventiile prevazute la art. 231.
art. 231 alin. (1) lit. g) din Reg. OUG 195/2002 - (1) Permisul de conducere se retine de catre politie o data cu constatarea faptei, potrivit art. 98 lit. d) din ordonanta de urgenta, in urmatoarele cazuri: [?] g) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului, a regulilor privind prioritatea de trecere ori a celor de depasire, daca prin aceasta s-a produs un accident.

Nu am facut nimic ce sa creeze un pericol deosebit pentru societate care sa-l faca pe politist sa protejeze tot Iasul de catre mine.


Ultima modificare facuta de ExpressVectra la Mie 20 Jul, 2011 12:31 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu zic tura asta sa-l dai in judecata si pe politist pentru abuz in serviciu... in felul asta se va calma... paote ti se va duce vestea, si vor inceta sa te hartuiasca, sa tura viitoare tii actele in torpedou, si i le arati... ca sa stie ca nu ti-e rusine...
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
poate un politist sa imi dea amenda pentru ca nu imi mergea un bec? cand am plecat de acasa din cate am vazut mergeau amandoua, pe drum s-a ars un bec, ma opreste politia ca nu imi merge un far, ma dau jos sa ma uit si intradevar unu nu mai mergea, incerc eu sa ii spun ca mergea cand am plecat de acasa si ca il schimb cand ajung la prima statie peco, el o tinea pe a lui ca nu ca imi da amenda 500 de ron+ 8 pct, in final am rezolvat noi problema ,, metoda romaneasca".
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
teoretic da, practic nu prea dau, decat daca e cioban si vrea sa-ti arate muschii lui sau i s-a facut pofta de-o saorma Smile

desi cred ca poti sa il contesti in tribunal cand iti aduci cei doi prieteni cu care te-ai salutat la plecarea din fata blocului si care au vazut ca-ti mergeau... Embarassed
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lamuriti-ma si pe mine ca poate am eu o problema sa inteleg.
Inchipuiti-va un drum fara prioritate in rampa care se intersecteaza perpendicular la capatul rampei cu un drum cu prioritate cu sens unic.
In respectiva intersectie e montata o oglinda fiind vizibilitatea proasta.
Daca un autoturism care circula noaptea(intersectia nefiind iluminata) pe drumul fara prioritate si vrea sa faca stanga e lovita de un autoturism cu numere de BG caruia nu ii functiona nici o lumina dar circula pe drumul cu prioritate nu ar trebui macar sa fie culpa comuna?
Politia Rutiera din Craiova nu are aceasta parere.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ideea e ca tu trebuie sa demonstrezi ca ala nu avea becurile aprinse.... daca ala a declarat ca le avea... iti trebuie multi martori... si e greu...
daca politaiul stia ca nu avea ala lumini si e scris in declaratia celuilalt sau in constantarea politaiului (a ta nu conteaza), trebuia macar sa dea culpa comuna, dar acolo era culpa lui. daca e a doua varianta, baga-i in tribunal, pe amandoi, vei avea castig de cauza 100%, insa iti va trebui avocat sa te invete Smile
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de mine ci de o prietena. Oricum se va merge in instanta ca din cate am inteles e consemnat pe PV ca masina de BG era in stare foarte proasta si nu ii functiona nici o lumina. Partea proasta e ca masina lovita e cam scumpa si bulgaroaica nu avea asigurare. Mi-e greu sa inteleg si cum poti da suspendarea permisului de conducere pentru asa ceva.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da-i in instanta si contesta procesul. si o dai si pe bulgaroaica, daca ai casco, fa-l pe casco si lasa-l pe el sa se lupte dupa...
si da-l si pe politai pentru abuz in serviciu.

daca e consemnat ca nu-i mergeau luminile, e ca si castigat, si vezi sa nu-ti fie mila de politai ca daca e prost, plateste, altfel iti faci masina pe banii tai, in loc sa puna si el o parte...
nici eu nu sunt de acord cu masinile de Bg. si romania are lege, dar sunt prea prosti sa o aplice, ca dintr-un foc ar lua sute.
Normal, UE recomanda ca rezidentii sa-si inregistreze masina in tara respectiva dupa 6 luni de la obtinerea rezidentei, daca sunt rezidenti, dupa cele 6 luni trebuie sa inmatriculeze masina... Si ar putea sa o fenteze mutandu-se in bulgaria, dar apoi se ia in considerare unde a petrecut cel putin 6 luni in ultimul an sau 12 luni in ultimii 2.
altfel, amendeaza si forteaza inmatricularea... greci o fac cu draci, si dadeau amenzi de 10-20-30mii euro.. pentru o banala masina, nu super chestii. si mai si confiscau masina... noi stam cu frica de tigaile inmatriculate in bulgaria... ca numai tigai sunt. rar vezi ceva decent...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
scorpio18 spun doar un cuvant : Respect.
@parvu-daniel: prietena il da pe respectivul in judecata apoi face contestatie la PV-ul intocmit de politist. Isi recupereaza permisul pana cand instanta va solutiona cazul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR