Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • bugscata

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
baieti, aceste bucsi se potrivesc si la signum corect? codul acela este pentru bucsa din dreapta , nu? * doar acolo se aude acest zgomot
Skip ads

  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bucsa dinspre roata. Aia face probleme. Wink
  • bugscata

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Aveam un zgomot (un scartait - ca scartaietoarea ) cand trageam de aripa din spate in sus-jos si in mers cand era drum denivelat, masina statuse cam 2 ani, acum dupa 350 km nu se mai aude nimic... sa fie din cauza temperaturii/ udaturii de afara? am comandat deja o bucsa lemforder; ce parere aveti?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bucse bara stabilizatoare. Wink
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Intru si eu in discutie pt ca va trebui sa fac operatia asta cat de curand la al meu Caravan. Am schimbat pe spate pana acum bucsele de la bara stabilizatoare (au intrat greu de numa' dar am reusit in final) si niste bucse mai micute in forma de 8 (sau ma rog, asa ceva Smile ), cred ca bielete antirului le zice...nu stiu. Din pacate zgomotul nu s-a dus. Se aude un zanganit constant la fiecare denivelare (care presupun ca vine si din telescop - pe care le am si le schimb oricum). Mai mult, cand trec de ex. peste "politisti culcati" (parca asa le zice la chestiile alea montate pe strada pt limitarea vitezei), indiferent de viteza, se aude cum parca toata puntea spate cade din cer. A mai patiti cineva asa ceva? Am fost la reprezentanta la diagnoza si nu mi-au zis nimic de brat bumerang (bine, nu au zis nici de celelalte 2 piese schimbate dar ma rog...sunt meseriasi baietii Smile) iar pt verificare telescoape trebuia sa o puna pe nush ce banc de probe alea alea (nu am mai facut si asta).

Iar in legatura cu bucsele astea Delphi sau Lemforder...astea unde vin mai exact? Ca bratul are 2 bucse...Se potrivesc in ambele parti ale bratului? Ca le-as schimba pe amandoua daca tot desfac acolo...
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@Alin Bogdan Tind sa cred ca e de la amortizoare. Asa face si a mea dar am observat ca atunci cand e incarcata nu mai face asa. Eu am cumparat deja amortizoarele dar o sa le schimb prin aprilie deoarece am de facut niste drumuri cu remorca si cu masina incarcata si am zis sa nu le obosesc Smile. Daca apuci sa le schimbi inainte poate ne tii si pe noi la curent daca a disparut bataia.
  • rako89

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ma alatur si eu fratilor in suferinta opelisti(vectra c 2002).azi am fost si eu la mecanic.s-a constatat ca bucsele dinspre roata la bratele spate sunt VARZA.aproape de un an imi troncanea asa.n-am luat brate ca n-am avut $ Sad .am comandat azi bucse LEMFORDER !

100 lei /buc mi-o cerut...

mi-o cerut mult?ce ziceti de pret?

maine seara le montam si revin sa va zic cum merge!
numa bine va doresc!
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
asta e pretul corect Very Happy
Skip ads

  • alexclipea

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bucsele de la bratele bumerang?mie imi bate ceva,dar nu stiu ce,le-am schimbat pe alea si degeaba.bafta
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Inseamna ca eu daca le cumpar cu 30 Lire ( ambele bumeranguri) e foarte bine?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
E foarte bine, dar vezi cat e transportul, daca-l platesti. Anglia fusese si prima mea optiune, pana am vazut costul transportului. Wink
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai o solutie ar fi sa luam un pachet mai mare sa coste mai putin transportul
Skip ads

  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Corect! Spor la cautat amatori. Eu mi le-am schimbat. Atentie insa: bratele respective sunt AM (aftermarket), deci nu te astepta la aceeasi fiabilitate ca a celor originale. Wink
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Corect! Spor la cautat amatori. Eu mi le-am schimbat. Atentie insa: bratele respective sunt AM (aftermarket), deci nu te astepta la aceeasi fiabilitate ca a celor originale. Wink
sunt originale dar sunt de Vauxkall
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Baieti...toata lumea vb aici sa inteleg doar espre bucsa dinspre roata de la bratul bumerang? Si Lemforder si Delphi sunt doar pt acea bucsa? Cum ramane cu cealalta bucsa din brat? A schimbat cineva? Exista asa ceva?

Daca se baga cineva la comandat bratele astea din Anglia, sa dea sfoara in tara ca m-as baga si eu, in functie de ce pret iasa piese+transport.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tase a scris:
Lao a scris:Corect! Spor la cautat amatori. Eu mi le-am schimbat. Atentie insa: bratele respective sunt AM (aftermarket), deci nu te astepta la aceeasi fiabilitate ca a celor originale. Wink
sunt originale dar sunt de Vauxkall



Pai Vauxhall e tot Opel dar in Anglia Smile). NU cred sa fie vreo diferenta decat sigla si pozitia volanului.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu conteaza. Dar la pretul ala am gasit si eu, numai AM. Originalele sunt si la ei cam 30 de lire.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
30 de lire bratul iar transportul in romania e 40-50 de lire. deci iesi pe la 100 de lire cu totul...cam 530 de lei. iar la magazine in RO pe original le iei la 300-350 bucata. castigi 100-200 de lei...dar ai garantia aici. nush daca se merita bataia de cap pt a economisi 1 milion.

cum ramane insa cu cealalta bucsa din brat? am scris si mai sus despre asta. aia nu se schimba? exista?
  • bugscata

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
daca vreti sa scapati mai ieftin, puteti sa scoateti inelele care tin cauciucurile de la bucsa veche, cascati acele margini si dati cu un spray cu silicon+ vaselina...
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am auzit si eu de un spray cu ceva substanta de umplere la bucse. se umfla ca si spuma poliuretanica folosita la termopane (pastrand proportiile Smile) ) numai ca e mult mai densa. personal nu stiu pe nimeni care sa fii folosita asa ceva, deci nu am idee de rezultate. o sa fac rost de un spray din asta si va spun...mama cate am de facut cand da caldura Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR