Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si inca ceva cum pot verifica SUPAPA egr daca s-a deblocat sau daca e defectiune electronica sau doar mecanica ....
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La ultima curatare nu am folosit-o deloc, la diferite suruburi iti mai trebuie o fixa de 10 de exemplu dar astea le cam are orice sofer. Daca mai ai nelamuriri posteaza ca te ajut cu placere, in masura in care stiu.
Mult succes!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Alex_cjr88 a scris:si inca ceva cum pot verifica SUPAPA egr daca s-a deblocat sau daca e defectiune electronica sau doar mecanica ....


supapa trebuie sa se miste foarte usor cu mana altfel are depunere si freaca ori este blocata si nu face cursa completa. uita-te peste poze si vei vedea exact unde trebuie sa verifici si iti vei da seama singur daca agata sau daca e depunere prea mare.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
duminica ma apuc de treaba astazi o sa ma duc sa bag un ochi pe la motor sami fac idee ce si cum .... ce ziceti in 2 persoane termin operatiunea de la 6 dimineata pana pe la 3 dupa-amiaza ?
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai depinde foarte mult de scule si de experienta, daca ai scule si stii din prima ce faci reusesti daca nu, dureaza mai mult sau renunti. Oricum mult succes!
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
M-am apucat si eu mai timid de aceasta operatie pentru ca aveam urmatorul simptom: Masina merge perfect in afara de momentul in care ating usor pedala de acceleratie (in prima parte a cursei acesteia) atunci masina da in nas odata apoi merge bine. Mentionez ca am motorul din semnatura.
Dupa multe topicuri citite si dupa lungi priviri inspre masina mea astazi am inceput treaba. Am zis prima data sa desfac clapeta aceea care este doar la DTH fiind singur si neavand prea mult timp la dispozitie.

Apoi am facut un test si masina se simte mai bine acum. O sa-mi iau inima in dinti intr-o alta zi si desfac si EGR-ul pentru ca sunt convins ca e plin de mizerie. Mai mentioinez ca acum am 99000 km.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai tutorialul nostru spor la treaba blandeat Wink
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@blandeat,desfa tot,egr, admisie si ai sa vezi ce de calamina e acolo!spor la treaba! Laughing
Skip ads

  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti! Ce am desfacut pana acum a fost asa de antrenament! Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
curata bine si vei avea o masina ca noua... Dan Costea iti poate confirma asta Wink
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce am parcurs intr-un an si 4 luni aproximativ 40.000 km,m-am decis sa curat din nou egr-ul si admisia,nu ca nu ar fi mers bine,dar eram foarte curios cum arata dupa ultima spalare Wink iata cateva poze:

Arata chiar bine,ma asteptam sa gasesc ca prima data multa calamina Laughing ce-i drept nu o tin sub 2000 de ture si cand prind drum liber ii dau putina forja!Cred ca din 70.000 in 70.000 km ar fi ideal sa se faca o curatire!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
intradevar nu arata foarte rau dar e bine ca l-ai desfacut ca asa nu are calamina timp sa se depuna in strat gros si mai mult sa se intareasca puternic si apoi sa te chinui sa o cureti si sa o dai jos...
Skip ads

  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In sfarsit am facut si eu treaba asta ieri! Masina intradevar nu mai are problema de dinaintea curatarii! Smile


Ce nu s-a mentionat in acest topic pana acum este prezenta acestui senzor de pe galeria de admisie care ma face sa cred ca daca ar fi fost curatat (doar acesta) masina mergea mai bine. Spun asta pentru ca in galerie aveam cred cam 2mm de mazga depusa dar senzorul acesta era 80% obturat, cursa valvei EGR era lina si inchidea bine.


Asta daca nu este timp sa faci o curatare completa cred ca ajuta la comportamentul masinii. Toata operatiunea a durat cam 8 ore asa ca doritorilor bafta la curatat! Prima data e mai greu . Ce mai vreau sa adaug este faptul ca in galerie, dupa ce a fost inmuiata cu carburol, am bagat VAP-ul in ea si a iesit luna!
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am curatat acest senzor de mai multe ori. Intradevar sunt sanse mari ca problemele sa se rezolve doar prin curatarea acestuia. Succes!
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este senzorul MAP.
l-am curat eu, iar efectul este de scurta durata(aproape zero). la cata mazga/namol este in admisie...se astupa imediat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sustin cele spuse de @Viz. trebuie curatat totul asa cum scrie la carte si apoi o perioada stai linistit... Wink felicitari @blandeat si drumuri bune tuturor...
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc @mikyboy!
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Anul trecut am fost la reprezentanta opel din Bacau cu probleme,nu tragea masina deloc,au pus-o pe tester si le dadea o eroare.Mi-au curatat acel senzor,a disparut eroarea dar masina mergea la fel,nici o schimbare!Am venit acasa si am curatat toata galeria si EGR-ul,s-a simtit o mare diferenta,deci curatarea numai senzorului nu are nici un efect,o spun din proprie experienta Wink
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu voi,dar inainte sa desfaci tot poti sa vezi si starea senzorului. Succes!
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asa e! Poate e defect! Oricum poate fi doar o solutie de moment daca galeria are multa mizerie in ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR