Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu e corect. Cand blochezi deschiderea din interior, cum faci sa nu se ridice si geamurile? Vezi de ce se pune pe a doua apasare?
Skip ads

  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca apesi odata scurt pe butonul geamului in cazul spus de tine , se opeste ridicarea....
  • bogdan tanase

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 ecotec 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salutare, sunt mai nou pe aici , am si eu o nelamurire.Pana de curand la opel-ul meu corsa mergea sa inchid geamurile dupa ce ieseam din masina doar rasucind cheia in usa si tinand-o in pozitia inchidere cateva secunde timp in care geamurile mele se inchideau singure.
Dar acum numai merge, singura interventie pe care am avut-o asupra masinii a fost sa-i curat bornele de la baterie si atat
Tot inainte tineam putin apasat butonul sa deschid geamul , ridicam degetul si el continua sa coboare pana jos sau sa se inchida dupa caz, acum insa NICI CHESTIA NU SE INTAMPLA
va rog sa ma lamuriti si pe mine care ar fi problema sau daca este vreuna, poate nu am fixat bine bornele sau e vreo siguranta arsa?
masina e opel corsa 1.2 din 2004
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Bogdan, nu stiu cum e la tine la corsa dar presupun ca e la fel la toate opelurile.
Cu usile inchise, tine apasat un directia SUS butoanele de la geamuri timp de 7-8 secunde, asta binenteles dupa ce au ajuns la capat de tura (adik, daca geamul este deschis, astepti sa se inchida si apoi mai tii apasat inca 7-8 sec) In acest fel se vor re-sincroniza si totul va decurge normal, inclusiv functia Comfort.

E bine ca pe tine nu te deranjeaza asa de tare problema asta, in schimb la Bertone, cum scoti bornele bateriei, geamurile urca asa de sus incat, neavand rama, usa abea se mai inchide ...

Da-mi de stire daca ai rezolvat,

Adrian
Skip ads

  • bogdan tanase

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 ecotec 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut, problema am rezolvat-o , am facut intocmai cum mi-ai zis si acum e totul ok, mersi mult de ajutor.
nu era o problema chiar asa de mare dar de ce sa nu mai mearga domne daca pana de curand a mers?
sunt genul de amanunte care te deranjeaza mai ales cand intrebi pe unul sau pe altul care sunt mesteri in service si ar fi trebuit sa se fi confruntat cu asemenea probleme.
dar bine ca exista acest club si oameni saritori, mersi mult!
  • c14nz

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cred ca e mai usor daca conectezi montajul direct la motorasul care se ocupa cu inchisul usi din interiorul portierei........chestia asta cred ca merge la orice fel de masina.....
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@c14nz: Crezi sau esti sigur? Daca numai crezi, experimenteaza si ne spui si noua pe urma cum ai facut.
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Baieti, cm fac si eu la o Corsa C sdin 2001 sa ridic geamurile din telecomanda, fara sa o tin in usa efectiv? Unii spun catreb sa ai comp de bord si la Corsa C nu are..insa inclin sa cred k e o teorie falsa. Poate are cineva schema! Bafta
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai citit ce s-a scris pana aici? Ce schema mai trebuie? Probabil si Corsa C are un modul similar de inchidere centralizata cu doua cuple. Totul este sa depistezi firele (4 la numar: +, -, comanda 12V, firul de actionare care se pune la masa). Succes!
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cum faci daca alarma scoate MASA pe iesire, nu plus cum e schema?


Ultima modificare facuta de 4EST la Sam 05 Apr, 2008 11:00 pm
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dai minusul direct pe pinul de actionare al modulului de inchidere (adica alarma ta are si functia pe care o face modulul propus de Ron). Nu mai trebuie modulul suplimentar.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai asta e ca nu are iesire cu minus timp de 30 secunde

vreau sa iau minus-ul de la comanda de inchidere a usilor, care este minus (masa)

Schema e facuta cu PLUS de la alarma. Eu am MINUS, oare cum adaptez?

M-am gandit la urmatoarea modificare
Oare conteaza faptul ca practic iesirea OUT de la 555 o sa fie permanent la masa si in acelasi timp circuitul 555 o sa fie permanent la +?

Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu asa se rezolva problema. Ce e cu diodele alea pe masa? Daca ai semnal de comanda negativ, il inversezi cu un tranzistor si pastrezi schema asa cum era, ca merge bine (mai putin pinul DESC, care nu se leaga).
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dioda din stanga e pt a izola semnalul de masa de masa care o scoate releul

dioda din dreapta la fel izoleaza masa de la semnalul de iesire de releu. Ca sa nu se activeze schema de fiecare data cand altceva comanda inchiderea geamurilor.

Eu nu prea ma pricep la electronica, adica stiu sa interpretez (si sa modific usor) o schema, dar habar n-am ce tip de tranzistor ar trebui si cum trebuie legat. stiu ca exista PNP si NPN dar nu mai stiu care-i diferenta Razz

Deci daca schema care am scos-o eu nu e bine, pote mi-o modifica cineva? Razz
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu sa te lamuresti, este sa o faci pe masa (de lucru) si vezi daca functioneaza. Dupa ce ai testat-o in toate felurile, o pui pe masina.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am modificat schema, pentru ca asa cum o facusem prima data nu mergea, ramanea activ tot timpul, intra intr-un ciclu infinit

Asa cum e acum modificat dupa ce se termina ciclul se taie complet masa, deci circuitul ramane inchis

Deci schema de mai jos merge cand ai masa la intrare, si vrei sa scoti tot masa pe iesire!



Functioneaza!
  • adria1977

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, as vrea sa-mi fac si eu ca geamurile sa se inchida din telecomanda. Am un releu dar nu stiu daca e bun: e de 24 V AC si de 5A. Mai trebuie sa cumpar integratul si ma apuc de treaba.

Multzam
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Iti trebuie releu la 12V, nu la 24 ca nu o sa cupleze.
  • adria1977

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am desfacut ornamentul din partea dreapta pasager si am gasi modulul de inchidere centralizata cu cele doua mufe. Acum pentru a putea pune montajul pentru inchidere geamuri din telecomanda, dupa ce voi identifica pinii 10 si 24 si tensiunea continua de 12V, cum sa fac? Sa elimin 2-3 mm de izolatie de pe firele respective si sa lipesc acolo momtajul? Sau exista o alta varinta?
Si pentru confirmare: din moment ce voi scoate mufele cu instalatia electrica oprita, nu voi "pierde" inchiderea centalizata, deci nu va tebui sa fac o programare a acesteia,nu?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, asa faci. Nu pierzi nimic.
Eu am facut modulul cu terminale ca sa ma pot racorda usor.

Am legat pe fiecare fir de pe instalatia masinii cate 5cm de fir si m-am racordat apoi cu modulul. O alta solutie este folosirea "caramelelor" de racord, ca la corpurile de iluminat, pentru usurinta cuplarii.
Cat timp lucrezi (dupa ce determini firele) ar trebui sa decuplezi bateria, asta daca ai codul de la cass.
Prima verificare: daca se pune pinul 24 la masa, se ridica geamurile.
A doua verificare: la a doua actionare a butonului de inchidere de pe telecomanda, apare impulsul pozitiv pe pinul 10.
Pinii pe care se leaga montajul sunt: IN - X61/10 negru-albastru; OUT - X61/24 rosu-galben;
Cele doua fire de alimentare se recunosc usor, sunt doua fire groase, unul maro X62/11 (-) si unul rosu X62/9 (+), sunt pe cealalta cupla.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR