Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • iOnutsSs

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Daca nivelul maxim este bara aceea de la capatul sagetii orientata in sus e cu aprox 1 cm sub. Motorul era cald cand m-am uitat, si este recomandat sa te uiti cand e rece sa revina tot lichidul inapoi in vas, oricum trebuie adaugat niste lichid. Ce vroiam sa te mai intreb gabriela.. de unde ai luat lichidul si in ce cantitate vine la sticla si cat a costat.
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
iOnutsSs a scris:Daca nivelul maxim este bara aceea de la capatul sagetii orientata in sus e cu aprox 1 cm sub. Motorul era cald cand m-am uitat, si este recomandat sa te uiti cand e rece sa revina tot lichidul inapoi in vas, oricum trebuie adaugat niste lichid. Ce vroiam sa te mai intreb gabriela.. de unde ai luat lichidul si in ce cantitate vine la sticla si cat a costat.


antigelul l-am cumparat din reprezentanta, e original GM, bidon de 1L, pretul nu il tin minte exact ( a trecut 1 an), dar e undeva la 20 ron !
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
18 lei bidonu de 1l pe revizieopel, ca vad ca esti din Bucuresti
  • iOnutsSs

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
merci bamo, dar voi cumpara de la reprezentata deoarece ma duc azi nu stau sa fac comanda.
Skip ads

  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
revizie la UnionMotors, 428RON (manopera si piesele de la ei)
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
_mihai_ a scris:revizie la UnionMotors, 428RON (manopera si piesele de la ei)


Am sunat eu acum la ei. Primul pret spus pentru exact aceeasi varianta, 1.4T, Cosmo 780 ron. O intreb pe domnisoara daca e sigura ca mi se pare foarte mult si ce anume schimba, daca uleiul este la 5 litri sau la 1 litru. Evident nu a stiut sa-mi dea mai multe detalii. Dupa ce am inchis ma suna si ma intreaba de motorizare scuzandu-se ca s-a uitat de fapt la motorina desi anterior mi-a zis ca mi se schimba si filtrul de benzina si ca revizia ar costa cam 550ron. Nu stiu cum dau ei preturile astea, ma gandesc ca dupa vocea fiecaruia sau dupa buna dispozitie a celui care raspunde dar clar e o diferenta de aproape 150 ron intre revizia ta si ceea ce au spus acum la telefon.
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Niciodata la telefon nu iti vor spune pretul fix, ci un pret acoperitor, pentru ca ar fi nasol sa iti spuna 428 si sa coste 450, iar tu sa ai doar 430 la tine.

Mie mi-au spus in jur de 600 RON si m-a costat 366 RON.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
optzeci a scris:Niciodata la telefon nu iti vor spune pretul fix, ci un pret acoperitor, pentru ca ar fi nasol sa iti spuna 428 si sa coste 450, iar tu sa ai doar 430 la tine.

Mie mi-au spus in jur de 600 RON si m-a costat 366 RON.


Nu cred ca asta este motivul (pretul acoperitor), intrucat este o revizie unde se stie clar ce se schimba, ce se face si cat dureaza. Ar putea mentiona ca daca apar probleme neprevazute atunci ar putea creste costul insa intre cat ti-au spus tie si cat ti-au luat e o diferenta foarte mare care nu se justifica (poate doar daca nu ti-au facut anumite lucruri - sper sa ma insel aici).

In alta ordine de idei am sunat la ei la un alt numar furnizat initial pentru programare, am intrebat cateva detalii in plus si mi-a spus ca revizia ma va costa 441 ron insa ca pot face programari abia dupa data de 16. Parerea mea este ca mai toti nu au o constanta in preturi si le pun asa, dupa cum li se pare lor.
Skip ads

  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Diferenta de pret poate fi din ceea ce schimba. E posibil ca la prima revizie sa nu schimbe si filtrul de aer daca tu ai facut intr-un an 5000 de km sa zicem. Si atunci e normal ca pretul pe care il platesti la final sa fie mai mic decat ti-au spus. Apoi pot folosi ulei la 1l, 5l sau varsat. Alta diferenta de pret.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
moho a scris:
_mihai_ a scris:revizie la UnionMotors, 428RON (manopera si piesele de la ei)


Am sunat eu acum la ei. Primul pret spus pentru exact aceeasi varianta, 1.4T, Cosmo 780 ron. O intreb pe domnisoara daca e sigura ca mi se pare foarte mult si ce anume schimba, daca uleiul este la 5 litri sau la 1 litru. Evident nu a stiut sa-mi dea mai multe detalii. Dupa ce am inchis ma suna si ma intreaba de motorizare scuzandu-se ca s-a uitat de fapt la motorina desi anterior mi-a zis ca mi se schimba si filtrul de benzina si ca revizia ar costa cam 550ron. Nu stiu cum dau ei preturile astea, ma gandesc ca dupa vocea fiecaruia sau dupa buna dispozitie a celui care raspunde dar clar e o diferenta de aproape 150 ron intre revizia ta si ceea ce au spus acum la telefon.


1,4 turbo nu are filtru de benzina......domnisoara e cu "vaca" !
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:1,4 turbo nu are filtru de benzina......domnisoara e cu "vaca" !


Am taiat eu ceea ce ai scris in plus Smile
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:
moho a scris:
_mihai_ a scris:revizie la UnionMotors, 428RON (manopera si piesele de la ei)


Am sunat eu acum la ei. Primul pret spus pentru exact aceeasi varianta, 1.4T, Cosmo 780 ron. O intreb pe domnisoara daca e sigura ca mi se pare foarte mult si ce anume schimba, daca uleiul este la 5 litri sau la 1 litru. Evident nu a stiut sa-mi dea mai multe detalii. Dupa ce am inchis ma suna si ma intreaba de motorizare scuzandu-se ca s-a uitat de fapt la motorina desi anterior mi-a zis ca mi se schimba si filtrul de benzina si ca revizia ar costa cam 550ron. Nu stiu cum dau ei preturile astea, ma gandesc ca dupa vocea fiecaruia sau dupa buna dispozitie a celui care raspunde dar clar e o diferenta de aproape 150 ron intre revizia ta si ceea ce au spus acum la telefon.


1,4 turbo nu are filtru de benzina......domnisoara e cu "vaca" !


Probabil s-a gandit ca-mi schimba ei toata masina si imi pun si flitru de benzina, daca tot nu am.
Skip ads

  • draqmare

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2010 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
astazi am facut eu la UNION MOTORS Bucuresti
pret total = 474 RON revizia completa. am cerut eu ceva verificari dar nu le-am platit. au intrat pe garantie.
... si domnisoara chiar e cu vaca. mie mi-a gresit completarile cu nr.de km. din caietul de service de 2 ori, iar la verificarea caroseriei nici nu vroia sa completeze ca cica nu se completeaza! pana la urma a completat. sa verificati!
in rest serviceul cred ca este ok, directorul de service chiar si-a dat interesul si a fost foarte amabil desi l-am stresat cu o gramada de intrebari.

1.6 turbo, AT6,
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
are cineva idee ce se schimba la revizia de 30k km ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
kylerul a scris:are cineva idee ce se schimba la revizia de 30k km ?

filtrele uleiul si daca e cazul placutele de frana
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am facut si eu revizia joi si a fost in regula. In total m-a costat 454 ron pentru 1.4 turbo. Per ansamblu este ok service-ul insa, ca in orice alt loc trebuie sa fi atent si sa stai pe langa omul in cauza. Mie mi-au schimbat suportii de la placutele de inmatriculare fara sa imi zica nimic si cand i-am rugat sa ii puna pe cei vechi i-au pus desi ii rupsesera. Evident ca m-am suparat si le-am cerut sa-mi puna altii. La fel, au uitat sa-mi puna un surub la torpedou, noroc ca am verificat inainte sa plec si l-am gasit pe jos.
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
unde ai facut-o?
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La Union Motors Baneasa, am uitat sa mentionez in post-ul anterior.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
urmeaza sa efectuez revizia de un 1 an saptamina asta, sper sa reusesc pt ca nu vreau sa depesesc termenul limita.Pt motor de 1.4 aspirat mi sa comunicat un pret de aprox 600 lei,destul de mare comparativ cu ce am vazut pe la alti colegi;colegi care vad ca deja au inceput sa vinda, de cind nu am mai intrat pe forum.Deja multitudinea de probleme aparute care nu isi gasesesc rezolvare parca niciodata ma fac si pe mine sa apelez in final la aceeasi solutie ca optzeci,adica sa o vind.Apropo cam cit ai pierdut la revinzare?Spuneam ca sper sa reusesc saptamina asta,pentru ca dupa ce mi s-a comunicat pretul, incerc de citeva zile sa ma programez la un anumit dealer insa nu raspunde nimeni la nici un telefon din cele 3 nr incercate sau mai rau iti dau ton de ocupat!?De aceea o sa incerc in alta parte.Ce parere aveti de g&p bacau?A mai facut cineva revizia aici?
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa o faci la G&P Iasi. Te lasa sa stai langa masina, toate consumabilele sunt sigilate si originale, nu umbla cu prostii. Mecanicul umbla cu grija si chiar cu foarte mare grija atunci cand schimba filtrul de polen(este acolo in dreapta torpedoului un capac de plastic ce trebuie scos ca sa poti da jos torpedoul si care e bagat si in cheder...daca nu se umbla cu grija se poate rupe vreo clema sau se poate taia chederul si apoi trebuie schimbat tot chederul la usa). Pret: 675 lei pentru A16XER. A...si dupa ce termina cu revizia iti pune masina si pe tester si iti face update de soft eventual daca au aparut versiuni noi ptr. vreunul din calculatoare(ECM, BCM, IPC). Plus ca verifica si daca este vreo rechemare in care se incadreaza si masina ta si nu a fost facuta, ti-o face pe loc.

Poti suna azi pana in 17:00 si sa te programezi maine dimineata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR