Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
A inceput sa faca si la mine, figuri, acest swich...cand merge cand nu merge.
Maine o sa incerc si eu operatiunea de reparare....sper sa imi iasa...
Skip ads

  • cpx

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Bafta, eu iti sugerez sa schimbi direct micro contactul, nu stiu cat rezista repararea contactului existent.
Operatiunea nu e atat de grea...
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu am reusit operatiunea....am vb la reprz Opel Fcs si ma costa 180ron schimbarea.
  • moromete84

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2013

  • Mesaj Privat
stai langa ei cand schimba, data viitoare sa poti face singur operatiunea... si eu trebuie s-o fac... ma gandesc cu groaza :-s
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu am facut-o acasa, dar mi-a dat mari batai de cap. Fiind sports tourer au fost o gramada de suruburi de desfacut, unul dintre ele mi-a cazut in caroserie si a trebuit sa il scot cu magnet, clemele ce tin capitonajul sunt destul de greu de scos, apoi mi s-a rupt legaturile la buton si a trebuit sa le cositoresc Mad ..........cu alte cuvinte, data viitoare merg la un service.

Bafta.
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Schimbat la rãdãcini , 250 lei manoperã inclusa si 2 ani garantie
Cine are rabdare, aptitudini si placere sa faca operatiunea singur tot respectul.....Smile
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
borsy a scris:Eu am facut-o acasa, dar mi-a dat mari batai de cap. Fiind sports tourer au fost o gramada de suruburi de desfacut, unul dintre ele mi-a cazut in caroserie si a trebuit sa il scot cu magnet, clemele ce tin capitonajul sunt destul de greu de scos, apoi mi s-a rupt legaturile la buton si a trebuit sa le cositoresc Mad ..........cu alte cuvinte, data viitoare merg la un service.

Bafta.
Ti-am spus eu prietene sa nu te sgarcesti ca te costa mai mult dupa .........150 ron curat, frumos cu o cafea in mana la service Radacini, si eu am avut aceeasi problema. Salut !
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
La care Radacini ai schimbat cu 150ron? Mie la Ferdinand mi-au luat 250, a mea e ST
Skip ads

  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am platit 180ron pe swich si 50ron manopera la rep opel fcs.
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au probleme cu butonul de la portbagaj si se plictisesc in timpul liber, precizez ca il pot repara/inlocui singuri fara prea mult efort (material si fizic).
Detaliile cu privire la operatiile pe care le aveti de facut, le puteti gasi in posturile de la:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Pe cei care au modelul 5D, ii pot ajuta cu mai multe informatii, via email.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
canguru a scris:La care Radacini ai schimbat cu 150ron? Mie la Ferdinand mi-au luat 250, a mea e ST

salut,

cdti 163 ST- a mea deasemenea insa am retinut pretul din factura in dreptul comutatorului, probabil daca manopera era separat mentionata pe factura nu-mi amintesc, am schimbat mai multe consumabile la ei atunci... Da la Ferdinand !

Cam mult pentru manopera cred 100 ron ?
  • andreit88

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Am schimbat butonul la ST in 30-45 de minute. Intr-adevar, e ușor migãloasã lucrarea, dar nu merita sa plãtești un service sa o facã in locul tau. De asemenea, am comandat 2 butoane (in caz ca se mai strica vreodatã unul sa am o rezerva) din Anglia si m-au costat 30 de euro (din care 15 euro transportul).
Skip ads

  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Domnilor al vostru umil coleg va raporteaza..
Executat lucrarea sambata aceasta...
Pentru nimic in lume nu mai desfac **tul ala de contact, din nou... Sad
Cumpar vreo 3 bucati sa tot fie daca se mai strica. Partea cea mai tampita a fost sa extrag elementul acela lucios cu sigla pe el...nu a vrut sa iasa mort. Am gasit pe urma dupa ce l-am scos ca era tinut de inca doua clipsuri din platic, bineinteles unul l-am rupt, si oricum nu inteleg de ce le-au pus pe aceeasi linie langa surubul care strange suficient.
Anyway....de mers in service da.... nu se merita pentru asta..decat daca... deh...nu te pricepi cu o suribelnita si doua chei tubulare de 10 si 7 , dar de desfacut microcontactul ala, din nou nu a-s mai avea rabdare.Nu zic ca e imposibil, doar ca eu unul am gasit foarte enervanta treaba in raport cu pretul care l-as da pentru contact.
Daca a mai comandat cineva de curand acest contact, rog sa-mi spuna si mie de unde, vreau sa fac o comanda. Rog fara reprezentante ca nu am decat una in TM si mi-e foarte peste mana de ajuns la ei.
Succes, bafta si mulltumesc celor care au ajutat cu postarile anterioare , mi-au fost de mare ajutor!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@stefanmatasaru,
Da un search pe olx si gasesti unul la vanzare...
Sper sa nu se considere reclama... Respect!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
O cunostinta a mers la un baiat ce i-a schimbat contactul cu unul banal, cost 50 lei toata smecheria, durata 1-1.5 ore. Eu m-am chinuit ca prostu' sa refac contactul original..........data viitoare stiu ce am de facut.
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
@ Borsy - " Bine ai venit in clubul celor care au injurat de mama focului "....si eu am injurat jumatate de ora numai cand am vazut cat e de mic....si l-am mai facut si bucati. M-a salvat insa un pistol de lipit cu batoane din plastic ...cu asa ceva am izolat mai bine in cap dupa ce am terminat...
am multe placi electronice la lucru de pe care pot sa recuperez microcontact de genul ala...dar...asa sa fie pe stock.. o sa iau cel putin inca o bucata noua.
nu am incredere nici in cauciucul ala..pe care apesi cu degetul..la mine e deja mancat aproape....cred ca nemtoaica care a folosit masina inaintea mea avea unghii..nu gluma... Very Happy
@Gyzmo - multam de indicatii..nu am dat mare atentie site-ului , dar arunc o privire.

o zi faina sa aveti!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pana una alta, da cu silicon pe el, eu asa am facut si e ok.

P.S Nu am injurat (nu ma caracterizeaza), dar de mult nu m-a enervat o chestie asa de tare, iar experienta ta seamana izbitor cu ce am patit si eu Smile.
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
are silicon din plin...acuma cu ploile din ultimul timp..numai bine ii facem si un test de etanseitate...
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare din nou!

Repostez problema mea
1. "Am o Insignia SportsTourer si problema mea e ca butonul de actionare portbagaj care e amplasat pe portiera nu functioneaza cum trebuie. Mai exact, in pozitia "MAX" se deschide complet, ceea ce este ok, la pozitia 3/4 se deschide tot complet(ar fi trebuit sa se deschida doar 3/4), iar la pozitia OFF(ar fi trebuit sa poata fi actionat manual), nu mi se deschide, daca incerc sa il actionez manual, el se trage automat inapoi- nu l-am fortat ca sa nu il rup cumva.....
S-a mai intalnit cineva cu problema asta? Ati gasit vreo cale de rezolvare? Multumesc anticipat"

gyzmo mi-a recomandat sa verific senzorii de la hayon, inclusiv conexiunile electrice.
Stie cineva unde sunt pozitionati senzorii respectivi?
are cineva o schema electrica a masinii?

2. Mai nou, de vreo 3 saptamani, nu mai functioneaza butonu de pe hayon cu care se inchide portbagajul(deci nu ala exterior cu care sunt atatea probleme - ala functioneaza ok)
are cineva vreo idee?

respect Smile
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
1.Dar ai efectuat setarile pentru reglarea inaltimii deschiderii?
2.Tocmai acel buton este foarte important pentru efectuarea reglajului...

Ai scos cumva borna de la baterie?
Daca da, atunci aici este problema,nu au ramas stocate pozitiile intermediare si trebuiesc resetate...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR