Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@sansan
Gasesti la targ Vitan pe 16"(60 ron/setul) diverse modele, dar cel mai bine se potrivesc cele din poza si obligatoriu prinse cu coliere altfel...zboara


Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
RaduRek a scris:@bamo
Am vre-o 12 bucati negre...daca le vrei da-mi un mail sa stabilim ce si cum...restul poate le gasesti la magazin.


Merci, dar nu am nevoie, le am pe toate Smile Unele masini au venit din fabrica fara capacelele acelea, sau, nu le-au mai pus ei (diverse piese vin ambalate in pungi pana la livrarea masinii, ex: antena,capace) Mie nu mi le-au pus si le-am facut observatii si pana la urma mi le-au dat.

E urata masina fara capace, dar un set original e costisitor, iar cele din vitan mi se par sa sunt la fel de urate ca si cum nu ar avea. Eu am mers fara capace iarna trecuta.
  • felixgeorgescu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 1.6XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Doresc sa fac cat mai avantajos posibil echiparea masinii de iarna. Am motor 1.6 Flex Ride, jante aliaj , 215/50/R17. Doresc sa ma sfatuiti sa fac economie, adica: sa cumpar jante de tabla pe 15 sau pe 16? A) varianta de 15, ce cauciucuri imi recomandati? B) Varianta de 16, ce cauciuri recomandati? Sa cumpar 2 sau 4 jante de tabla? Sau sa cumpar pur si simplu cauciucuri de iarna pe fata 215/50/R17 si sa posed lanturi la nevoie pentru spate?

Cum ma sfatuiti? Shocked
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@felixgeorgescu
acum depinde foarte mult si numarul de km pe care ii faci iarna, pentru ca anvelopele de iarna nu sunt OBLIGATORII daca nu exista (zapada gheata sau polei) poti merge linistit cu alea de le ai acum
eu cred ca cel mai avantajos si ieftin iesi daca iei 4 jante de tabla pe 16" si gume de iarna SH 205/60/16R cu maxim 1000lei o echipezi, jante pe 15" nu poti pune pe astra J
Skip ads

  • felixgeorgescu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 1.6XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am nevoie sa merg la serviciu zilnic... plus munca de teren, deci ma astept cam la 5000 de km iarna, SH nu as vrea, pentru ca nu am incredere in aderenta, am dat ceva bani pe masina si nu vreau sa risc:). Asta daca nu imi recomanzi niste SH-uri de calitate. Imi desfasor activitatea in orasul Brasov.

Ce jante imi recomandati? De unde? Ce cauciucuri? Pretul mic, nu de foarte proasta calitate... se poate asa ceva?
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
http://www.garagemall.ro/ - eu am luat de aici , au 12% discount, pana joi. e administrat de pcgarage.ro , deci e de incredere si asta a contat pt mine.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
felix , cum a zis lucio jante da 15 exclus pt ca ele nu exista.

sa pui doar 2 cauciucuri de iarna pe fata este absolut inutil (ca sa nu zic altfel) periculos si daca e zapada geta si polei te arde politistu instant. gandeste-te doar la diferenta de aderanta intre punti in cazu ca e zapada gheata si polei pe jos, osa fuga de cur instant si dai in alte bebele.

jante mai ieftine de 120-130 ron nu gasesti nicaieri...poate doar SH dar crede-ma ca toata vara asta (cat preturile la jante erau imense, la modul 280-300 RON/bucata) am cautat peste tot si nu se gasesc.

jantelele iei de la reprezentante sau revizie opel

despre cauciucuri...in functie de buget dar sunt in jur de 500 ron bucata, just google sau la fel poti sa le iei de la reprezentanta direct cu jantele

recomandari? goodyear ug8, dunlop winter 4d, michelin a4, continental 830/830P, nokian wrg2 parca da si tu un goole si vezi

daca iti iei 4 caucicuri de iarna pe 17 o sa dai la fel de multi bani daca ai cumpara jenti +caucicuri de 16 .... fa calculele si vezi ce iti convine...la care adauga montaj demontaj echilibrat la fiecare seson in caz ca iei de 17 si spatiu d dpozitare in caz ca iei de 16


Ultima modificare facuta de burtal la Dum 16 Oct, 2011 5:36 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@felixgeorgescu
fiecare face ce vrea cu masina si cu bani lui,eu mi-am spus parerea
cu bani pe care ii dai pe un cauciuc nou iti iei pe toate 4 de un an 2 vechime
eu am gasit Dunlop Winter Sport 3D tot setul la 400 jante gasesti pe revizie opel Smile la 130 bucata
daca ai 3000 de lei ia gume noi
PS de 3000 lei te plimbi cu taxiul 2 ani, mai ales ca faci putin km Laughing
ceva teste la gume gasesti aici
http://www.adac.de/infotest...ifen/default.aspx
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Erau la Metro ieri niste oferte ca imi venea sa mai imi iau un rand de iarna Smile Michelin...Pirelli...si la NorAuto...sunt preturi bune la roti complete Janta+Anvelopa (set de 4).
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Smile dar janta tre sa se si potriveasca Smile
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Smile pai din ce am vazut se potrivesc la skoda, vw, renault...de ce nu si la kopel Smile
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pt ca pcd-ul este minunat si unic ....poate la H G si mai vechi dar pt J nu cred ca o sa gasesti,
bai deci parca am vorbi la pereti de treaba asta
Skip ads

  • mihaidintgv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Smile Da, intr-adevar, ciudata combinatia jantelor la noul opel. Am luat si eu tot de pe revizieopel un set de jante cu 117 ron parca acum 2 luni. Am zis sa ma pregatesc din timp, insa anvelopele le-am luat acum 2 sapatamani si din lipsa de bani nu am reusit sa iau decat un set Nankang SV-2 215,60 R16 pe care le-am si montat pe jante. Anvelopele m-au dus la 370 bucata si din informatiile pe care le-am cules ar fi cele mai "bune" dintre cele mai "proaste" chinezarii Smile)). Acum astept sa se mai lase frigul si apoi le montez si oricum la cat merg iarna cu masina nu as fi dat inca 1000 de ron pe goodyear sau alte marci pentru ca nu cred ca diferenta de performante justifica diferenta de pret de 30% sau chiar mai mult atata timp cat anvelopele sunt noi si produse conform standarelor din domeniu.

In privinta dimensiunilor, gasisem acu ceva timp un site unde puteai sa calculezi dimensiunile potrivite pentru masina ta. De ex.
Pt. Astra i. Dimensiuni standard de vara 215/50/17 iar pentru iarna 205/60/16 dar merge 215/60/16 cu marja de pana in 3 %. 205/55/16 depaseste 3 % (3,14) si cica nu ar fi recomandate.(Tire Size Calculator)
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
de ce ai vrea sa pui 205/55/16 iarna? cu cat ai mai multa carne cu atat mai bine pt ca drumurile sunt mai denivelate iarna si o sa le simti mai putin.

stabilitatea va avea de suferit dar doar daca mergi la limita o sa simti diferentele, probabil la fel si intre cauciucuri, in rest un om normal la cap care merge in limita bunului simt nu o sa simta nici o diferenta privind stabilitatea si chestiile astea.
  • mihaidintgv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Eu personal nu as pune. Dupa cum am zis mai sus, am cautat sa iau balonul cat mai mare ca sa amortizez cat mai mult socurile iarna Smile. Dar stiu pe cineva care si-a luat exact 205/55/16 cu toate ca i-am explicat ca nu este recomandat si am cautat astfel informatiile pe care le-am trecut si mai sus.

Off: a folosit careva anvelope Nankang pana acum? De pe forumurile din afara am citit ca ar fi ok.
  • fritzescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat
are cineva o anvelopa firestone firehawk 700 195/60/15 noua de vanzare? dk da............... fr_it_z@yahoo.
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mihaidintgv a scris:Smile
In privinta dimensiunilor, gasisem acu ceva timp un site unde puteai sa calculezi dimensiunile potrivite pentru masina ta. De ex.
Pt. Astra i. Dimensiuni standard de vara 215/50/17 iar pentru iarna 205/60/16 dar merge 215/60/16 cu marja de pana in 3 %. 205/55/16 depaseste 3 % (3,14) si cica nu ar fi recomandate.(Tire Size Calculator)


Nu este mai usor sa cititi manualul ?
Citat din ultimul Manual de utilizare Astra J (rev10.5) pag 179 - 180
Anvelopele de iarnã îmbunãtãþesc siguranþa în trafic la temperaturi mai mici de 7 °C, de aceea este indicatã montarea lor pe toate roþile.
Anvelopele de dimensiuni 205/55 R16, 225/45 R 18, 235/40 R 19 ºi 235/45 R 18 nu vor fi utilizate ca anvelope de iarnã.
Anvelopele de dimensiuni 215/60 R 16 nu vor fi utilizate ca anvelope de iarnã pentru motoarele A14XEL, A14XER, A14NET, A16LET, A16XER ºi A13DTE
De la pagina 210 la 214 sunt date toate marimile de anvelope care se pot pune pe masina in functie de motorizare.
  • mihaidintgv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu vad de ce nu ar fi bune 215/60 R 16 atat timp cat 215/50/17 sunt ok! Dar ma rog, daca producatorul specifica lucrulastaatunci are el motivele lui. Eu am sa le pun pe masina iarna asta sa vad cum merg Smile
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu in manualul masinii , la motorul meu (1.6 Turbo -A16LET) nu este trecut 205/60/R16. Dar in cartea tehnica a masinii ( care o primesti de la RAR ) e trecut ca optional : 205/60/R16 pt iarna. Sper sa nu fie vreo problema , Doamne fereste! ca ma duc si le dau in cap alora de la RAR. Am incercat si pe net cu diferite calculatoare d-astea si mi-a aratat ok.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu in manualul meu nici macar nu am varianta 1.4T (A14NET) trecut. Plus ca am multe stelute pe acolo unde mi se precizeaza ca datele nu erau disponibile la momentul cand a fost editata cartea.

In CI a masinii am trecute doua dimensiuni 205/60/R16 si 215/50/R17 plus inca una de la RAR dar nu mai stiu acum sa zic care e.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR