Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
Tu ai motor diesel de 2.0 l cu cuplu foarte mare si simte mult mai putin diferenta de greutate a rotilor, cat si rezistenta la inaintare, data fiind latimea mai mare a anvelopelor.
Totusi, un calcul simplu imi spune asa:
Ai consum mai mare cu 0.3 l/100 km la rotile de vara pe 18", fata de rotile de iarna pe 17"(dif de greutate de 3 kg/roata).
Avand in vedere faptul ca anvelopele de iarna cresc consumul cu 0.4 - 0.5 l/100 km, rezulta faptul ca tu, cu motorul diesel de 2.0 l ai un consum mai mare cu 0.7-0.8 l/100 km decat ai fi avut cu roti de vara pe 17".
In cazul nostru, trecere de la 16" la 18" (dif de greutate de 6 kg/roata si dif de latime anvelope de 30 mm) si cu motor pe benzina, cu un cuplu mult mai mic, consumul va creste si cu 2 l/100 km.
Fiecare e liber sa creada ce vrea, in fond.

Calculele tale sunt cel putin exagerate dpdv al consumului Smile
Diferenta de 30kg overall sa zicem ( exagerand ) la jante de 16 vs 18, nu va corespunde unui consum de 2L% in plus, niciodata.
Masina consuma 1-2L% in plus poate daca o umpli cu 4 oameni si "porc"bagaj plin, adica 300kg!
Estimarile mele de 0,2-0,3 nu au fost calculate la pompa, iti dai seama, diferenta poate fi chiar mai mica sau nesesizabila Smile
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Diferenta de greutate dintre 215/60R16 si 235/45R18 e de aprox 4kg si e data in special de dimensiunea mai mare a jantei (diam si latime mai mare) si mai putin de anvelopa care are aproximativ cam aceiasi greutate (una e mai ingusta dar cu flanc mai mare, cealalta e lata dar cu flanc mai mic). Se pot compara si aici, iar in josul paginii iti da si greutatile aproximative:
https://rimsntires.com/specspro.jsp
La dimensiunea anvelopelor mele de 225/50R17, masa (ca sa fiu mai riguros) este in jur de 23kg... cantarite de mine, iar diferenta intre rotile de vara (pe aliaj) si cele de iarna (pe tabla) este cam de 3-400grame.


Tocmai ce ai spus ca rotile tale 225/50R17 sunt mai grele cu 4 kg decat ale mele de 215/60R16, care au aproximativ 19 kg!
Mai adaugam 3-4 kg si ajungem la 26-27 kg, cat are o roata 245/45R18, cu janta originala.
De unde rezulta o diferenta de aproximativ 7 kg intre o roata pe 18" si una pe 16".
Nu trebuie sa fii foarte riguros, ci doar un pic atent.
Discutam aiurea.
Fiecare sa creada ce vrea, in fond avem dreptul acesta!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
ska a scris:
Tai-Pan a scris:
Tu ai motor diesel de 2.0 l cu cuplu foarte mare si simte mult mai putin diferenta de greutate a rotilor, cat si rezistenta la inaintare, data fiind latimea mai mare a anvelopelor.
Totusi, un calcul simplu imi spune asa:
Ai consum mai mare cu 0.3 l/100 km la rotile de vara pe 18", fata de rotile de iarna pe 17"(dif de greutate de 3 kg/roata).
Avand in vedere faptul ca anvelopele de iarna cresc consumul cu 0.4 - 0.5 l/100 km, rezulta faptul ca tu, cu motorul diesel de 2.0 l ai un consum mai mare cu 0.7-0.8 l/100 km decat ai fi avut cu roti de vara pe 17".
In cazul nostru, trecere de la 16" la 18" (dif de greutate de 6 kg/roata si dif de latime anvelope de 30 mm) si cu motor pe benzina, cu un cuplu mult mai mic, consumul va creste si cu 2 l/100 km.
Fiecare e liber sa creada ce vrea, in fond.

Calculele tale sunt cel putin exagerate dpdv al consumului Smile
Diferenta de 30kg overall sa zicem ( exagerand ) la jante de 16 vs 18, nu va corespunde unui consum de 2L% in plus, niciodata.
Masina consuma 1-2L% in plus poate daca o umpli cu 4 oameni si "porc"bagaj plin, adica 300kg!
Estimarile mele de 0,2-0,3 nu au fost calculate la pompa, iti dai seama, diferenta poate fi chiar mai mica sau nesesizabila Smile


30 kg suplimentare la roti inseamna 300 kg adaugate la greutatea masinii. Gasesti pe net.
Se mai adauga rezistenta marita la inaintare datorata latimii mai mari.
Cu aceasta punem PUNCT, nu are sens.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
https://vwforum.ro/topic/626...ri-vs-jante-mici/

stevee
506 postãri
Oraº: Altul (nu în listã)
Maºina: Volkswagen
Model: Touran/Golf1/Jetta2
Motorizarea: BMM/GF/NZ
Publicat 23 Octombrie, 2009
@voicu.Teoria ta sta in picioare si poate fi plauzibila.Cu alte cuvinte consumul scade sau e acelasi doar in momentul cand o roata este mai mare in dimensiune dar suprafata benzii de rulare(anvelopa) impreuna cu greutatea(janta + anvelopa) raman aceleasi.

Un exemplu: cauciucul este de dimensiunea 195/65/15.Are 14 kg cu tot cu janta.Masina are un consum de 7l/100 km(benzina).Ar putea avea acelasi consum sau ar putea scade in momentul cand dimensiunea anvelopei ar fi 195/85/15 sau 195/90/15 sau 195/95/15 iar greutatea rotii ar fi aceeasi....Insa acest lucru nu prea poate fi posibil..Cel putin la masina mea,nu!...Dimensiunea rotii nu creste,sau creste(scade) foarte putin atunci cand vrei sa treci la o alta janta mai mare. Pe carbible poti calcula acest lucru....Creste insa consumul,dupa cum au spus si colegii mai sus datorita fortei de frecare,aderentei,greutatii rotilor etc...

Alt exemplu: am avut pe masina din semnatura jante pe 17 luate de pe un Audi S3.Erau OEM facute de Ronal si impreuna cu cauciucurile cantareau 24 de kg roata.(S3 are 4WD,204hp,consum mixt dat de producator 10,8l parca la 100 de km) Aveau aceeasi dimensiune cu cele pe 15...Se intelege de la sine ca plecam mult mai greu de pe loc,franam mult mai greu,iar consumul crescuse fata de normal cu 2 sau 3l/100 km.Pentru masina mea producatorul recomanda roti pe 15 cu dimensiunea anvelopelor 195/65/15 jante din tabla(de fapta asa vine echipata din fabrica).Pentru masina ta sunt recomandate jantele pe 15 si pe 16 cu anvelope 196/65/15 respectiv 205/55/16.Sper sa ma fi facut intels cat de cat.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
clau70 a scris:Diferenta de greutate dintre 215/60R16 si 235/45R18 e de aprox 4kg si e data in special de dimensiunea mai mare a jantei (diam si latime mai mare) si mai putin de anvelopa care are aproximativ cam aceiasi greutate (una e mai ingusta dar cu flanc mai mare, cealalta e lata dar cu flanc mai mic). Se pot compara si aici, iar in josul paginii iti da si greutatile aproximative:
https://rimsntires.com/specspro.jsp
La dimensiunea anvelopelor mele de 225/50R17, masa (ca sa fiu mai riguros) este in jur de 23kg... cantarite de mine, iar diferenta intre rotile de vara (pe aliaj) si cele de iarna (pe tabla) este cam de 3-400grame.


Tocmai ce ai spus ca rotile tale 225/50R17 sunt mai grele cu 4 kg decat ale mele de 215/60R16, care au aproximativ 19 kg!
Mai adaugam 3-4 kg si ajungem la 26-27 kg, cat are o roata 245/45R18, cu janta originala.
De unde rezulta o diferenta de aproximativ 7 kg intre o roata pe 18" si una pe 16".
Nu trebuie sa fii foarte riguros, ci doar un pic atent.
Discutam aiurea.
Fiecare sa creada ce vrea, in fond avem dreptul acesta!

1. Cand am spus "riguros" - ma refeream la masa (nu la greutate) care e exprimata in kg... deci, fi tu atent.
2. Daca introduci dimensiunea 245/45R18 in link-ul sugerat vei vedea ca o roata de dimensiunea respectiva are aprox 24kg.
3. Iar remarcile, indiferent la adresa cui... incearca sa le tii pentru tine.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
1 - 30 kg suplimentare la roti inseamna 300 kg adaugate la greutatea masinii. Gasesti pe net.
2 - Se mai adauga rezistenta marita la inaintare datorata latimii mai mari.

1 - n-am gasit. ma poti ajuta cu lamuriri suplimentare? de unde 30kg devin 300kg?
2 - corect
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare

Dragi colegi - cred ca este cazul sa va potoliti - am urmarit discutiile.
Din punctul meu de vedere va lansati in niste afirmatii care au la baza doar ceea ce s-a prins din zbor la discutii amicale, sau unui chiar stiu despre ce este vorba si incearca sa explice babeste.Unii dintre voi au dreptate, altii nu.
In cazul in care doriti a face calculele, va reconad cursurile de dinamica autovehiculelor, al D-lui Stoicescu ( politehnica ) si acolo veti regasit tot ceea ce trebuie referitor pneuri.
Sunt detaliate toate cele pe care le dicutati - acestea se refera la aria suprafetei de contact ( pata de contact ), in legarura cu masele pneurilor, cu rezistenta la inaintare a autoturismului, cu coeficientul de aderenta, etc.
Credetima, stiu ce vorbesc - mi-a mancat zilele acest curs.

Un post facut fara nici cea mai mica intentie de a jigni pe cineva sau alte lucruri, este o remarca.
Scuzele de rigoare.
Cu respect.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:George, e superba!
Sa te bucuri de ea si sa faci cat mai multi km fara probleme. Si astept un video pe wapp cum a fost ala cu O3 😎😂
Ai echilibrat balanta de aici... 3 negre si 3 maro Smile))


Cosmin, ce a fost ala cu O3?
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
PEmil a scris:jorjest, s-o stapanesti sanatos!


Nu ai avut somn?! Shocked


Am stat la povesti cu motanul fiica-mii.
Motanul este in calduri, m-a trezit cu miorlaitul si nu am mai putut adormi pana pe la 4...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:Eu ii salut pe colegii cu Sedan le fac flashuri Smile


Daca ii ajungi din spate, pentru ca din fata nu prea ai timp sa-ti dai seama data este hatchback sau notchback...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Salutare

mai jos cum se traduce o anvelopa.
talonul anvelopei este defapt partea cu care anvelopa se aseaza pe janta si cu ajutorul careia se efetueaza si etansarea pe janta.

in monetul in care se trece de la o janta pe 16 la una pe 17 - raporul nominal de aspect scade, la fel ca si inaltimea sectiunii pneului - din cauza lungimii de cerc - indiferent de diametrul jantei , diametrul total al rotii trebuie sa ramana neschimbat - astfel apar anomalii cu privire la viteza de deplasare corecta, poate influenta anumite sisteme de siguranta ale masinii ( abs, dtc, afu, etc )

garda la sol implica o modificare mai ampla ( tot sistemul de suspensie - arcuri, amortizoare, brate de suspensie, etc )

in cocluzie in cazul in care vrei sa maresti garda la sol numai din pneuri ai grija - de ex in cazul in care ai vrea un 215/65/16 te vei duce in alta clasa destinata autoutilitarelor si autoturismelor de teren.

Ce inseamna 215/60R16?

215 Latimea anvelopei sau latimea sectiunii. Se masoara in mm si reprezinta zona de latime maxima cand este montata pe janta corecta. Latimea reala a anvelopei depinde de janta pe care este montata.
60 Raportul nominal de aspect. Se obtine prin impartirea inaltimii sectiunii la latimea acestuia si inmultirea rezultatului cu 100. Daca nu este specificat acest raport nominal de raport (ex. 175R14), atunci se ia in considerare raportul de baza, care in cazul anvelopelor radiale este 82%.
R Radial. Anvelopa are o constructie radiala. Anvelopele radiale au firele din pliuri extinse pana la talon. Firele sunt dispuse la unghiuri de 90°, carcasa fiind stabilizata de o curea circumferentiala.
Alternative: B - constructie bretea si D - constructie in diagonala.
16 Diametrul rotii in inch. Este exact dimensiunea pe care se potriveste anvelopa. Exista jante mai vechi, numite TRx, care au marimi indice ca 390. Acestea nu sunt compatibile cu anvelopele obisnuite.
91 Indicele de incarcare.
H Indicele de viteza.

cu respect.


OFF TOPIC !
DACA TOT AVETI TOPIC DE DIMENSIUNI JANTE SI ANVELOPE, DE CE NU DISCUTATI ACOLO?
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare

@PEmil - prin explicatia data, am incercat sa pun stop discutiei, insa aceasta a escaladat. Am incercat sa mai pun stop odata mai sus. Acum vom vedea.

Cu respect
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Cosmin95 a scris:George, e superba!
Sa te bucuri de ea si sa faci cat mai multi km fara probleme. Si astept un video pe wapp cum a fost ala cu O3 😎😂
Ai echilibrat balanta de aici... 3 negre si 3 maro Smile))


Cosmin, ce a fost ala cu O3?


Mi-a trimis George un videoclip de pe A1 cu fosta lui masina, Octavia 3 .. unde si-a aratat toate fortele 😂😎
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
chelebet a scris:Eu ii salut pe colegii cu Sedan le fac flashuri Smile


Daca ii ajungi din spate, pentru ca din fata nu prea ai timp sa-ti dai seama data este hatchback sau notchback...

Ii vad de la distanțã si apuc sa prind si din lateral ceva Razz
  • CZosin

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Frumoase mașini mai avem
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat

😎
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
OnTopic:😂😂
A folosit cineva pana acum:
- limitatorul de viteza?
- wifi-ul?
- follow me home?

Ce mici/mari nemultumiri aveti fata de masina? S-au adunat destui km si destul de mult timp incat sa dispara entuziasmul de masina noua si chiar sunt curios sa aflu si parerile mai asa si asa.. daca exista..
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
😎


Ai avut curajul ca in Germania, s-o parchezi pe spatiul verde?
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Nemultumirea mea e de exterior, vopseaua sau lacul se zgarie foarte repede, la interior covorasele de mocheta sunt varza.Si montaantul fata stanga foarte gros.


Ultima modificare facuta de chelebet la Mar 17 Oct, 2017 8:52 pm, modificat de 2 ori in total
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu la un test de care am avut parte cu amabilitatea colegului all4u mi sa pãrut ca la montantul din stânga nu prea este vizibilitate de doua ori am avut senzația asta. Poate nu mi-am Așezat scaunul eu cum trebuie. A mai avut cineva senzația asta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR