Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai deja vine sezonul cald si nu cred ca ar mai fi o problema......
Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@gigatel30 Deja cred ca eu am o problema nasola la motor , pt ca mie si top tec 4100 5w40 cu 85 mm2/s imi cam tacaneau un pic tachetii iarna trecuta...numai cu ulei subtire se potoleste . Bine ,acum depinde si cat de mult "ascutim" auzul cand folosim masina.
Pai daca l-ai folosit 5000 km pana acum , de ce l-ai da jos ? ca vine primavara cu temperaturi mai prietenoase si deja se subtiaza uleiul la rece.
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ingrijorarea mea era daca as fi facut ceva stricaciuni datorita vascozitatii mari pe perioada anotimpului rece dar motorul a mers si merge f silentios si fara zgomote suspecte. Oricum il mai las pana la sfarsitul lui aprilie si trec pe mobil1 10w40 high mileage sintetic sau LM top tec 4100 5w40.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:Asta e c3-ul meu
Sper sa nu ma supere.

Nu stiu de ce, dar nici noi nu credeam ca arata altfel

mitosu a scris: sunt curios ca pisica sa vad cum se comporta un ulei autentic german


Deja eu stiu cum se va comporta: va trece cu bine de cei 8.000 km fatidici pt. Motul X-cess (va ajunge la 10.000 km fara probleme, nu are cum sa nu ajunga pt. dumneavoastra ati consultat indicele de vascozitate si punctul de curgere si atat a rezultat 10.000 km ! ), dar chiar daca este un ulei nemtesc laudat, nu se compara cu Mobil 1 0w40, asa ca la viitorul schimb vei folosi tot Mobil 1 - si uite asa demolezi si ,,mitul uleiului german & vollsynthetische '' Smile
Ce schimbare radicala : ati trecut de la ,, full synthetic nr. 1 in lume'' la synthese technology, vascozitatea a crescut ametitor de la 75 la 85 cSt la 40 C, si nici macar nu mai folositi full SAPS, acum aveti C3.

Eu nu mai inteleg nimic, sunt confuz, bine ca nu am Z 16XER ca nu stiam ce ulei sa bag Crying or Very sad


Neuro say: ,,Curiosity killed the cat !''

mitosu a scris:club opel nu are lada de gunoi si nu este lada de gunoi, gunoaiele se pierd pe drum



Ultima modificare facuta de neuro la Dum 16 Mar, 2014 9:46 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva de uleiul DIVINOL made in germany ? Am citit lucruri bune de el
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:
CapellaCt a scris:Aici se încheie disputa voastrã!
@neuro eºti offtopic, pentru tine deja este o chestie personalã faþã de cei 2 colegi => ban 3 zile.
Continuarea discuþiei cu studii aprofundate despre uleiuri(ca în ultimele 20 pagini) va fi sancþionatã.
@lakeland ºi @Mitosu aveþi grijã.


Pentru neuro tot nu e valabil ce spune un moderator?



MODERATORI mai continua mult circul ieftin oferit de individ? deja e penibil si situatia e penibila.
voi ceilalti ce asteptati sa va ia pe toti la rand unul cate unul, asta in functie de ce ulei folositi.

acum cauta bidoane de liqui moly ca sa le compare intre ele.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
neuro deja lumea chiar s-a saturat de disputele astea personale pe care le duci cu cativa colegi pe forum. Daca vrei sa fii util forumului la cunostintele pe care le ai (plecam de la premiza asta), atunci toata lumea ar avea de castigat. Cum am mai spus, pierdem din vedere faptul ca forumul e pentru a ne ajuta intre noi, nu sa ne impunem parerile si sa aratam cat de destepti si cat de multe stim noi.
Pe de alta parte, cati dintre utilizatorii normali stau si analizeaza fisa producatorului? Omul e interesat mai mult de cum se comporta la el in motor si mai putin de alte aspecte (nu ca ar fi de neglijat).
Bafta.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca e sa ne luam dupe ce e scris pe aici, mai ales in ultimele pagini, ar trebui ca dimineata sa schimb uleiul cu unul subtire gen 0w30, iar la amiaza, pana se incalzeste, sa opresc undeva si sa pun ulei 10w40, urmand ca seara sa ii pun iar 0w30, sa nu ma murdaresc iar pe maini dimineata... Totusi , printre randuri, am reusit sa observ ca sunt cateva uleiuri care nu sunt atat de improscate cu noroi : Motul, Liqui Moly, Aral. De mobil si castrol m-am convins cu ani in urma...
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
In cartea tehnica spune ca se pot combina vascozitati diferite dar sa fie de la acelasi producator. Daca pun in vara ceva mai vasccos si apoi pe masura ce vine iarna, ca tot consuma sa completez cu ceva mai subtire de la acelasi producator dar cu denumirea produsului diferta se poate? Sunt diferente mari de compozitie ? Ma refer la ceva gen castrol magnetec- edge, valvoline max power- syn teh, etc
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai tot trebuie sa cumpei 1l sau 2 de ulei pentru completare! Chiar daca in carte scrie ca se pot amesteca, dupa mintea mea cred ca sunt ceva diferente chimice intre ele (parerea mea). Daca tot vrei sa faci o treaba, schimba numai uleiul la intrarea in anotimpul rece si la iesirea din anotimpul rece.
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Imi puteti recomanda si mie va rog un ulei de motor de calitate superioara ? Masina a mers la inceput pe GM iar la ultima revizie, din lipsa de optiuni, am pus castrol 5w40 full sintetic , masina s-a comportat ok in ultimii 15k km .
Motul nu am de unde sa iau dar am Liqui Molly, Q8 , Aral, Valvoline, Elf. ce recomandati ? Multumesc.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
tak30ver, cauta ca gasesti si motul la voi acolo la bucuresti. In depozitele bardi auto am vazut ca exista.
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
de RAVENOL ai auzit 5w-40 ?
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
da, am auzit. e bun ?
ma orientez catre un singur furnizor, sa iau totul dintr-un loc, mai iau si o gramada de piese, nu vreau sa ma plimb pe acilea prin bucuresti dupa un bidon de ulei ....
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
poate uleiul care il doresti nu o sa il gasesti de unde iei si piesele.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
tak30ver a scris:Salut. Imi puteti recomanda si mie va rog un ulei de motor de calitate superioara ? Masina a mers la inceput pe GM iar la ultima revizie, din lipsa de optiuni, am pus castrol 5w40 full sintetic , masina s-a comportat ok in ultimii 15k km .
Motul nu am de unde sa iau dar am Liqui Molly, Q8 , Aral, Valvoline, Elf. ce recomandati ? Multumesc.

Eu iti pot recomanda Liqui Molly. Nu stiu daca e cel mai bun dar eu sunt foarte multumit de el.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
tak30ver a scris:Salut. Imi puteti recomanda si mie va rog un ulei de motor de calitate superioara ? Masina a mers la inceput pe GM iar la ultima revizie, din lipsa de optiuni, am pus castrol 5w40 full sintetic , masina s-a comportat ok in ultimii 15k km .
Motul nu am de unde sa iau dar am Liqui Molly, Q8 , Aral, Valvoline, Elf. ce recomandati ? Multumesc.


Vezi ca te inseli putin! Masina a mers cu Castrol Edge, 2 schimburi facute de mine si doar la ultimul schimb, inainte s-o cumperi tu, i-am pus GM ,pentru ca i-am schimbat si proiectoarele de ceata si nu mi-au ajuns banutii de Castrol Edge. Eu ti-as recomanda sa ramai pe Castrol Edge, eu am sesizat clar o diferenta fata de GM. Zgomot mai mic in habitaclu si parca motorul mergea ceva mai rotund.
Aaa...postarea aia a ta de pe topicul meu e pe bune? Vrei s-o vinzi ? Am un prieten care-si cauta masina. Eu tot la break trebuie sa raman ca n-am loc in alta versiune de caroserie cu 2 copii. Poate doar intr-un minivan sau microbuz Smile
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu nu ziceam de ce schimburi ai facut tu, ma uitat prin cartea ei si aia au pus tot ulei GM, acum ca tot face o varsta ma gandeam sa o trec pe ceva mai ok, cu castrolu asta mi-e frica, prea multe diferente si fake-uri pe piata la noi, nu ai incredere in ce pun astia in ulei si as prefera sa dau 50 lei in plus dar sa pun un ulei sigur . Trec la jurnal acu Smile
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
A folosit cineva acest ulei? si daca da niste pareri daca se poate.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
tak30ver a scris:Eu nu ziceam de ce schimburi ai facut tu, ma uitat prin cartea ei si aia au pus tot ulei GM, acum ca tot face o varsta ma gandeam sa o trec pe ceva mai ok, cu castrolu asta mi-e frica, prea multe diferente si fake-uri pe piata la noi, nu ai incredere in ce pun astia in ulei si as prefera sa dau 50 lei in plus dar sa pun un ulei sigur . Trec la jurnal acu Smile
Vad ca esti din Bucuresti daca treci pe Ravenol 5 w40 (pe care eu il folosesc de 2 ani cite 2 schimburi pe an dar pe care nu te oblig sa-l folosesti) vezi ca Tibi cel care este distribuitor are si piese la preturi decente zic eu.Tu nu trebuie sa ma asculti pe mine si sa faci ce fac eu .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR