Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cristian.capra a scris:Imi cer scuze daca s-a mai scris, dar nu am timp.

Ce parere aveti de uleiul TOTAL 10W40.
Merge si diesel si benzina, si cica este facut pentru Peugeot.

Merge OK pentru un motor pe benzina Z16XE?
Multumesc.



Recomand ulei GM, Mobil sau Castrol. Asa orice ulei "merge" bagat, dar din cate am inteles acest motor este mai pretentios la uleiuri deoarece cica e binecunoscut ca si consumator de ulei dupa cate se scrie pe aici pe forum. Eu am folosit la masina mea de noua numai GM pana la iesirea din garantie, apoi Mobil 5W40 vreo 3 schimburi iar acum folosesc din nou GM 5W30 si masina se comporta excelent fara consum de ulei, are 110.000 km. Eu zic ca la maxim 130 ron 4 litri merita din plin sa nu te risti cu alte uleiuri mai putin cunoscute.
Skip ads

  • cristian.capra

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc
Am luat Castrol Magnatec 5w40 4 litri plus filtru ulei si saptamana asta am sa dau jos si baia de ulei ca sa schimb garnitura(pierdeam ulei pe acolo, nu mult dar suficient ca sa ma faca sa o dau jos si so si curat de ce este pe acolo). In trebare: cu ce se poate desface surubul de la baia de ulei pe acolo pe unde se scurge uleiul?
Multumesc
  • neagugeorge

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut... cat ma costa un schimb de ulei cu filtre cu tot la un opel astra g caravan 1.7 dti
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cu o chieie TORX nu stiu esact dimensiunea stiu ca asa se numesc! (nu e scump setul de chei)
Skip ads

  • cristian.capra

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc
Asa este cu o cheie TORX T45. Am aflat intre timp. Achizitionat. Sambata dau jos tot si curat tot ce e pe admisie si evacuare.
O zi buna si drum intins.
  • cristian.capra

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt mai multe tipuri. Aseara am ridicat masina si m-am uitat. La mine este un surub cu cap hexagonal de 17 (cred).
O zi buna si drum intins.
  • li3min3m

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara.Am si eu o vectra C GTS din 2005, motor 2.2 benzina , este si pe "ai un opel,sa-l vedem'' cel negru.As vrea sa schimb uleiul si cel de cutie de viteze ca e hidramat.
Ce ulei sa pui castrol edge sau mobil one ? Este altul mai bun pentru aceasta masina? Si cate kg de ulei imi trebuie?
Mentionez ca acum are 102.000 km .
  • DarkJacobs

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
poe a scris:
cristian.capra a scris:Imi cer scuze daca s-a mai scris, dar nu am timp.

Ce parere aveti de uleiul TOTAL 10W40.
Merge si diesel si benzina, si cica este facut pentru Peugeot.

Merge OK pentru un motor pe benzina Z16XE?
Multumesc.



Recomand ulei GM, Mobil sau Castrol. Asa orice ulei "merge" bagat, dar din cate am inteles acest motor este mai pretentios la uleiuri deoarece cica e binecunoscut ca si consumator de ulei dupa cate se scrie pe aici pe forum. Eu am folosit la masina mea de noua numai GM pana la iesirea din garantie, apoi Mobil 5W40 vreo 3 schimburi iar acum folosesc din nou GM 5W30 si masina se comporta excelent fara consum de ulei, are 110.000 km. Eu zic ca la maxim 130 ron 4 litri merita din plin sa nu te risti cu alte uleiuri mai putin cunoscute.


Chiar azi m-am uitat la un magazin de piese auto si avea ulei GM 5w30 la pretul de 125 ron 5 litri, mentionez 5 litri si avea la cutie de un litru cu 25 de ron 1 litru, deci nu era diferenta de pret.
Skip ads

  • DarkJacobs

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cristi_ilie a scris:Neaparat pentru diesel sa respecte norma GM-LL-B-025

Dar GM-LL-A-025 pt ce este? am vazut ca pe o cutie scrie GM-LL-A-025 si GM-LL-B-025, asta e valabil?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
DarkJacobs a scris:Dar GM-LL-A-025 pt ce este?

Este pentru benzinare.
  • DarkJacobs

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:
DarkJacobs a scris:Dar GM-LL-A-025 pt ce este?

Este pentru benzinare.

Acelasi tip merge si la benzina si la diesel, pentru ca scrie pe acelasi flacon ablele coduri.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut...am un opel astra G 1.7DTI din 2001 si saptamana asta intentionez sa`i schimb uleiul si filtrul de ulei...e bine sa schimb totodata filtrul de aer si cel de motorina (aceste filtre de aer si motorina le`am schimbat in februarie)...
Skip ads

  • DarkJacobs

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mihai0308 a scris:Salut...am un opel astra G 1.7DTI din 2001 si saptamana asta intentionez sa`i schimb uleiul si filtrul de ulei...e bine sa schimb totodata filtrul de aer si cel de motorina (aceste filtre de aer si motorina le`am schimbat in februarie)...

Pai acuma depinde, eu cand schimb uleiul schimb tot odata, eu facut schimbul in ianuarie cu tot cu filtre, aer, motorina, polen, etc. Acuma am sarit de 10000 km si trebuie sa le schimb din nou pe toate, la mine filtru de aer e murdar, l-am curatat o data dar asta nu inseamna ca nu trebuie schimbat.
  • BlackEye

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau daca repet ceva ce s-a discutat deja, dar e foarte mult de citit si cheile de cautare nu sunt tocmai perfecte (nu e o critica).

Eu am folosit uleiul Castrol RS 10W-60 cam de cand a aparut el pe piata si pana mai acum 2 ani, pe o Honda Accord, cu rezultate exceptionale: cand l-am folosit prima data am avut senzatia unei masini noi. L-as folosi cu incredere in continuare (adica "noul" EDGE 10W-60), dar nu sunt convins ca se potriveste cu noul motor: Vectra 2.2 DTI (Y22DTH). Are cineva o opinie pertinenta? Saru'm'na.

Alta chestie: cat de des se recomanda schimbarea filtrului de motorina la motoarele aste in Romania, avand in vedere sensibilitatea sistemului de alimentare la calitatea motorinei din Ro? (e prima mea masina diesel, prima mea masina turbo = noob in materie). Saru'm'na again.

Ultima chestie Very Happy : voi stiti ce chestie super utila este atasarea unor magneti nonelectrici (cum ar fi cei folositi la construirea harddrive-rurilor pentru calculatoare) la filtrul de ulei? Culeg toate reziduurile metalice din uleiul filtrat.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu unul schimb toate filtrele odata cu uleiul, adica intre 10-12.000km.ca sfat schimba-le si tu, mai ales ca e vorba de 150 ron in plus, poate nici atat.
  • yurii_2007

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ajutatzi-ma va rog am un opel vectra 91 C18NZ la primul schimb i-am pus castrol magnatec si acum nu mai stiu sa-i pun tot din ala sau sa schimb cu ceva mai bun am 325 000 si merge ffff bine masina singurul lucru care ma deranjeaza e cautatorul de la cutia de viteze care a fost schimbat si i-au pus unul de daewo si am kam ramas fff ulei in cutie si mere greoi mi-ati putea da un sfat si ce ulei imi trebuie la cutie ?/
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am folosit diverse uleiuri pana acum, in ultimii 4 ani de cand am masina.
Cele mai rele au fost: GM 10W40 si Elf 10W40 direct injection (B4). S-a cunoscut si la zgomot si la modul cum trage masina. Am folosit numai 10W40, ca si neamtul de unde am luat-o.
Acum am acelasi ulei ca si vara trecuta: Castrol 15W40 GTX3 Protection+ (nu e de pe piata libera, e luat de la o cunostinta). Se aude si merge bine. Masina are peste 200k km.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ririnel motorul tau s-ar simti mai bine cu un ulei full sintetic 5w 40 tot castrol, decat ceea ce bagi tu in ea ... gros... mineral ...depuneri

La acest motor nici macar iarna nu e bine sa ai 10W 40
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
A pus cineva Elf 10w40 TurboDiesel? Eu puneam Elf 10 w40 pentru benzina la vectra a de 1.6 si am fost foarte multumit...oare la diesel o fi la fel de bun
Masina e din 2000 si are 168000 km
  • neagugeorge

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ce ulei imi recomandati pentru un opel astra carava 1.7 dti? nu conteaza pretu. vreau sa fie excelent. k trebuie sa fac schimbul si nu stiu Question Question
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR