Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • gigiones

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
alex1987 a scris:De luat clar am luat in calcul varianta ca nu prind rabla, dar dupa ce am dat cei 2000 lei pe tichet am primit TOATE asigurarile ca sunt "safe" asa ca le-am gasit rostul repde la diferenta .... asta e, decizie proasta.
Aveti dreptate.....cred ca am sa fac un efort si am sa o ridic ma bucur de ea si gata.


Cum aduca a i dat 2000 pe tiket !?... Am depus si eu la dealer 2000 lei, dar nu pentru tichet, ci suma care se aduga la valoarea ticketului si diferenta urma sa o platesc prin credit bancar !? Ai primit chitanta pentru cei 2000 lei ? ...Nici eu nu am prins tiket dar nici nu ma grabesc sa o iau daca dealerul nu misca din urechi in mod serios...oricum vine iarna si mai bine rugineste la el pana o vinde in configuratia ceruta de mine...La anul vom vedea ce va mai fi !
Skip ads

  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
silvester a scris:Am avut o întrega discuție pe tema asta la serviciu doar cã acolo numerele definitive tocmai ce fuseserã ridicate de cei de la parcul auto și un coleg era plecat la Iași cu mașina de serviciu. Mai putea el sa se întoarcã tot cu numerele provizorii? Pânã la urmã i au trimis numerele prin alt coleg carea avea drum în zona.

Din ce stiu eu in momentul in care se elibereaza numerele noi, cele provizorii devin invalide. Cele noi le anuleaza pe cele provizorii.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Așa am presupus și noi. Dar nu gãsești niciunde scris clar. Doar cã o mașina nu poate avea 2 numere. Totuși pe aceeași idee ei le emit in sistem vineri și eu le ridic luni. Între vineri și luni mai pot circula cu cele provizorii. Crezi cã da cineva vreo bifa in sistem când ridici numerele?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
gigiones a scris:
alex1987 a scris:De luat clar am luat in calcul varianta ca nu prind rabla, dar dupa ce am dat cei 2000 lei pe tichet am primit TOATE asigurarile ca sunt "safe" asa ca le-am gasit rostul repde la diferenta .... asta e, decizie proasta.
Aveti dreptate.....cred ca am sa fac un efort si am sa o ridic ma bucur de ea si gata.


Cum aduca a i dat 2000 pe tiket !?... Am depus si eu la dealer 2000 lei, dar nu pentru tichet, ci suma care se aduga la valoarea ticketului si diferenta urma sa o platesc prin credit bancar !? Ai primit chitanta pentru cei 2000 lei ? ...Nici eu nu am prins tiket dar nici nu ma grabesc sa o iau daca dealerul nu misca din urechi in mod serios...oricum vine iarna si mai bine rugineste la el pana o vinde in configuratia ceruta de mine...La anul vom vedea ce va mai fi !


Tu ai citit Contractul pe care l-ai semnat?!😎
Scrie undeva ca dealerul se obliga sa-ti vanda masina prin programul Rabla?
Ai casat o masina veche si ai facut toti pasii prevazuti de lege (Ordin de Ministru)?
Adica ai depus la dealer toate documentele in vederea acceptarii in programul Rabla?
Raspuns: NU!
La sosirea masinii, daca mai era loc in programul Rabla, urma sa platesti la dealer 2000-2500 lei pentru a cumpara un tichet .
DECI NU AI NICIUN DREPT SA PRETINZI CEVA!
Tot in Contract scrie si ce se intampla daca nu platesti contravaloarea masinii intr-un nr de zile de la notificarea dealerului ca ti-a sosit masina.
VEZI CA IESI PE NEGATIV IN MOD DRAMATIC!
A doua zi, dealerul va vinde masina pe care tu nu o mai vrei, deoarece se asteapta 4-5 luni la rand.
Procentul de 42% iti spune ceva?
Skip ads

  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
silvester a scris:Așa am presupus și noi. Dar nu gãsești niciunde scris clar. Doar cã o mașina nu poate avea 2 numere. Totuși pe aceeași idee ei le emit in sistem vineri și eu le ridic luni. Între vineri și luni mai pot circula cu cele provizorii. Crezi cã da cineva vreo bifa in sistem când ridici numerele?

Cel putin la Pipera cand ti le elibereaza verifica/modifica ceva si in PC.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Atunci este posibil sa bifeze cã ai ridicat numerele definitive.
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut Tai-Pan.

In contract este stipulata o singura clauza. In cazul in care nu ridici masina in 30 de zile pierzi avansul care este intre 1000 si 2000 ron.

Stai linistit ca nu o vanda dealerul asa de repede o masina refuzata. Poti sa consulti site ul Radacini sa vezi cate masini noi au pe stoc. Crezi ca o masina de 14000 de euro excluzand voucherul rabla de vinde ca painea calda? Sunt atatea optiuni in piata la banii astia. Eu zic ca interesul dealerului este sa nu ramana cu masinile pe stoc. Cu cat sta mai mult la ei in curte cu atat se devalorizeaza mai mult si el sta cu banii blocati in masini. Dealerul nu poate ridica masina de la Gyor daca nu o plateste integral.
  • VVasilache

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Eu ii cam dau dreptate lu Tai-Pan... As fii achiziționat și eu o mașina refuzata de un client in loc sa aștept 4 luni... Și din câte am observat, mașina asta se vinde ca pâinea calda
Skip ads

  • GabG
  • *
  • 6 mesaje
  • din 16 Oct 2017
  • Astra 2017 MY2018
  • Bucuresti
  • GabG

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 MY2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2017

  • Mesaj Privat
alex1987 a scris:Dupa ce citesc sfaturile voastre in care ziceti sa o ridic + ca am vazut azi cum/unde e tinuta + plus ca am plecat si am lasat-o acolo singura Smile)......cred ca am sa fac un efort si o sa o aduc acasa.
dar tot nu simt ca a fost corecta atitudinea lor.
va multumesc de raspunsuri.


Suntem multi in aceeasi situatie. Parca ziceau ca au avut 200 doar pe Bucuresti si au prins doar 49. Si a mea a ajuns si le-am cerut un discount dar nu vor sa ofere. Si i-am intrebat ce presupune rezilierea contractului si nu mi-au mai raspuns de 3 zile. Eu nu as vrea sa renunt dar parca si sa pierd 1000 euro ma oftic. O realocare de fonduri nu cred ca o sa mai fie si oricum nu am incredere ca prind
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Acum vreo 3 ani a fost o asa numita realocare, eu nu cred ca o sa dea vreun discount dealerul desi asa ar fi normal, hai nu toata valoarea tichetului dar acolo macare 4000 lei.
  • stefan-d

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Eu am cuprins in contract ca dacã renunt la contract pierd 10% din avans... adicã 500ron....
Mie Azi mi-a sosit masina si tot azi am fost anuntat ca nu am mai prins rabla.. mi s-a comunicat ca ma asteaptã 2 sãptãmâni sa vadã dacã se mai anunta o suplimentare de tichete, dacã nu sa ma hotãrãsc dacã accept o recalculare la rata sau sa renunt la contract....
Adicã banca sa mãreascã suma creditatã si atunci îmi vine mai mare rata cam cu 150 RON decât cea calculata... ma tem ca este prea mult pt mine..
S-ar pãrea ca mai este o YDMC pe stoc😭..
Pt 1500€ prefer sa îmi cumpãr o masina sh si sa încerc eventual la anu sa prind o noua oferta... nu stiu dacã procedez corect dar ma simt tepuit de dealer(poate ma însel si chiar asa s-a întâmplat) si in acelasi timp nu cred ca ar mai fi pretul corect al masinii..
Nu contest senzatia pe care o ai când conduci una noua si ca e Ok masina, dar deja pierdem f mult ca am luat masina noua dar sa mai dau si 1500 in plus chiar ma simt aiurea si nu cred ca m-as mai bucura de ea asa cum credeam...
Dupa 2 luni jumate de asteptare speram sa am alta stare de spirit când o sa ajungã dar sunt total dezamãgit.
Acum la supãrare sunt sigur ca nu o mai vreau dar cine stie ce se intampla in astea 2 sapt
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut, Stefan!
Parerea mea este sa mai astepti putin si sa nu renunti la masina. Pune in balanta toate variantele si nu te grabi sa iei o decizie in graba.
In conditii de stres si nervi poti face alegeri gresite si ar fi pacat, totusi sunt atatia bani la mijloc, cumperi o masina, nu o tigaie.
Multa bafta!
Skip ads

  • mosudan

  • Mesaje scrise: 649
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
stefan-d a scris:Eu am cuprins in contract ca dacã renunt la contract pierd 10% din avans... adicã 500ron....
Mie Azi mi-a sosit masina si tot azi am fost anuntat ca nu am mai prins rabla.. mi s-a comunicat ca ma asteaptã 2 sãptãmâni sa vadã dacã se mai anunta o suplimentare de tichete, dacã nu sa ma hotãrãsc dacã accept o recalculare la rata sau sa renunt la contract....
Adicã banca sa mãreascã suma creditatã si atunci îmi vine mai mare rata cam cu 150 RON decât cea calculata... ma tem ca este prea mult pt mine..
S-ar pãrea ca mai este o YDMC pe stoc😭..
Pt 1500€ prefer sa îmi cumpãr o masina sh si sa încerc eventual la anu sa prind o noua oferta... nu stiu dacã procedez corect dar ma simt tepuit de dealer(poate ma însel si chiar asa s-a întâmplat) si in acelasi timp nu cred ca ar mai fi pretul corect al masinii..
Nu contest senzatia pe care o ai când conduci una noua si ca e Ok masina, dar deja pierdem f mult ca am luat masina noua dar sa mai dau si 1500 in plus chiar ma simt aiurea si nu cred ca m-as mai bucura de ea asa cum credeam...
Dupa 2 luni jumate de asteptare speram sa am alta stare de spirit când o sa ajungã dar sunt total dezamãgit.
Acum la supãrare sunt sigur ca nu o mai vreau dar cine stie ce se intampla in astea 2 sapt

Salut Stefan,stiu cum te simti acum pentru-ca in situatia ta am fost si eu dar pana la urma mi-a trecut ,mai ales când ai sa conduci masina ! Asa merg lucrurile in tara asta,au fot date cu dedicatie,pentru Dacia,din cate am auzit ! Sper sa te bucuri de ea !
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Eu cred ca "dragoste cu sila nu se poate"...
Eu, intai m-am indragostit de masina si apoi mi-am dorit sa o cumpar. As fi cumparat-o si fara tichet...
Daca nu-ti cumperi cu toata inima o masina, dupa aceea incepi sa-i gasesti lipsuri si sa ajungi la concluzii care te fac sa regreti achizitia.
Stefan-d stie cel mai bine cum sta dpdv financiar si ce l-a facut sa comande Jj Sedan. Oricum, inteleg ca dealerul i-a lasat 2 saptamani in care sa se hotarasca.
Stefan, du-te si mai fa inca un drive test, da ocol masinii, pune in balanta toate variantele, vorba lui Cosmin si ia o decizie. Apoi nu te mai uita in spate...
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
A patit cineva sa ii scartie pedala de frana cand o elibereaza?
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
stefan-d a scris:Eu am cuprins in contract ca dacã renunt la contract pierd 10% din avans... adicã 500ron....
Mie Azi mi-a sosit masina si tot azi am fost anuntat ca nu am mai prins rabla.. mi s-a comunicat ca ma asteaptã 2 sãptãmâni sa vadã dacã se mai anunta o suplimentare de tichete, dacã nu sa ma hotãrãsc dacã accept o recalculare la rata sau sa renunt la contract....
Adicã banca sa mãreascã suma creditatã si atunci îmi vine mai mare rata cam cu 150 RON decât cea calculata... ma tem ca este prea mult pt mine..
S-ar pãrea ca mai este o YDMC pe stoc😭..
Pt 1500€ prefer sa îmi cumpãr o masina sh si sa încerc eventual la anu sa prind o noua oferta... nu stiu dacã procedez corect dar ma simt tepuit de dealer(poate ma însel si chiar asa s-a întâmplat) si in acelasi timp nu cred ca ar mai fi pretul corect al masinii..
Nu contest senzatia pe care o ai când conduci una noua si ca e Ok masina, dar deja pierdem f mult ca am luat masina noua dar sa mai dau si 1500 in plus chiar ma simt aiurea si nu cred ca m-as mai bucura de ea asa cum credeam...
Dupa 2 luni jumate de asteptare speram sa am alta stare de spirit când o sa ajungã dar sunt total dezamãgit.
Acum la supãrare sunt sigur ca nu o mai vreau dar cine stie ce se intampla in astea 2 sapt
Si eu eram gata gata sa renunț la masina din cauza timpului destul de lung (4 luni) in asteptarea masinii dar cu bucurie spun acum ca nu am luat atunci la nervi o hotãrâre care astazi sigur as fii regretat .Eu te îndemn la calm si lasa cateva zile sa treaca si cu siguranta vei lua decizia cea mai buna pentru tine .Baftã
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Fratilor sper sa primim vesti bune si sa apara "realocarea" de tichete, sa prindem cu totii si sa ne vedem la o prima intalnire cu masinutele sa sarbatorim.
Eu lucrez la 2 pasi de unde este tinuta "captiva" masinutza de dealer, turbezzzzzzz. Trec si o salut zilnic Smile)))) !
Sa aveti o zi buna.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
stefan-d a scris:Eu am cuprins in contract ca dacã renunt la contract pierd 10% din avans... adicã 500ron....


Salut,

sigur cei 10% sunt din avans? Nu din valoarea masinii?

La mine scrie asa:
"8.3 In cazul in care Cumparatorul reziliaza unilateral contractul din motive neimputabile Furnizorului, suma virata in lei, cu titlu de avans, va fi returnata acestuia numai dupa vanzarea autoturismelor catre un alt client, diminuata cu spezele bancare de transfer si cu 10% din pretul autoturismului."

Daca avansul dat nu este mai mai mare de 11-12% din valoarea masinii, nu ai ce sa mai recuperezi...
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
Procentul de 42% iti spune ceva?


Mie nu. La ce te referi?
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
10% din valoarea masinii este Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR