Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • big_bb

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De 7 luni am un midland alan 48 excel si antena ml 145 lungime 1.2 m, talpa magnetica de 12 cm diametru.
Ambele le-am cumparat de la un magazin de pe strada mihai eminescu, calibrarea antenei a fost facuta de un baiat recomandat de catre cei de la magazin(cost 10 ron). statia se alimenteaza de la bricheta, vitaza maxima cu antena pe acoperis a fost de 160 km/h.
Cine vrea le poate vedea si proba joia la intalnirile clubului.


Skip ads

  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ml-145 are 1.6 m.....a ta de ce are 1.2 ?ai taiat din ea?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,099
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@bb.noname - incearca totusi sa-ti faci o alimentare mai buna, nu de pe bricheta. In momentul emisiei statia suge destul curent iar daca contactul nu este ferm se poate incalzi mufa de la bricheta si se poate topi sau chisr lua foc.
Ca statie sa stii ca ai ales una buna.
@ionutpim - depinde si de bobina antenei. Acuma, cine stie? Poate totusi tipul respectiv a facut bine acordarea antenei.
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@mariusgmg acordul antenei nu presupune si taierea ei.....e gresit asa ceva....ml-ul de obicei cam e acordat sau cel putin nu se acorda greu(se baga spicul de tot si se ridica aproximativ 3cm inapoi si cam ala e acordul)
deci aia cu bobina cade....dar poate a gresit cand a scris probabil
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,099
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@ionutpim - ai dreptate. De obicei antenele comercializate sunt gata acordate. Se taie din sarma doar daca o ai construita, asa ca mine. Antena mea are lungimea de 120. De asta zic ca una din conditiile lungimii antenei este si bobina. Aceasta poate fi de mai multe feluri. Stiu asta pentru ca sunt si radioamator si cam stiu ce inseamna o antena. Initial am vrut sa-mi fac o antena de 45 cm dar m-am razgandit pentru ca se pierde totusi la emisie. In schimb nu am vrut sa am nici un stalp de 160 pe masina. Shocked Am ales o varianta de mijloc.
Poate ca asa era antena de 120...
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bravo....ma si miram ce ml ai tu -40cm......asa se explica
ma gandeam ca cel ce ti-a facut acordul a taiat in disperare din ea Wink
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acordul antenei implica de multe ori si taierea unei bucati de 1-2cm din ea, trebuie introdusa ca sa ai maxim pe 27,225Mhz, cind nu mai poti sa o bagi mai adinc se taie. Atentie mare, masori de mai multe ori dupa care o tai cite putin la flex, otelul este tare si nu merge la pinza sau cleste.
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
deci repet.....e gresit a se taia din spic.......cine face asta nu stie ce face
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Antena este produsa putin mai lunga tocmai ca sa avem cum face acordul, prin scoaterea ei afara se coboara in banda, prin introducere se ridica frecventa. Antena mea Ranger de 1,2m a trebuit taiata cam 1,5cm ca nu mai aveam cum sa o bag inauntru. Analiza SWR a fost facuta cu un Anritsu care nu minte ca alte facaturi sau aparatele cu ac de 100euro, era ceva similar cu asta http://www.us.anritsu.com/p...at3=24&cat4=0
De asemenea reglajul antenei trebuie facut in conditii optime: in cimp deschis, fara cladiri in jur sau surse de radiatii.

O alta mare problema la antene este contactul de masa, am ceva poze cu problema care am avut-o la talpa magnetica si rezolvarea ei definitiva. Voi reveni cu poze si explicatii. Cu antena 1,2m si 4W am avut dialog clar la 16km, acum cu amplificator de 100W bat lejer si nu ma mai doare capul.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cum a spus si @Dan antena se taie daca e nevoie.reflectata si implicit calibrarea antenei tine si de pozitia ei pe masina si de masa cu, caroseria si in general de mai multi factori.cand ai numai 4w un reglaj bun face diferenta.
@dane eu m-am descurcat si cu reflectometru cu ac(braun group 1,8-60 mhz), nu am facut multe, dar la nevoie de ajuta.
@all la 4w putere consumul e mic aproximativ 2A , se poate lega la bricheta fara probleme. daca folositi amplificatoare ALIMENTATI direct de la baterie.la 100w putere consumul in emisie poate ajunge si la 15A.cablurile de alimentare in cazul asta trebuie sa fie mai groase.eu as spune un minim de 1,5mm.
  • big_bb

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am gresit cand am scris, scuzele mele, are 1.6m, am refacut si alimentarea, acum o alimentez direct de la baterie.
imi permit sa recomand doua articole foarte bune (parerea mea) si un link catre un forum de unde am luat cele mai multe informatii despre cb.
http://www.radioamator.ro/a...e/view.php?id=281
http://radioamator.ro/articole/view.php?id=508
http://forum.softpedia.com/...;showtopic=344018
p.s. sper sa nu se considere reclama.
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
tot pe unu din forumurile de mai sus puteti citi ce au postat unii cu state vechi in ale "cb-ului" din care o sa intelegeti de ce nu se recomanda taierea antenelor si cat de mult conteaza lungimea spicului in aceasta banda......dar pana la urma fiecare face ce vrea cu antena lui si cu banii dati pe antena Wink
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ionutpim a scris:deci repet.....e gresit a se taia din spic.......cine face asta nu stie ce face

Pai spune-ne si noua atunci cum procedeaza cineva care stie ce face , in situatia cand spicul este introdus la maxim in bobina si totusi acordul nu este pe ch22 , ci undeva pe la ch16-18 ?


Ultima modificare facuta de codrin la Dum 21 Dec, 2008 3:05 pm
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
crede-ma ca nu am chef sa iau de la capat 190 de pagini de pe softpedia dar o pote face oricine e interesat.....un lucru stiu sigur si acela e ca antena mea s-a acordat si fara sa tai din ea......deci multa rabdare si spor la citit
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu contest faptul ca spicul la antena ta nu a trebuit taiat . Sunt situatii cand unele tipuri de antene necesita aceasta mica ajustare . Alta posibilitate ar fi sa se umble la bobina , dar este ceva mai delicata solutia asta .
Bineinteles ca lungimea antenei conteaza foarte mult la receptie , dar nu se pune problema cand diferenta e doar de 1-2 cm
P.S. Citesc si eu zilnic acel forum
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
aaa.....deci esti familiarizat.....atunci de ce nu pui o intrebare pertineta lui andreic, ca din toti el le cunoaste cel mai bine si o sa iti dea el raspunsul....eu am vorbit cu el la telefon si mi-a spus asa...."in nici un caz sa nu tai din spicul antenei fiindca el este calculat de producator la o anumita valoare plus ca in "CB" este foarte importanta lungimea antenei....cu cat mai lunga cu atat mai bine"... valorile reflectatei nu depind numai de spic ci si de planul de masa cu cupola masinii sau caroserie dupa caz(unde si cum e montata)
acum o iau si eu babeste.....daca trebuia taiat oare nu il taiau aia din fabrica?de ce sa faca risipa de material aiurea daca tot vine taiat?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,099
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@ionutpim - ai si tu dreptate. Logic, o antena cumparata de gata pentru o anumita frecventa, in general, nu trebuie ajustata mecanic. Ti-am zis ca eu am confectionat singur antena. Tot ce insemna. Pentru asta am avut o sarma de antena dar era prea lunga si am taiat mecanic din ea. Am facut bobina in asa fel incat sa iasa inaltimea de aproximativ 120cm. Nu e nimic gresit. Ce-a zis @codrin e perfect adevarat. Si crede-ma cand iti spun ca stie ce zice.
  • craksman

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:@ionutpim - ai si tu dreptate. Logic, o antena cumparata de gata pentru o anumita frecventa, in general, nu trebuie ajustata mecanic. Ti-am zis ca eu am confectionat singur antena. Tot ce insemna. Pentru asta am avut o sarma de antena dar era prea lunga si am taiat mecanic din ea. Am facut bobina in asa fel incat sa iasa inaltimea de aproximativ 120cm. Nu e nimic gresit. Ce-a zis @codrin e perfect adevarat. Si crede-ma cand iti spun ca stie ce zice.





Din cate stiu eu de la un radio scamator antena cand o cumperi din magazin este ptr CB asta inseamna mai multe frecvente nu numai 27 mhz,de aceea e asa lunga si trebuie calibrata,o calibrezi pe ce frecventa o folosesti 27,28 mhz.....etc chiar daca implica si scurtarea spicului,iar despre inadirea cablului sau scurtarea lui ,incolacirea lui nici nu poate fi vorba pentru ca nu o sa mai poti scoate SWR bun si nu o sa ai o emisie buna.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva mai multe amanunte despre antena Sirio Triflex? este tribanda (CB, VHF si GSM). ideea e ca arata ca si antena normala de pe AstraG, de aceea m-ar tenta sa inlocuiesc doar batul antenei originale cu o antena Sirio de asta si sa mai trag un fir la statia CB.
momentan am un Sirio ML145 cu magnet pe masina, dar nu-mi place prea tare. sunt de acord ca se aude f bine cu ea, dar am o senzatie ca va lasa urme pe capota din cauz amagnetului, de aceea caut solutii alternative. ML-ul sa-l tin de rezerva, triflex-ul ar fi tot timpul pe masina, nu tre sa am grija sa o ascund, sa aiu magnetul, etc...

ce ma intereseaza la Triflex-ul asta este daca in soclul antenei se gasesc ceva componente (bobine) sau pot sa iau spicul si firele si sa le adaptez la soclul antenei originale? nu de alta dar la antena originala am si stropitorul ptr luneta si nu as vrea sa renunt la el.

Multumesc in avans.


Ultima modificare facuta de l_stoian79 la Sam 31 Jan, 2009 10:04 pm
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
imi dai mie sirio ml 145-le daca o schimbi? Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR