Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • robertolaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@ro_johnny ...calculatorul e piesa aia neagra cu pompa de presiune in ea ? Ca mie mi-au spus ca e de la pomapa de ambriaj care se gaseste in modulul easytronic in aceeasi carcasa cu computerul.
Skip ads

  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
modulul consta in 2 parti: partea electronica (calculatorul) si partea mecanica (motoras, pompita). eu am calculatorul.
  • robertolaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ok..mersi mult...eu am nevoie de tot ansamblul ala in cutie neagra....asa cum vine el de la GM...si de fapt de pompa din el.
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in posturile mele anterioare pomenisem de un site din polonia parca, unde am gasit modul. costa 110 euro.
la banii astia eu ma riscam sa-l cumpar. dar am gasit la un baiat din bucuresti, si e ok, functioneaza cu calculatorul meu (Cel nou trebuia resoftat)
Skip ads

  • annes

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Deoarece am multe probleme cu cutia mea EasyTronic si nimeni nu poate sa faca o diagnoza precisa si corecta, am hotarat sa schimb cutia cu una manuala. asta cred ca ma scuteste pe viitor de batai de cap inutile.
Va rog sa imi spuneti daca exista o compatibilitate 100% cu restul masinii/motorului (Corsa C motor 1,2 l din 2001) si cam ce ar trebui sa schimb pe langa cutie, pedala de ambreaj, schimbator. banuiesc ca la sasiu nu trebuie modificat nimic, caroseria ar trebui sa fie aceeasi la toate modelele.

cu aceasta ocazie vreau sa sfatuiesc pe toata lumea ca vrea sa-si ia Opel cu EasyTronic sa nu o faca! Compania GM insasi a recunoscut ca exista serii intregi de autovehicule fabricate in perioada 2001-2002 cu probleme la unitatea de control a cutiei de viteze. eu am avut aceasta problema, o mai am inca, masina mea sta pe dreapta de 5 luni pt ca in Sibiu nu exista nimeni care se pricepe la asa ceva si din cate am citit pe forum, cam toti posesorii de o asemenea tehnologie au problema asta. costurile se ridica la 5400 RON doar modulul de control, format dintr-o parte electronica de control si una mecanica cu un piston. am condus multe masini cu cutie automata, insa doar la Opel am avut probleme.

Va rog sa ma sfatuiti si ghidati pt a-mi putea schimba cutia de viteze.
  • gabytzu_pit

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
air_catalin a scris:e pe departe asemanatoare cu o cutie normala
are filtru, doar ca filtrele sunt de 2 feluri : 1 consumabil si al doilea ca niste lamele de metal,
ideea e ca inafara de asta va trebui sa-i schimbi si uleiul mult mai des; din cate stiu la 60k km cand fol ulei sintetic si la vreo 30k cand fol ulei semisintetic. Ai f. mare grije cu intretinerea acestei cuti de viteze ca poti avea probleme f. mari daca nu o intreti corespunzator si din cate stiu nu sunt f. multe service uri care se baga sa repare o astfel de cutine si cei care repara cer cam de la 2000E in sun


sall sunt nou pe aici si de curand mi am luat un opel corsa an 2003 motor 1.2 benzina si cutie tiptronic si deocamdata sunt multumit de ea.. o mare dilema am si eu in legatura cu cutia de viteze am inteles ca are filtru separat pt cutie si m ar interesa si pe mine ce tip de filtru are si la cati km se schimba si cum sa o intretin . Multumesc si astept raspuns!
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
uite:

dancuciureanu a scris:Cutia easytronic este de fapt F13+MTA si nu are filtru. Se schimba uleiul 09 120 541 sau 19 40 182 si lichidul hidraulic DOT4. Pe cutie gasesti borcanul cu lichid DOT4 care trebuie sa fie limpede ca si cel de la frina, la amindoua se face schimb la 2 ani.
Uleiul cutie se schimba la 100,000km, ai 10 suruburi si un capac jos pe burta, garnitura se refoloseste daca nu o distrugi.

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Parca erau unii in Arad care reparau CA,si mai dadeau si garantie.Cred ca mai tb.schimbat cel putin un suport de motor,cu tot cu tampon,evacuarea,sau cel putin traseul.Mai tb volanta,ambreiaj si planetare,(pastrezi doar capetele de la roata).Iti tb un electrician care sa-ti umble pe la instalatie,sa-i faca niste shtrapuri sau sa o inlocuiasca.Tb reprogramat ECU,si umblat pe la niste furtunase de vacuum.Mai tb si pe la acceleratie sa-ti faca ceva,sa renunte la kick-down.Cam atata imi vine acum.In mod sigur mai sunt pasi importanti,care imi scapa.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
annes a scris:Salut,
Deoarece am multe probleme cu cutia mea EasyTronic si nimeni nu poate sa faca o diagnoza precisa si corecta, am hotarat sa schimb cutia cu una manuala. asta cred ca ma scuteste pe viitor de batai de cap inutile.
Va rog sa imi spuneti daca exista o compatibilitate 100% cu restul masinii/motorului (Corsa C motor 1,2 l din 2001) si cam ce ar trebui sa schimb pe langa cutie, pedala de ambreaj, schimbator. banuiesc ca la sasiu nu trebuie modificat nimic, caroseria ar trebui sa fie aceeasi la toate modelele.

cu aceasta ocazie vreau sa sfatuiesc pe toata lumea ca vrea sa-si ia Opel cu EasyTronic sa nu o faca! Compania GM insasi a recunoscut ca exista serii intregi de autovehicule fabricate in perioada 2001-2002 cu probleme la unitatea de control a cutiei de viteze. eu am avut aceasta problema, o mai am inca, masina mea sta pe dreapta de 5 luni pt ca in Sibiu nu exista nimeni care se pricepe la asa ceva si din cate am citit pe forum, cam toti posesorii de o asemenea tehnologie au problema asta. costurile se ridica la 5400 RON doar modulul de control, format dintr-o parte electronica de control si una mecanica cu un piston. am condus multe masini cu cutie automata, insa doar la Opel am avut probleme.

Va rog sa ma sfatuiti si ghidati pt a-mi putea schimba cutia de viteze.


Aici te-ai uitat? https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26175
De ce ai mai deschis un alt topic?
  • annes

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@ro_johnny: am citit cu sufletul la gura despre tot ce ai muncit de cand am postat eu ultima oara in acest subiect...
esti fantastic! ma bucur ca acum masinuta ta merge. a mea inca nu... dar saptamana viitoare fac marele pas: o pun pe manual, ca m-am saturat de easytronic! de 5 luni ma plimb cu ea prin service-uri si nimic. firma aia din tg.mures TonyStore e grozava. puteti apela la ei cu incredere, livreaza foarte prompt in toata tara. au si piese de tot felul si acum imi duc masina la ei sa ii faca marea schimbare, ca oamenii aia au mai facut asta si se stiu. sper ca in 2 saptamani sa o scot iar la plimbare, fara sa imi apara F pe bord sau sa ma zgaltaie cand schimba vitezele Smile
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
succes! cati euro au estimat baietii schimbarea in manuala?
  • annes

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
micuta mea Corsa e pe picioare si merge foarte bine dupa "operatie". m-a costat 550 Euro. chiar nu e mult comparativ cu acel modul de la GM.
cei de la Tg. Mures au venit dupa masina, au remorcat-o pana acolo si sunt foarte de treaba. ii recomand tuturor.
Skip ads

  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
felicitari! nu-i mult !
ai avut noroc ca au fost aproape de tine. la mine era problema distanta
  • florin88849

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut !mai exact ,in banii astia ce a intrat?cutia manuala,cu tot arsenalul(planetare,tampon ,timoneria)+manoppera?daca da atunci e bine de tot !o adresasi un nr de la acest service poti sa ne dai,in caz ca vom pati si noi beleaua ta? mersi !
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cauta in posturile anterioare. sigur gasesti
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Firma este TONYSTORM, in Corunca intrare in Tg. Mures din sud, persoane de contact Tony sau Mircea, ii cunosc foarte bine dar voi va cam .......va scriu si voi nimic!?
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sa va mai impartasesc din easytronicul asta...
adineauri mi-am dus prietena acasa, si la intoarcere, fiind noapte si strada pustie, zic sa-i dau si eu putina pedala.
ce-am descoperit: cand apesi pedala pana la fund, la un moment dat se opreste, iar daca apesi un pic mai tare, sare si mai jos cam jumate de cm.. are cumva un "hop", si ajunge intr-adevar la fund. eh, cand mergeam eu cu vreo 60 la ora in a 4-a(parca) (eu tot timpu o conduc pe manual), si apasam pedala la fund, cum a trecut de acel "hop", pac m-am trezit in viteza a 2-a cu vreo 6000 ture, zic na ca s-a stricat iar jucaria...
am mai incetinit, am repetat jmecheria si atunci am observat "hop"-ul, din a 3-a a coborat in a doua si a zbucnit masina.
lucru asta l-am observat cu 1 km inainte sa ajung acasa. am incercat si din vit 1 cu acel hop (eram curios daca baga in marsalier Very Happy ) iar masina mai avea putin si baga scartzait..
iar dupa toate astea am ajuns in parcare.. mai testez si maine ca acum sunt obosit.
sa testeze si alti posesori de easytronic. se pare ca dupa acel "hop" se afla ultimul calut putere al acestui motoras Smile
cheers !
  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ro_johnny a scris:sa va mai impartasesc din easytronicul asta...
are cumva un "hop" ...
se pare ca dupa acel "hop" se afla ultimul calut putere al acestui motoras Smile


Ai descoperit kick-down-ul... Laughing
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asta e kick-down-ul din modul manual?
credeam ca e kickdown doar in mod auto.
sau in manual e cand schimbi tu viteza inferioara
  • elena312004

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
exista cineva care n-a avut probleme cu easytronic-ul? stiu...aia care nu au Smile) eu o am de o luna si deja a inceput distractia...cand pleaca de pe loc, ma zgaltaie bine si trepideaza toata, asta pana in 2000 de turatii, pe urma e linistita. a mai patit-o cineva? mercic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR