Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ªtiu maºina (modelul), nu exceleazã, dar de nevoie ºi la banii ãºtia, poate mai merge o negociere, cã se dau foarte greu ºi a apãrut ºi model nou, pare o opþiune. Trãim în România ºi asta mã albeºte zilnic. ªi ar trebui sã mai vinã ºi cu garanþie, cã e vândutã ca nouã, nu pare înmatriculatã. TPI va fi cam mare în cazul în care e consideratã de nouã, 2775€.

Multumesc, e foarte interesantã propunerea.
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu faci un tatuaj cu numarul masinii pe oglinzi? Se fura si asa?
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sau asta http://cautare.mobile.ro/ve...&pageNumber=1 desi e cam scumpa ! Totusi nici Insignia OPC nu e de neglijat , m-am uitat pe youtube , are un sound superb ! http://www.youtube.com/watc...p;feature=related http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cu "tatuaj" le-au smuls complet sã ºtie o treabã.

Volvo are niºte "probleme". Cu toate cã motorul e bun (6L twin scroll turbo, cuplu bun pe o plajã mare de ture) diferenþa de performanþã sau mai bine spus lipsa ei faþã de un D5 nu justificã diferenþa de consum. Apoi reþeaua de service-uri de la noi e praf ºi foarte scumpã. Nu mai sunt maºinile fiabile din alte vremuri, deºi anul ãsta Volvo a reuºit sã urce în topuri destul de bine.

Altfel sunt interesante. Îmi place mult interiorul. Acum vreun an au fãcut niºte prieteni un test GLK, XC60 ºi X3. Pe ºosea nu au nici o legãturã cu BMW, sunt departe, în rest chiar ok.

Nu ºtiu ce sã spun, dacã ar fi sã fie, mai repede aº încerca D5. Din pãcate mi se par cam scumpe, fiind de altfel destul de noi.
Skip ads

  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu ca fost posesor de BMW ursulet. Este greu dupa ce ai condus un BMW sa treci pe alta masina, nu-ti convin o groaza de lucruri fiindca vei gandi comparativ. La BMW toate sunt la locul lor, merg usor si ce este mai important.....merg! Iti va trebui o perioada de adaptare pana sa dai la pace cu noua masina oricare o fi ea. Sfatul meu, ia tot masina germana, macar cu asta te vei consola!
Cum spunea si colegul de mai sus.....am ajuns la disperare, vindem masini fiindca se fura oglinzile! cunosc sentimentul, am avut un VW Caravelle si intr-o dimineata nu stiam de ce nu mai vad in spate! Nu mai aveam oglinzi......

Succes si intelepciune in alegere!
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mda, tot fãrã oglinzi de azi. Ce dracu sã mai fac nu ºtiu. Ai dreptate, am comparat pe la SUV-uri ºi poate sunt eu bou, dar pe ºosea sunt departe de X3-ul ãsta pe care îl am.

Uite ceva frumos http://www.youtube.com/watc...e=player_embedded Smile, mãcar sã ne amuzãm.

Am tot cãutat Evo X, din nefericire am avut tot felul de surprize, cele mai tari ar fi cã maºinile în anunþ sunt automate, iar la faþa locului devin manuale.

Urmãresc si Insignia, poate apare ceva interesant.

Gãsisem un RS4 2008 cicã, full, 30k€. Dar azi sã vândut. E crizã. Oricum mã þinea în loc motorul foarte mare, dar preþul era bun, de fapt foarte bun.

Nici eu nu mai ºtiu la ce sã mã uit ºi ce sã fac. X3-ul mã gândisem sã-l þin cam 4-5 ani, mai ales dupã ce vãzusem pe "teren" (concedii) cât de ok e maºina. Acum sunt în ceaþã total.

Hoþii se pare cã se ºtie cine sunt, minori sub 16 ani, iar poliþia nu le poate face nimic. Nu înþeleg sistemul deloc, pãrinþii nu au nimic, copii nu au nimic, pânã la urmã legea pe cine protejeazã? Cine plãteºte pentru ca legea sã afie aplicatã. E aproape ca ºi cum mi le-aº fura singur.
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
c6t9 a scris:....

Gãsisem un RS4 2008 cicã, full, 30k€. Dar azi sã vândut. E crizã. Oricum mã þinea în loc motorul foarte mare, dar preþul era bun, de fapt foarte bun.
....



Si criza asta..hmm....Probabil fiecare avem notiuni total diferite despre acest fenomen.Acuma sincer vrei sa dai 30 de mii pe un sh fie el si de doi ani si te doare ca-ti fura astia oglinzile?Adica stai sa inteleg chiar ti le fura?Nu stiu mie mi se pare duma,nu te cunosc dar am un feeling ca tot topicul acesta e pierdere de vreme.Deci majoritatea colegilor de pe club au masini ieftine spre medii,si mai sunt CATIVA cu BIJUTERII de maxim 20k si chiar vrei sa credem ca o sa tii cont de parerea noastra cand o sa dai 30 de mii(asta daca o sa dai) pe o masina?Si chiar de ar fi asa la ce bun parerea noastra cand noi doar visam la astfel de rachete?Cred ca totul e vrajeala si daca ma insel imi cer scuze.

PS ar trebui sa intri in cartea recordurilor la faza cu oglinzile,macar asa chiar ai iesi in fata decat cu discutii "am mult cas si nu stiu ce s-aleg"...
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa incerci solutia asta

sistem antifurt
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@andreimireuta - ºi dacã au maºini mai ieftine, de ce sã nu þin cont? capacitatea de a judeca o maºinã nu se reduce la ce ai. Mult timp am avut o dacie amãrâtã, apoi o maºina de care am scãpat pe la 270k km ºi la care am schimbat nenumãrate lucruri.
Atitudinea cã am bani ºi cã ar trebui sã tolerez furtul de oglinzi nu e validã. Sã mã explic. Paguba a fost acum de 5100 RON. Am 2 soluþii, fie sã-mi rãscumpãr la câteva zile oglinzile cu diverse sume în jurul a 100€, fie sã merg mereu pe asigurare (proces care dureaza 2-3 sãptãmâni). Prima variantã NU o pot accepta. Nu este nimic altceva decât un ºantaj, o taxa de protecþie pe de o parte, iar pe de alta ar duce la extinderea fenomenului. Din pãcate iniþial prea mulþi au fãcut aºa ºi astfel s-a ajuns aici. Situaþia e scãpatã de sub control.
Asigurarea te protejeazã, dar pe lângã costuri suplimentare de la an la an, are un dezavantaj, un interval de timp legal mare.
Banii ãia au fost munciþi, nu cad din cer. Maºina e ºi ea un instrument pânã la urmã, nu conteazã cã e mai scump sau mai ieftin, e decizia mea. Trebuie sã pleci undeva ºi te trezeºti dimineaþa cã nu ai oglinzi. S-a pierdut tot, nimeni nu mai poate recupera asta. Pãþeºti asta o datã, de douã ori, deja devine deranjant, timpul e un lux, nu-l pot pierde pe drumuri inutile.

De ce am scris pe forum opel, pt cã am avut direct sau indirect legãturã cu ceva maºini opel, astra H mai ales, am ºi mers ceva în una.

Apoi Insignia OPC chiar pare o maºinã reuºitã ºi mi-a atras atenþia, dar nu e singura. Nu sunt blocat pe un model. Caut oportunitãþi, aºa se fac ºi banii.

ªi nu în ultimul rând, chiar au fost propuneri foarte interesante.

Dar aºa e lumea. În fine, de curând am gãsit un Allroad, preþ foarte bun, tot în jurul a 30k€ (unul similar la nemþi pleacã de pe la 45) ºi eram dispus sã fac un efort, dacã maºina merita. Anunþ ca la carte, motor 176kW (adica cel nou), dotãri, impecabilã etc. Noi aveam un dubiu cã are motorul ãla în primul rând pt. cã mulþi încearcã sã te pãcãleascã. La altã maºina chiar un amic a primit un VIN valid pt un model echipat cu motorul de 176kW ºi totul pãrea perfect, bine cã l-a prins pe vânzãtor cu minciuna înainte sã facã actele. La fel ºi la Allroad-ul ãsta, maºina impecabilã, dar când am cerut datele sã o verific în sistem, omul a dispãrut, nici un contact, nici un rãspuns, nimic. Eu zic cã ºi cumpãrãtorii s-au mai deºteptat.

Am mai avut pe listã un Lexus RX350, bine cã am aflat la timp despre problemele cu senzorii la suspensia pneumaticã, cã unul e minim 1k€. Iar, dacã am bani de ei, nu vãd ºi de ce sã-i arunc aiurea pe ferestrã. Eu am cumpãrat un X3 când toþi spuneau cã X5/X6 e mai ºmecher. Dupã le-am demosntrat cã X3 e maºina mai bunã. X6 cu acelaºi motor ca al meu rãmâne în spate la ani luminã cu tot diferenþialul lui ºmecher. Nu mã atrage luxul, ci funcþionalitatea, dar nu aia de bazã din lumea Loganului. Am trecut pe acolo, cam un an am mers zilnic cu Loganul. Fãrã reproº ºi avea zeci de mii de km ºi alte contacte cu loganuri cu foarte mulþi km au fost la fel de ok. Atunci de ce nu baza? Totuºi în cu totul alte condiþii ajungi de la Bonn la Bucureºti în Logan, obosit mort ºi în X3 mi se pãrea genial de relaxant.
ªi de ce insist cu 4x4? Pt. cã am vaut cã face diferenþã. Am mers în aceleaºi condiþii ºi cu FWD ºi cu RWD. Este incomparabil mai liniºtitor într-un 4x4, chiar ºi modest gen 4motion. 4x4 nu înseamnã numai Carpat trophy, coclauri, mocirle ºi altele. Chiar dacã cu Foresterul am fost suficient de inconºtient sã mã bag pe unde nu mai erau decât Defendere în general, m-am ambiþionat ºi am ºi trecut cu bine, fãrã sã lovesc maºina, fãrã sã o ating, ambreiajul a fost solicitat rãu la cãteva urcãri, din nefericire era versiunea XT, turbo, fãrã reductor.

ªtiu ºi cã acelaºi 4x4 care te liniºteºte, o poate face definitv dacã te bazezi numai pe asta, am trecut ºi am scãpat ºi din capcanele 4x4. Poate din noroc, poate cã am fãcut ce trebuia, greu de spus, când scapi integrala transpiri rãu de tot.

Una peste alta, subiectul pt. mine este deschis, încã n-am reuºit sã gãsesc maºinã. Sã arunci bani e simplu, sã profiþi maxim de pe urma lor e mai complicat.

@DJINN - GENIAL!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
http://opeldibas.ro/2010/06...-c-2-8t-v6-230cp/

Poate te pasioneaza Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Ce ai alege?
Insignia OPC 69%
Insignia V6 260 7%
EVO X MR 8%
EX37 1%
Alta (precizeazã te rog) 14%
71 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR