Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu la VecraB forma alungita a sticlei le face cam ineficiente,rezolvarea a fost un set Phillips more light +50% parca dar diferenta era uriasa ce amplifica senzatia de lumina era si temperatura de culoare 2400k ...o varianta legala,corecta ssi fara modificari.
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
In ultimul an am mers destul de mult noaptea, si m-am saturat de cat de mult i-am injurat pe cei care au becuri mult mai puternice decat cele cu care a plecat masina din fabrica ! esti pur si simplu orbit de lumina lor, dar desteptii aia nu vor sa inteleaga ! atunci cand vreti sa va puneti becuri mai puternice, ganditi-va si la impactul faptelor voastre si asupra celorlalti soferi . Salutari !
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate cipicao,dar daca le reglezi cum trebuie ,numai primesti ''carne''pe traseu........
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt multe masini cu xenon si lupa din fabrica dar prost reglate... audi, mercedes, bmw deci masini nu carute vechi
Skip ads

  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
rezolv una din probleme {sa nu mai scada turatia la motor,din cauza consumatorilor)cu o baterie de 80 Amperi si un releu de incarcare mai mare de 10 amperi,iar in cazul becurilor din faruri,cred ca am sa le scot pe cele de 90w/100w si am sa vad cu ce le inlocuiesc.......Sad
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Incearca un more light de la Phillips e tot 50-55w dar flux luminos mai mare si culoarea de lumina amplifica si mai mult efectl....e probata de mine pe o vectra B
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Halogene OSRAM ar fi o solutie, sunt bune, rezistente si fac lumina buna! Eu am pe asta g si sunt f multumit!
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc''mecaNIK''si ''lovrin'',cred ca o sa aleg din Philips X-treme Vision +100%,Osram Night Breaker Plus si H4 LED 120 SMD.Sincer nu stiu ce sa aleg,numai ca nu vreau xenon.C e credeti ca este mai bun?Va multumesc pentru ajutor!
Skip ads

  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu ti-am zis, am OSRAM si bate foarte bine, xenoane fara lupa nu recomand ca nu ai sa mai ai nevoie de miel la paste si nici de porc de craciun! Mergi pe astea 2 care ti se par mai convenabile la pret! Stima
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
''miel la paste si nici de porc de craciun!''Smile)tare de tot.multumesc mult lovrin,cred ca o sa-mi iau osram.
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
NU te sfatuiesc sa pui becuri de 90-100 w ,solicita prea tare atit cablajul cit si releul iar farurile se incing si se arde vopseaua de pe oglinda si devin ineficiente.Oricum majoritatea farurilor daca le veti desface sticla veti vedea ca trebuiesc schimbate oglinzile fiindca deasupra becului este arsa vopseaua.Polish la sticla nu exista.Cat despre xenoane exista 2 variante:1.sa schimbi farurile cu dectane cu lupa si astfel vei fi ilegal si ai sanse sa ramai fara talon sau sa schimbi sticlele farurilor actuale cu sticle clare si xenoane h4 apoi reglaj f jos si la fel vei ramane fara talon:)...tu alegi.
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ai drepatae ''astraopel '',oricum nu vreau xenoane,stiu ca,consuma mai putin,dar tot pe becurile normale merg,adica halogen.
Skip ads

  • flavy16

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2000 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Faza mai nasoala nu e instalatia cat pacat de oglinda farurilor sa o arzi cu becuri care produc o gramada de caldura si se inegreste.
Sfatul meu e sa treci pe xenon. Nu te lasa inima pana nu le ai, eu am schimbat un 2 becuri si un balast, in total 150 lei... dar merita.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Incearca un more light de la Phillips e tot 50-55w dar flux luminos mai mare si culoarea de lumina amplifica si mai mult efectl....e probata de mine pe o vectra B



Din pacate, in timp, li se va duce luminozitatea.
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat ''flavy16'',dar sa pot merge fara probleme,ar trebui sa-mi iau xenoane omologate si alea sunt scumpe(100Eur.)
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
astraopel a scris:NU te sfatuiesc sa pui becuri de 90-100 w ,solicita prea tare atit cablajul cit si releul iar farurile se incing si se arde vopseaua de pe oglinda si devin ineficiente.Oricum majoritatea farurilor daca le veti desface sticla veti vedea ca trebuiesc schimbate oglinzile fiindca deasupra becului este arsa vopseaua.Polish la sticla nu exista.Cat despre xenoane exista 2 variante:1.sa schimbi farurile cu dectane cu lupa si astfel vei fi ilegal si ai sanse sa ramai fara talon sau sa schimbi sticlele farurilor actuale cu sticle clare si xenoane h4 apoi reglaj f jos si la fel vei ramane fara talon:)...tu alegi.


,, .sa schimbi farurile cu dectane cu lupa si astfel vei fi ilegal si ai sanse sa ramai fara talon,, - de ce sa ramai fara talon ?

a avut cineva probleme pentru ca a montat alte faruri decat cele originale de pe masina? eu stiam ca atata timp cat ai becurile de culoarea normala, nu ai probleme.
chiar va rog, cine a avut probleme de acest gen, sa ne zica si noua.
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Conform legii nu ai voie sa "dotezi"masina cu instalatie de iluminat alta decat cea omologata.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ok, dar cum imi demonstreaza el mie ca nu e omologata?
  • flavy16

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2000 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Stai cuminte ca nu pot ei demonstra ca sunt sau nu omologate. Ale lor sunt? Daca da, de unde stii? In fine, fiecare stie de cine are frica sau nu, dar de la a vedea xenon-ul si pana la a demonstra ca sunt neomologate e cale lunga.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu pur si simplu intreb : daca imi montez alt model de far decat cel original, cu becuri normale - pot fi amendat de politie?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR