Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu ii imparasesc presedintelui multe optiuni politice, indeosebi cele legate de Rosia Montana, si nu ma impresioneaza discursul lacrimogen legat de necesitatea taierii pensiilor, nici macar nu l-am votat in 2009 etc.....insa NU gasesc in mandatul lui nici un element de "incalcare grava a constitutiei", in sensul emiterii unor decrete prezidentiale care sa uzurpe rolul si atributiile unor alte institutii ale statului si care, desigur, sa justifice suspendarea lui din functie. Mai mult, cred ca suspendarea e dincolo de spiritul constitutiei, deoarece suspendarea unui presedinte nu trebuie sa aiba ca fundament animozitati personale sau popularitatea sa scazuta la sfarsit de mandat.

Pentru toate acestea dar si pentru nerusinarea cu care domnul Ponta incearca sa-mi explice mie ca intr-o lucrare de doctorat e ok sa copiezi zeci de pagini dintr-un autor, daca-l treci la bibliografie, sunt dispus sa fac voluntariat si sa ii lipesc afisele prin oras.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Faceti confuzie intre litera legii si spiritul legii, spiritul legii fiind, cel putin pentru mine, infinit mai important decat litera legii. Si da, in litera legii Basescu nu a facut nimic anticonstitutional, dar a incalcat spiritul legii de mult prea multe ori.

Optiunea mea cred ca se cunoaste, tot ce imi doresc este ca in in cateva luni fie ales ultimul presedinte al monarhiei constitutionale Romania.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""SUA îºi exprimã îngrijorarea faþã de situaþia politicã din România""
""Le Figaro: Loviturã de stat împotriva preºedintelui român""

cateva articole din presa ""basista"" de azi. ""ciocu mic, acum noi suntem la putere"". Smile)

""Faceti confuzie intre litera legii si spiritul legii, spiritul legii fiind, cel putin pentru mine, infinit mai important decat litera legii. Si da, in litera legii Basescu nu a facut nimic anticonstitutional, dar a incalcat spiritul legii de mult prea multe ori. ""

e trist ca intr-o tara europeana sa fii sanctionat ca ai incalcat ""spiritul"" legii. exact asta au facut comunistii in Ro dupa 1945.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate, cei de la Figaro nu au aflat inca ca PNL nu este partid de stanga si ca PD-ul a fost (si inca este) partid de stanga cu acte in regula. Na, au si ei un meci cu Hollande si au gasit de cine sa se ia Very Happy

Tocmai din cauza ca justitia romana se ghideaza doar dupa litera legii auzim de tot felul de criminali de pe sosele care scapa de pedepsele bine meritate. Si exact din aceeasi cauza Iliescu si Basescu circula acum liber pe strada, iar Nastase a luat numai doi ani de puscarie.
Skip ads

  • DAS_2011

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Basescu suspendat.......pana aici e bine!
Il vrea cineva pe Crin presedinte(oficial)? Eu unul NU.......tot citesc prin preasa natoionala, si majoritatea il contesta pe basescu, dar nu au o solutie pentru presidentie.....peste tot se vorbeste de alianta USL....dar avem un politician demn si cu popularitate pentru postul de presedinte?
Ponta a declarat ca isi da demisia daca se dovedeste ca a plagiat? S-a doveditlUnde-i este demnitatea de prim ministru?
Oare ce se intampla in tara nu este decat un joc politic controlat?
Voiculescu intr-un interviu, a spus: "Trebuie sa castigam si JUSTITIA", de ce oare? Nu cumva le este frica de inchisoare(cazul NASTASE)? Cititi de ce Voiculescu si-a dat demisia din functia de senator: http://www.ziare.com/basesc...cotroceni-1177328
Nu stiu ce ne asteapta......sa de-a D-zeu sa fie bine....pentru toata lumea
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dimciu_stefan a scris:Basisti incurabili.


Acum a iesit un trend: daca nu esti cu USL rezulta ca esti bãsist - cu toate ca eu sunt un basist incurabil, am chiar si atestat! (adicatelea cant la chitara bas! Very Happy )
De ce nu ar fi valabil ca esti tu uselist incurabil!?
Oare care or fi orbii? Cei antibase sau cei antiusl?

In alta ordine de idei, nu sunt bãsist, dar nu sunt deloc de acord cu ce s-a intamplat zilele astea in politica romaneasca! Cum zice si @DAS_2011 pe cine vedeti voi presedinte? Pe Antonescu? Plecam de la "chior" si "betiv" si ajungem la "alcoolic" si "adormit"!?
Si tare ma gandesc ca am sa votez sa nu fie demis presedintele - mai vad cum decurg ostilitatile in urmatoarele 3 saptamani! Nu-l vreau PDL-ul la putere dar nici USL-ul nu merita!
Intrebare: daca nu iesea acum 3 ani Basescu presedinte, mai era Nastase la inchisoare? Nu cred, ba chiar cred ca era prim ministru!

Ar fi curios de facut un poll cu voturi daca sa fie suspendat base sau nu! Ce ziceti? Cine face?

Am deschis eu o linie de votare aici: https://www.clubopel.com/vie...p=1384602#1384602 Very Happy
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu sper ca Basescu sa castige la referendum,dar daca pierde si nu mai candideaza un om potrivit ar fi Razvan Ungureanu.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1000 de vorbe fac nici un ban . A pierdut sustinerea politica a pierdut "poporul " la revedere . A vrut sa fie un jucator stia ca sunt sanse sa piarda , sa inconjurat de pepite proaste gen Nuti EBA Anastase acum este randul sa fie scos la plata . Inca mai are de de raspunsuri legate de flota (mai precis disparitia ei ) cum a reusit fata lui sa cumpere un aparmanet de aprox 1.000.000 $ cum justitia sarea ca un caine la cine il supara . Parerea mea este ca isi merita soarta de obicei cine sapa groapa la altul face febra .
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu stii sigur daca a pierdut sustinerea poporului....USL pierde pe mana lor si s-ar putea sa aiba o surpriza la referendum.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu in ce lume traiesti tu dar iti spun cu siguranta ca in momentul de fata nu este o persoana mai detestata de catre opinia publica ca si marinelul . Omul a plans ne-a mintit si dupa ne-a facut cum a dorit , acum va fi timpul sa plateasca .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@mariusgmg

Sa votezi asa cum iti dicteaza constiinta.

Buna ideia cu lina de votare !
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Marea probema, acuma, este faptul ca alternativa la Basescu se numeste Antonescu. Din pacate, pentru ei, nu este suficienta ura impotriva lui Basescu pentru a ajunge presedintele tarii noastre unul ca Antonescu sau altul din tabara usele.
Astia de la putere vor sufla si in iaurt in perioada urmatoare: Nastase va ramane la parnaie (chiar este acolo?), actorii principali nu-si vor mai da in stamba se mai inaugureaza o autostrada ceva, chestii bune de retinut de catre bobor.

De vazut ce asi in maneca are Basescu. Prea a stat linistit.
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acum va suna un pic ciudat dar un mare om mi-a spus o data ca problema romaniei va fi rezolvata cand presedintele ei va fi cineva fara terminatia -escu . La inceput am fost reticent pana am facut un pic de sapaturi ... Cu adevarat Antonescu nu este o solutie decat de moment ...
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Solutia este MRU!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lasa-ma frate cu mru , macar stii cine este ? Asta ar fi cea mai proasta solutie la momentul actual . Noi nu suntem Russia si nici nu vom fi vreodata . Ala nu va fi altceva decat o marioneta toata viata care va sta drepti si va da rapoarte la infinit . Plus de asta avem destule minoritati pe la conducere sa fim condusi de cea mai rele dintre ele .
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu nici pe Bãsescu nu l-aº fi vãzut vreodatã Preºedinte de þarã!

De la linsul cretei de pe asfatul parcului, glumind cã nu este cocainã, a ajuns sã conducã o þarã, umilã ºi micã aºa cum este ea, dar totuºi, este o þarã, cu mult potenþial!

Acum cã alternativa, n-o fi cea mai potrivitã, conteazã mai puþin. Cert este, cã avem nevoie de-o schimbare! Mai rãu de atât, vreau sã cred cã nu poate fi!

P.S. Sper sã-l ia din urmã cu flota vândutã!
P.P.S. Îmi place ideea de tehnocraþi dar în România, ãsta este un simplu cuvânt, nu reprezintã nicio calitate a vreunui pretendent la titlul ãsta.
  • Basti77

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:Solutia este MRU!


Este, dar nu singur, nesustinut nu face mare branza.

PS. Flota nu a vandut-o base, daca va aduceti aminte cand era ministrul transporturilor a renuntat la imunitatea parlamentara (parca a fost singurul ministru care a facut acest lucru), pentru a fi anchetat, a fost anchetat si nu i-au gasit nimic, iar acest lucru se intampla pe vremea PSDului. Flota a vandut-o cine a vandut si Petrom, Gazele, BCR, a falimentat Bancorex, etc.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa ne aducem aminte:
Pe data de 18 ianuarie 2007 PSD a inițiat o acțiune pentru suspendarea președintelui Bãsescu, pentru încãlcãri ale Constituției. În avizul din 5 aprilie 2007, Curtea Constituționalã s-a exprimat împotriva suspendãrii, argumentând cã faptele incriminate nu au încãlcat Constituția: "Propunerea de suspendare din funcție a domnului Traian Bãsescu, Președintele României, inițiatã de 182 deputați și senatori, prezentatã în ședința comunã a Camerei Deputaților și a Senatului la data de 28 februarie 2007 și înaintatã Curții Constituționale la 21 martie 2007, se referã la acte și fapte de încãlcare a Constituției, sãvârșite în exercițiul mandatului, care, însã, prin conținutul și consecințele lor, nu pot fi calificate drept grave, de naturã sã determine suspendarea din funcție a Președintelui României, în sensul prevederilor art.95 alin.(1) din Constituție."

Cu toate acestea, în ședința comunã din 19 aprilie 2007 Parlamentul a votat pentru suspendarea lui Bãsescu, cu 322 voturi pentru, 108 împotrivã, și 10 abțineri. Suspendarea a devenit efectivã în 20 aprilie 2007, dupã ce Curtea Constituționalã a luat act de decizia Parlamentului României.

Ca urmare a Referendumului din 19 mai 2007 suspendarea Președintelui a încetat, acesta fiind reconfirmat cu un scor de 74,48% din cei prezenți la vot (conform rezultatelor oficiale furnizate de Biroul Electoral Central).

Prezența la referendumul pentru demiterea președintelului României a fost de aproximativ 45%.


A avut mai putine voturi pentru suspendare de data asta decat in 2007

Si:
Dosarul Flota
Pentru detalii, vezi: Dosarul Flota.

Dosarul „Flota”, care "a debutat" în 2003, are ca obiect stabilirea modului în care CNM Petromin a fost prejudiciatã prin vânzarea, în perioada aprilie 1991-august 2000, a 16 nave, în special mineraliere de mare capacitate. În dosarul „Flota”, instrumentat de Direcția Naționalã Anticorupție, au fost cercetați trei foști miniștri ai Transporturilor, Traian Bãsescu, Aurel Novac, Paul Teodoru, precum și alte persoane care au fost implicate în vânzarea unor nave din flota românã. Procurorii afirmau în 2003 cã ar exista indicii cã foștii miniștri ar fi comis infracțiunea de abuz în serviciu contra interesului public.

Dupã o succesiune de amânãri și schimbãri de locuri de judecatã, magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au început în 2005 judecarea procesului. De la primul termen s-a luat în discuție problema imunitãții prezidențiale a inculpatului Traian Bãsescu. Judecãtorii au decis ca dosarul sã fie retrimis la PNA pentru reluarea anchetei. Ulterior Parchetul Național Anticorupție (redenumit în 2006 Direcția Naționalã Anticorupție) a solicitat o nouã expertizã contabilã a prejudiciului.

Noua expertizã contabilã, finalizatã în septembrie 2007, a stabilit cã prejudiciul, stabilit inițial de prima expertizã la 275 de milioane de euro, este inexistent.Astfel infracțiunile pentru care au fost deferiți justiției șeful statului, Traian Bãsescu - în calitate de fost ministru al Transporturilor - și alți doi foști șefi ai acestui minister, Aurel Novac și Paul Teodoru, devin lipsite de conținut juridic fãrã existența vreunui prejudiciu.

De altfel, calculele expertizei susțin cã, prin vinderea celor 16 nave, Statul Român nu doar cã nu a ieșit în pierdere, dar evitând prin aceastã vânzare cheltuielile de întreținere a navelor, a obținut un venit net de peste 17 milioane de dolari.

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bai ce-mi plac discutiile aste cu flota vanduta! Ce fain este sa discuti despre o ipotetica flota,mandria tarii ,pe care a-ti vazut-o prin pozele ante-decembriste.Care flota frate?Zecile de nave care stateau pe dreapta la Agigea,dezmambrate si cu piese lipsa,niste epave expluatate cu si prin economie,care nu depaseau viteza supersonica de 6 noduri, si schimbam pistoane pe banda rulanta.Nave care stateau pe dreapta din lipsa navlurilor?Mineralierele de care se vorbeste cu atata zel,dar pe care nu a fost nimeni,sa treci Biscaya si sa constati ca ai fisura si te-ai bandat 15 grade ,incarcat fiind,sa te tarasti cu greu si speranta ca mai ajungi la adapost,niste rugunituri pline de carcalaci,lipsite de dotari,concept ai anilor 70,ori super-mineralierele de 65000 tdw care faceau o luna la o traversada care ar fi trebuit sa dureze 2 saptamani?Asta era flota!Chiar ne-am bucurat atunci cand le-au vandut,noii proprietari au pastrat echipajele si managementul crewing-ului,au bagat navele in santiere unde au urmat reparatiile pe care nu le visau ai nostrii,plus dotari moderne,salarii adecvate.Dar asa este la noi,sa se bata toba.Epave erau,pe pret de fier vechi au fost vandute,pentru ca asta erau!Basescu nu a avut nici o treaba pe vremea aia,altii erau capii,de care putini au auzit sau i-si mai amintesc,Marinescu de exemplu,zis si Shogunul...Astia au negociat preturile,si cum era momentul si oportunitatea ,normal ca si-au tras comisioane.Vreau sa-l vad pe ala care in acele vremuri si in acele conditii nu ar fi facut-o!Vorbim,dar doar asa ,ca sa ne aflam angrenati intr-o discutie,sa parem interesanti.Cum a-si vorbi eu acum despre vanzarea Sidex Galati?Acolo totul a fost legal?Petrom?Si cate nu ar mai fi,dar doar Flota este legata de Basescu.Si ,pana la urma ,din doua "rele",alegem raul....mai bun.Handicapatul ala de Crin Antonescu?Care nu este in stare sa lege doua vorbe?Chiar ma amuzam aseara,cand pe fundal intreba despre voturi..."Bai,...si in partea aia..."(folosit si de mine la inceputul postarii.. Smile ) Apelativ de om cult?Ori maimutoiul de Ponta? Smile Hai sa fim seriosi!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
De aia am si pus citatul de mai sus, ca sa nu se mai bata campii cu flota! Ca el e vinovatul!
Ca erau niste ruginituri, stiu. Am un var care e comandant de nava, acum lucreaza la un armator danez, si mi-a povestit el de "mandra flota romaneasca". Costa mai mult stationarea lor in port!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR