Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
motorul pe care l-am luat este 1.9 120 hp .cred ca este arhisuficient la drumurile noastre.
acum depinde de tine de cat de agresiv esti in trafic de cat de mult iti place viteza .
acum tre sa avem mare grija de permis ca se procura greu.
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai tu trebuie sa stii de care vrei(cu facelift,fara facelift)
Eu doar atat iti dau un sfat cel mai bun:cumpara o masina cat mai noua cu cat mai putini km.Dupa 100.000 km incepi sa bagi bani in masina si s-ar putea sa fii foarte dezamagit de masina.Vectra e a 7-a masina pe care am cumparat-o si pana in prezent este si cea mai buna(dar si cea mai noua si cu km.putini)
  • Athos

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa imi iau 2007 min cu 50.000km pana in 80.000km piele bixenon dublu climatronic etc..acum sa vad si ce gasesc
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Perfect nu vei fi dezamagit.Eu sa stii ca am cautat la fel cat mai nou si km.cat mai putin.A mea a facut 40.000 km zilele trecute(eu circul foarte putin de ordinul a cateva sute de km pe luna si ca masina de oras am un golf 2).Pielea e foarte buna daca ai copii mici sa stii(daca nu stii deja asta,dar sa nu iei piele fara incalzire in scaune ca iarna iti ingheata.stii tu ce).Bixenon foarte bun dar sa merite pretul masina( ca asta se poate si ulterior cu 250 euro)si daca tot iei bixenon sa iei cu functie AFL adica sa mearga farurile stanga dreapta dupa cum virezi volanul ca fara functia asta sincer nu se merita(se poate pune ulterior bixenon si costa mai putin).Dublu climatronic e fitza(eu am avut pe fosta si nu l-am folosit decat asa de divertisment si sa vad cum functioneaza ca doar nu stateam toata ziua sa fac setari la clima).Eu am climatic(automat)si merg iarna pe 24 si vara pe 20-22 grade.Ai vreo pretentie in legatura cu achizitionarea masinii?
Skip ads

  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Athos a scris:vreau sa imi iau 2007 min cu 50.000km pana in 80.000km piele bixenon dublu climatronic etc..acum sa vad si ce gasesc
ce buget, vrei sa aloci ptr masina ?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Xenon-ul si navigation-ul iti ridica foarte mult pretul masinii,orientativ iti spun ca diferenta este de peste 1500-2000 euro.De xenon te-a sfatuit @hot,iar legat de navi nu vad o utilitate.....o actualizare la pachetul pentru Germania-Austria-Cehia costa 440euro pentru Vw Sharan siiiiiii cu 500E iti iei navigation portabil cu prezentare in format video Smile
  • Athos

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu am pretentie gen de colare doar alb sa nu fie ,acum sa vad cum e mai bine sa iau din tara sau de afara ,oricum inainte sa iau din tara vreau sa verific seria la opel sa imi zica km reali k poate cine stie...in privinta bugetului nu am o suma fixa ,daca vad ceva si ma impresioneaza iau,aveam de ales intre skoda modelul nou, A4 E220 si ma gandseam si la passat ,dar dupa ce am citit forumurile afrente marcilor m-au c-am pus pe ganduri cel putin vw passat B6 e prapad,un pas inapoi pt vw,A4 e bunicel cu toate ca se vaita de turbine si injectoare, E 220 nu am ce zice mercedesul e mercedes dar nu gasesc la un buget acceptabil cu km putini plus ca masinile de lux gen Bmw Mert`Audi sunt alergate pe afara nu au km putini, pensionarii germani care le ingrijesc, cumpara mai degraba golf sau opel, skoda.Skoda e faina k aspect imi place mult dar e slabut motorul de 105 cp la care ma incadrez in buget,deci dupa o rasfoire prin forumuri am ajuns la ideea ca O.Vectra e cel mai indicat si ca bani si prin faptul ca poate avea km mai putini reali plus ca motorul cdti este f bun din cate am inteles,acum poate nu gasesc cu tot ce vreau eu pe el dar cum ziceai HOT sa iau cu xenon APL si scaunele piele incazite ,suna bine dar iti dai seama ca ala poate sa imi spuna ca are de toate ca nu pot sti ce si cum daca nu cunosc bine marca.Ideal ar fi sa merg cu cineva care are modelul sau care cunoaste f bine
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cand citeam postul tau ma vedeam pe mine in urma cu 9 luni de zile cand oscilam tot prin marcile alea.Vectra a fost cea mai buna varianta ca pret calitate dotari.
Skip ads

  • christi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
http://www.magneticmarketin...1875b09d31166c69c
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Athos a scris:nu am pretentie gen de colare doar alb sa nu fie ,acum sa vad cum e mai bine sa iau din tara sau de afara ,oricum inainte sa iau din tara vreau sa verific seria la opel sa imi zica km reali k poate cine stie...in privinta bugetului nu am o suma fixa ,daca vad ceva si ma impresioneaza iau,aveam de ales intre skoda modelul nou, A4 E220 si ma gandseam si la passat ,dar dupa ce am citit forumurile afrente marcilor m-au c-am pus pe ganduri cel putin vw passat B6 e prapad,un pas inapoi pt vw,A4 e bunicel cu toate ca se vaita de turbine si injectoare, E 220 nu am ce zice mercedesul e mercedes dar nu gasesc la un buget acceptabil cu km putini plus ca masinile de lux gen Bmw Mert`Audi sunt alergate pe afara nu au km putini, pensionarii germani care le ingrijesc, cumpara mai degraba golf sau opel, skoda.Skoda e faina k aspect imi place mult dar e slabut motorul de 105 cp la care ma incadrez in buget,deci dupa o rasfoire prin forumuri am ajuns la ideea ca O.Vectra e cel mai indicat si ca bani si prin faptul ca poate avea km mai putini reali plus ca motorul cdti este f bun din cate am inteles,acum poate nu gasesc cu tot ce vreau eu pe el dar cum ziceai HOT sa iau cu xenon APL si scaunele piele incazite ,suna bine dar iti dai seama ca ala poate sa imi spuna ca are de toate ca nu pot sti ce si cum daca nu cunosc bine marca.Ideal ar fi sa merg cu cineva care are modelul sau care cunoaste f bine

eu iti recomand noua ,se gaseste la pret bun in cazul meu 15800 +rabla (120cp).si dotari in varianta elegance
plus xenon ,scut metalic ,comp bord ,pilot automat,jante aliaj+alte dotari.
problema este ca se achizitioneaza doar ce au ei pe stoc ,una full cu piele de 150 costa 18500.
  • Athos

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
da,ar fi fain un 16.000 cu ce ai spus tu dar numai ca eu am rabla sa dau asa ca se c-am face 17.000 si e mult... Sad
  • Zangah

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Sunt interesat sa achizitionez un Opel Vectra fabricat in 2004. Masina are aproximativ 90.000 km si garantat sunt reali. Motorizarea este 2.0 T benzina ~170 cai. Ce ar trebui sa stiu, sau sa verific inainte de a da banii, pe langa unele verficari de bun simt. Ceva puncte slabe ce trebuiesc verificate ? Motorul / cutia sunt in stare buna in schimb prezinta ceva zgomote la suspensie / articulatii.
Ce protocol de diagnosticare foloseste modelul ? CAN sau ISO ?

Multumesc
Skip ads

  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut , momentan am un vectra b y20dth , 2001 , si as vrea sa achizitionez alta
dar pe benzina 1.8 ,2.0, 2.2 (tot vectra b 2001)ce vreau sa va rog , sa imi spuneti niste pareri despre motorizari
puncte slabe cam care ar fi , si daca e mare diferenta dintre 1.8 si 2.0 benzina
va multumesc
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Diferentele is ca fiecare motor cu cat are mai multi cai cu atata fuge mai bine, adica un motor de 1.8 ca si al meu are 122, iar cel de 2.0 are cu siguranta mai multi, nu stiu exact cu cati.
Parerea mea ii ca daca vrei sa fuga masina iati motorul de 2.2 benzina, ai 147 de cai si sincer merge bine.
Sincer pe viitor, cand am sa imi permit, sigur am sa imi iau un motor mai mare, sau unul cu turbo.
Diferenta nu o sa fie mare intre 1.8 si 2.0, dar intre 1.8 si 2.2 ii destul de mare diferenta, se simte fara discutii.
Daca vrei putere mai mare iati un 2.0 T, cu asta sigur nu o sa te poti plange, si masina de obicei la motorizarea asta, ii echipata cu o gramada de dotari.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vectra b nu are motoare turbo pe benzina, sau cel putin eu nu am vazut.
Motoare pe benzina de 2.0 nu sau montat decat euro 2 si aveau 136 CP
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Vectra b nu are motoare turbo pe benzina, sau cel putin eu nu am vazut.
Motoare pe benzina de 2.0 nu sau montat decat euro 2 si aveau 136 CP


Eu ma refeream la motor in sine ( 2.0T), nu la motoarele care sunt pe Vectra B.
Ce ii scriam mai sus, se referea la Vectra B.
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru pareri ,
m-am mai interesat si eu si m-am gandit mai bine , cred ca cel mai ok ar fi la 2.2 vectra benzina
acum ce nelamurire mai am eu e stiu ca la opel e cu x y z - cel din urma fiind euro4
motoarele 2.2 stie careva daca au norme euro 4? daca in brief apare cu Z - e 100 % euro 4 din cate stiu eu....nu?
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sal baieti, imi poate spune si mie cineva cat este Casco pe an la vectra C, 1.9 si 2.0. sper ca nu sunt nici offtopic nici deplasat cu intrebarea asta. mersi!
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la vectra 1.9 diesel casco este de 4400 ron cu cash fara franciza.
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ticadaniel a scris:la vectra 1.9 diesel casco este de 4400 ron cu cash fara franciza.


la ce asigurator e pretul asta. pe mine m ar interesa la un 1.9 din 2003-2004 sa zicem. da mi te rog mai multe detalii despre masina sa mi fac o idee. mersi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR