Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am mai cautat pe forum dar nu am gasit aceasta problema.Sa va spun ce am patit.Am cautat pe forum diverse tutoriale despre cum sa faci sa se inchida geamurile electrice fata atunci cand incui masina.Am vazut ca sunt mai multe variante,eu am ales-o pe acea cu dioda 1n4007 in pragul masinii.Am montat-o pe firele corespunzatoare ( gasite prin masurarea valorilor) si surpriza.Nu mai am curent nici la geamuri nici la oglinzi.Inchiderea centralizata merge si din telecomandata si manual.Ma poate ajuta cineva cu vre-o solutie ?
Skip ads

  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
nu ma poate ajuta nimeni ?
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
am revenit cu rezolvare dupa toate cautarile pe forumuri si intrebat electricieni.Cand am montat dioda am facut scurt si am ars siguranta din tablou.Am gasit-o si am inlocuit-o cu alta pentru proba si acum merge instalatia electrica pe usi.O sa-mi cumpar un set de sigurante pentru zile mai grele .
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
auras112, poti da mai multe detalii tehnice? Sunt novice dar ma intereseaza sa se inchida geamurile electrice fata atunci cand incui masina. Multumesc!
Skip ads

  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

am vazut ca este cam cea mai folosita metoda.eu am incercat alte 2 metode,dar pe aceasta nu.Si nu mi-au reusit ! cand se opreste ploaia o sa ma apuc sa o incerc si pe asta.Pentru cei care nu stiu unde sa gaseasca dioda prin casa puteti lua un bec economic si gasiti acolo dioda ( eu am gasit 5 diode intr-un bec) depinde de bec.chiar daca becul este ars puteti deslipi dioda si ii masurati valoarea.
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc! Sper sa rezolv problema cat mai repede si o sa va tin la curent.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mai sunt vreo doua sau trei discutii pe aceeasi tema pe club opel.cu solutii date pentru orice problema care apare. primul lucru care se face cand ne jucam prin instalatia electrica a masinii este sa scoatem bornele.
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Amin!
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
eu de lene,si ca mai si ploua afara nu am stat sa scot bornele,si asa am ajuns sa ard siguranta de la geamuri.Astazi am inlocuit-o si pe aceea de la lampa ceata spate pentru ca eu cand am cumparat masina nu mi-am dat seama sa ma uit daca merge ( detaliu minor) .cand se termina ploile zilele astea aplic metoda care am postat-o aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR