Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Zilele trecute am avut un incident in trafic cu zafira mea.In urma incidentului am ramas cu farul dreapta fata putin zgiriat (aprox 7-8 cm , nu prea vizibil) plus aripa putin infundata (cam cit o palma de copil ca suprafata, infundata superficial).
Dupa parlamentari cu d-na vinovata (evitase la mustata lovirea din spate a altei masini, dar a virat stinga si mi-a iesit mie in cale prea din scurt ca sa mai pot face ceva) mi-a dat asigurarea si cei de la firma de asigurari mi-au dat inlocuirea farului + indreptarea aripii cu revopsire.
Merg in service, imi comanda farul (foarte prompti dealtfel) si mi-l schimba. La plecare cer farul vechi inapoi, inspectorul de daune de la asigurari spunindu-mi la un moment dat printre altele:"V-am dat schimbarea farului, vi-l inlocuiesc la service si va ramine asta eventual de rezerva, zgirietura nu prea deranjeaza daca nu sinteti pretentios".Surpriza insa , inginerul de la service imi zice ca farul vechi nu se inapoiaza , ca le trebuie celor de la asigurari sa isi scada cheltuiala, ca cine mi-a zis mie ca farul vechi imi revine? si alte de astea.
Pina la urma a ramas ca il va suna luni pe inspectorul de daune sa lamureasca problema.Eu unul imi vreau farul vechi inapoi (masina nici nu arata prea bine cu un far nou si unul vechi) si nu am mai auzit pina acum asa ceva, cred ca au vazut si ei ca este refolosibil si vor sa-l valorifice...
Voi ce ziceti de asta, s-a mai intilnit cineva cu un caz asemenea? Ce ma sfatuiti sa fac?
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Piesa inlocuita pe banii societatii de asigurari devine proprietatea societatii. Daca o schimbai pe banii tai, puteai cerea piesa veche.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mie, cand mi le-au schimbat pe amandoua, ramasese cel mai intact in portbagaj, pe care, l-a solicitarea mea, l-au aruncat la cos (era f usor zgariat si avea o prindere rupta), asa ca sunt sanse mari ca cei de la service sa fi pus ochii pe al tau in vederea revalorificarii. De vazut si ce zice asiguratorul.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Pina la urma farul a ramas la service...Pur si simplu cel de la service nu a vrut sa mi-l returneze iar eu nu stiu nici daca am dreptate si daca am, cum sa-mi mai recuperez piesa...L-am sunat inca o data pe inspectorul de daune care a inceput sa se bilbiie la telefon si intr-un final mi-a zis:"Spunei lu' Cosmin ala sa ma sune." ceea ce mi-a intarit convingerea ca se cunosc (bine) si ca au mai facut asa ceva si in trecut. Insa vorba unui coleg de-al meu:"Daca farul era inutilizabil ti-l gaseai pus frumos in portbagaj.Asa insa...zi mersi ca te-ai ales cu far nou si ciocul mic.La cit era de bun poate nici nu ti-l schimba si te lasa cu el asa zgiriat."
Asa ca am lasat-o moarta insa ma simt teribil de frustrat.Daca piesa imi revenea de drept ma simt ca si cum as fi fost tilharit ziua in amiaza mare.De fapt toti cei cu care am vorbit mi-au zis ca ei nu stiu o societate de asigurari care sa colecteze piesele defecte din serviceuri insa daca nu stiu sigur...Si oricum nu stiu ce cale mai este de a face ca piesa sa-mi revina.Asta-i tara in care traim!
Numai bine.
Skip ads

  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
as fi si eu interesat de baza legala ce implica retinerea sau restituirea pieselor !
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
In 17 iunie pe Tocmai.ro SIbiu o persoana Cosmin vinde un proiector de opel zafira a ....Ii urez toate cele bune... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E proiectorul de la masina ta? Ca parca era vorba de un far in ce ne-ai povestit tu.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca omul vinde din dezmambrari.Acestui Cosmin ii urez cele bune Laughing Laughing Laughing .Celuilalt...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mda, ce pot sa spun. Atitudine tipic romaneasca. Din pacate din partea ta.
Ti-a fost inlocuit farul, ai primit unul nou, cam ce ai vrea mai mult? Ai pierdut ocazia de a mai face un ban in plus? Te imbogateai cu banii care ii luai pe un far?
Mie normal imi pare ca atunci cand ai plecat din service cu un far nou, cel vechi ramane in posesia celui care a platit lucrarea. In speta, societatea de asigurari. Si astia e normal sa faca ce vor ei de cuviinta cu piesa veche.
Daca farul nou nu arata bine pe masina si voiai sa il pui pe cel vechi, de ce nu le-ai dat farul nou inapoi si il cereai pe cel vechi?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara.
Fara suparare ,atitudine tipic romaneasca mi se pare ca a avut angajatul service-ului.Sint convins din ce in ce mai mult ca piesa era de fapt a mea.Personal nu am auzit de magazine de piese auto care sa fie aprovizionate de catre firmele de asigurari cu piese care se inlocuiesc pe masini. Si nici de casari de piese din partea lor.
Ultimul raspuns pe care l-am auzit din partea amicului de la service a fost ,,Va sun eu... si sunat a fost.Eu daca stiu ca uit unele lucruri(presupunind ca omul a uitat) imi notez.Asta atitudine tipic romaneasca! Atitudine tipic romaneasca este sa iei ceva fara macar sa intrebi. Repet, si cel de la service si cel de la asigurari s-au ferit sa spuna pe sleau ca piesa este a societatii de asigurari. Si da, vreau inapoi si 5 bani daca sint ai mei (asta m-au invatat strainii in tara carora am lucrat pe vremuri). Pot sa las valori altora pentru ca vreau eu.Altfel e tilharie, fara suparare. Daca mergeam cu masina intr-un alt service unde as fi cunoscut pe cineva cred ca situatia era alta.
Ca incheiere,pentru ca devenim total off topic si subiectul nu mai merita am sa ma abtin de a mai raspunde cuiva aici.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR