Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Am full casco la Uniqa valabil pana prin iulie iar masina e inca in garantie. Am facut cateva mici "boacane" care s-au lasat cu 3-4 zgarieturi pe masina (sunt mici in afara de una care insa nu e adanca pana la tabla). Cand le-am facut am zis ca nu le raportez imediat ci astept spre sfarsitul perioadei de casco si raportez totul odata ca sa am mai putina bataie de cap.
Acum cand ma pregateam sa raportez m-am uitat prin contractul atasat cascoului si vad 1. ca evenimentele trebuie raportate in maxim 2 zile de la producere si 2. ca daca se considera ca n-am avut grija de masina nu mi se acorda casco. Asa ca nu stiu cum sa fac sa-mi intre reparatiile pe casco: daca spun ca am facut toate zgarieturile in ultimile 2 zile poate sa-mi spuna ca n-am avut grija de masina. Stiu, trebuia sa citesc contractul mai devreme si mai atent Embarassed
Pana la urma nu ma intereseaza ca se trece totul ca un eveniment sau ca e evenimente separate, doar sa-mi repare pe banii asigurati. Ce ziceti?
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Atata timp cat formularea "nu ai avut grija de masina" este atat de ambigua nu ai de ce sa iti faci griji. Ai parcat-o cumva sub o balastiera sau pe cursul unei ape curgatoare? Daca nu, poti merge linistit sa declari avariile. Cat despre "boacane", depinde de cat de dispersate sunt pe masina pentru a fi declarate la o singura infatisare. Daca sunt pe repere diferite si pe parti opuse e mai greu de convins agentul constatator, dar nu imposibil, ca s-ar fi intamplat zgarieturile intr-o singura zi si de la o singura masina (cu autor necunoscut). Depinde mult de abilitatile tale de a negocia si de a te face convingator. Daca ai fransiza, vezi daca nu iesi mai ieftin cu un polish, decat cu revopsirea reperelor. La revopsire, poate nu iti mai nimeresc nuanta, poate nu se spetesc sa faca o lucrare de calitate (de parca ar primi nasturi in loc de bani, chiar daca sunt de la societatea de asigurari). "Meseriasi" sunt pe toate drumurile, dar d-aia care sa puna si pasiune in ceea ce fac, mai putini.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR