Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Ionut92

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De curand am achizitionat un opel astra, as vrea si eu niste pareri... l-am luat din targ de la Deva poate unii ati fost pe acolo... nerulat in Romania, adus din Germania, persoana care l-a adus pretindea ca opelu a fost ingrijit acolo deoarece proprietarul era un om mai invarsta.Masina are urmatoarele dotari : clima, abs, airbag, geamuri electrice, motoru de 1.200 cmc, 70 de cai parca, consumul este cam intr 5 -6 din cate stiu nu ? cu un asemenea motor (distributie pe lant)...as vrea sa imi ziceti niste pareri daca am achizitionat o masina buna sau am cam luat teapa (costurile au fost in jur de 3500 de euro).
Skip ads

  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daca ne spui si noua ce astra ai luat din ce an si la cati km. Si daca si o poza ar fii bine venita Very Happy
Sincer nu am vazut si nici auzit sa aibe astra un motor de 1.2 poate nu stiu eu .
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multi KM fara evenimente.
Parerea mea e ca motorul e subdimensionat si s-ar putea sa fi dezamagit de lipsa de vlaga a motorului.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ionut92 a scris: persoana care l-a adus pretindea ca opelu a fost ingrijit acolo deoarece proprietarul era un om mai invarsta.

asa zic toti samsarii Very Happy

@Cata_Panacotta: sunt 2 motoare de 1.2i pe Astra G x12xe si z12xe cum are si colegul nostru

@Ionut92 : Bine ai venit in club!
pentru un raspuns avem nevoie de mai multe detalii despre masina, cati Km. are, cateva poze etc

parerea mea e ca nu ai luat teapa, motorul e bun pentru asigurare si impozit, in rest e cam lenes si consumul de 5 -6 cred ca e extraurban

LE
Virinel a scris:Parerea mea e ca motorul e subdimensionat si s-ar putea sa fi dezamagit de lipsa de vlaga a motorului.

de ce? ca e 1.2i , daca era 1.6i [ X16SZR ] tot vara vlaga e si asta? amandoua au 75 Cp cu un mic avantaj la 1.6i de 18Nm
Skip ads

  • Ionut92

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1998 anul, 120.000 km la bord, pai eu oricum nu trag nimica cu masina nu vad de ce nu ar fi bun motoru...E pentru familie plimbari doar...o sa va aduc si poze...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca e din '98 ai x12xe 65Cp
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si daca e din 1998 sigur nu are 120 000km.
  • Ionut92

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Poze...am luat teapa sau am iesit cu o masina buna ?













Skip ads

  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
N-arata deloc rau.....doar ca: pt o masina din '98 clar sunt km muuuult prea putini, fie ea si o benzinara cu motor ce se preteaza la oras si nicidecum excursii si autobahn; ca o parere personala....in locul tau as da jos husa respectiva de pe volan.
Caatat pt moment,in rest iti doresc multi Km fara evenimente si sa aveti grija unulde altul.

Bafta!
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Chiar arata foarte bine masina.Iti doresc sa te poarte pe drumurile patriei fara probleme si incidente.Acum (parere personala ) ii dau si eu dreptate lui@virinel fata de acea husa de pe volan, iar despre km sigur nu sunt reali ca la ce drumuri au nemti(mai multe autostrazi decat drumuri de oras), este imposibil din '98 si pana acuma sa nu fi fost scoasa pe autostrazi.Cel mai important este sa mearga motorul nu cati km are el.

PS:care este pretul la ea! sunt si eu interesat de o astra G din primii ei ani de fabricatie!
  • Ionut92

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
3500 euro plus taxa de poluare si inscrierea ... am ajuns aproape la 4000

p.s. pot schimba materialul ala ros de pe schimbator cu unu nou, dar numai ala ?
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
4000 Euro?
Mi se pare exagerat pentru o masina din 1998, mai ales ca la bani mai putini puteai gasi chiar masini de prin 2002.
Ma gandesc eu, oare pe o masina din 2004 si diesel pe deasupra cat ar trebui sa cer?
In orice caz, multi km iti urez si bine ar fi daca macar km din bord sunt reali.
Skip ads

  • Ionut92

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
motoru arata super de curand i-am facut schimbu de ulei,filtru,buji,filtru de aer, fara pic de rugina sau chestii de genu.
  • RTI 82

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sa o stapanesti sanatos si cat mai multi kilometri fara incidente
  • dezmembreaza

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
buna alegere , intretinere ieftina si multi km ..
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cam putini km pentru o masina din 98.Om batran,etc,etc vorbe de bisnitar.
Daca vrei sa stii ce ai cumparat treci si tu pe le un service Opel.In orice caz multi km fara probleme.
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mie imi place cum arata masina la exterior , acum sa iti fac inima amara...mi-am vandut opelul astra g 1.7 dti din 2002 cu 8 airbag-uri , climatronic , tempomat , carkit etc cu 4100...parerea mea e ca ai dat un picut cam mult pe ea , in rest sute de mii de KM fara incidente.
  • bodom

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu acum am luat o astra 1.4 16v inmatriculata in Romania dar adusa in noiembrie cu 2900 E. E adevarat ca are 200000 km dar motorul merge ceas. Parerea mea ca 4000 total pentru a ta e exagerat. Eu zic ca vreo 3500 total la km aia era ok. Dar daca e luata nu are rost sa-ti mai faci inima rea. Bucurate de ea si sa ai km multi de acum incolo.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multi kilometri fara probleme, primul lucru care trebuie facut e o vizita in service. Masina e imposibil sa aiba doar 120k km, nu ar fi rentat pentru neamt sa plateasca 12 ani taxe si sa mearga doar 10k km. Dar stai linistit, nu esti primul si nici ultimul pe care sa-l tapuiasca samasarii, cel mai important e sa arate bine si sa mearga bine motorul (si tata a patit la fel). Dar tine cont ca nu stii cati km are, si s-ar putea sa trebuiasca schimbat ceva major in curand, de asta e bine sa te duci in service, sa vezi cum e intretinuta.
Am ajuns sa cred, cu parere de rau, ca nici o masina din Ro adusa de afara nu are km reali (decat poate cele la comanda), daca nu dau kilometri inapoi handlerii araboi sau turcaleti din germania, sigur o dau samsarii nostri, daca nu poate amandoi Smile). Daca unu are 120k km pe bord si 5-6 ani sigur a dat kilometri inapoi, atunci ala care are 200k de ce nu i-ar fi dat si el sa creasca valoarea masinii.
Astia sunt samsarii, romanii cauta ca pe vremea daciei masini cu km cat mai putini sa fie siguri ca intr-un an nu pica din cauza kilometrilor pe drumurile romanesti, iar ei iti pun cati kilometri vrei.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Masina arata bine si sa te bucuri de ea. Kilometri putin probabil sa fie reali dupa cu arata schimbatorul de viteze. A mea la 100 de mii arata ca nou, doar daca neamtul batran nu avea vreun tic nervos....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR