Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cristi69

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
Sunt posesorul unui astra G, 1.4 benzina - Z14XEP, fabricat 2009, am in jur de 15.000 km si de ceva timp atunci cand dau cu spatele si calc frana se aude un zgomot.Cand am fost la ultima revizie ( in Bulgaria la Ruse ), inainte sa iasa din garantie, cei de acolo mi-au rezolvat zgomotul dar nu mi-au spus de la ce a fost. Dar de vreo 2 saptamani a inceput sa se auda din nou. Se aude ca si cand ar fi ceva slab, ca un clic ( dar nu face tot timpul ) si numai la prima pedala, daca calc pedala de mai multe ori nu mai face.
Si mai nou ( de vreo 2 luni ) a inceput sa se auda si o bataie pe fata ( care nu se simte in volan ) atunci cand trec peste denivelari. Am fost cu ea la un mecanic si mi-a spus ca este bieleta pe stanga, dar nu este cazul sa umblu la ea, decat atunci cand bataia va fi mai profunda. Ce ma sfatuiti sa fac, este cazul sa o schimb ( chiar daca batia este slaba si nu se aude tot timpul ) ? se poate transmite si la alte piese ?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cred ca e amplificatorul de frana pe spate.. o fi iesit din locas ceva acolo.. poate arcul de tensionare.. (amplificatorul asta creste puterea de franare pe spate daca creste incarcatura)
pe fata cred ca este bieleta antiruliu.. astea sunt din plastic.. si eu le schimbam aproape anual... pana am pus din metal
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR