Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • WarLike

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
CSN a scris:Exact aceasi problema o am si eu la motor x 12 xe. Masina e in mintile ei. Nu consuma ulei, nu pierde antigel, nu creste apa, nu bolboroseste in vas, nu am "muci" albeata in ulei, uleiul e culoarea normala, nu da nimic de banuit ca ar avea ceva, decat petele de ulei din vasul de expasiune. Am fost la 3 mecanici buni de la mine din zona si toti au zis sa stau linistit si sa o urmaresc. Nici unul nu stia nimic de raspunsul la problema al celuilalt. Cauze ar fi garnitura de chiuloasa sau pe la pompa de apa. Am curatat o data cand am vazut prima oara ca mi-a bagat ulei si de atunci a aparut iar dar pare sa nu evolueze. Daca am timp in week-end il curat iar si va tin la curent. Cand o sa se incalzeasca as incerca o curatare a instalatiei de racire. Parca nu as prea crede ca e garnitura de chiuloasa, mai vreau sa apara si alte indicii care sa ma convinga care e de fapt problema. Daca aveti idei sau solutii ....

Aceeasi chestie am si eu , mecanicul a zis sa fac un drum lung si sa verific furtunele cele groase care duc in bloc , sau numai unul din ele.Daca sunt tari , 100% e ciupita chiulasa , baga aer si un pic de ulei in instalatia de apa si creste presiunea prea mult iar la desfacerea busonului ,cu atentie , ar trebui sa arunce apa din vas in sus.Eu am facut azi testul si dupa 50 kilometri am oprit si totul e ok.Furtunele sunt moi ca atunci cand motorul e rece , cand am desfacut busonul a fasiit si sa ridicat apa cam 1,5 cm , deci garnitura de chiulasa nu e .O fi de prin instalatie , cine stie.La capacul baii de ulei a ramas un strat subtire de spuma, in comparatie cu ce aveam in iarna e ff putin.Eu cred ca unele motoare trebuie forjate , fara mila.
  • aurelfanel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2003 1.6xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspuns, as mai avea o problema tot la opel astra G motor zxep, pe tester imi afiseaza doua coduri de eroare:
- P0650
-P1113

Stie cineva ce reprezinta?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
P0650 Malfunction Indicator Lamp (MIL) Control Circuit Malfunction
P1113 IAT Sensor Open/Short
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR