Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
un nou pitic mi s-a pus.alarma auto.intrebarea mea este ce sa fac cu usa portbagajului?pot sa ii adaptez un mototras?a mai facut cineva asta?trebuie sa ma multumesc doar ca cele doua usi sa fie comandate prin telecomanda?multumesc!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Frontera 5 usi are si inchidere pe usa spate.Posibil de fabrica.Banuiesc ca si cea scurta are la fel,sau e posibil sa-i fie adaptat ceva
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cea scurta nu are....decat pe cele doua usi (1996)
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am 2 frontere "scurte" identice, ambele au inchidere centralizata la usa din spate. am schimbat incuietorile de la una la alta, mi-a fost greu tare la usa din spate sa pun inapoi tija de la inchiderea centralizata, e doar o gaura mica si pe acolo am bagat mana fara sa vad ce fac.
Skip ads

  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
poate ai B'ul...am mai vorbit si cu Cristi,am mai vazut si la alte frontera,modelul meu nu are.reactualizare plan:se pare ca este nevoie si la usa soferului de motoras...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am 2 A-uri. una din 93 alta din 94. cea din 93 e cu volan pe dreapta.
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pote sunt puse....sau poate asa au venit,cine stie Smile
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:am 2 A-uri. una din 93 alta din 94. cea din 93 e cu volan pe dreapta.

este posibil sa fie puse after market... din fabrica nu am vazut pana acum la cele cu 3 usi, modelul A. poate nu am vazut eu...
mai este cineva pe forum care are? sa ne comfirme si noua!
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Frontera 5 usi are si inchidere pe usa spate.Posibil de fabrica.Banuiesc ca si cea scurta are la fel,sau e posibil sa-i fie adaptat ceva

dragos, tu, sau stelea parca aveati un manual ceva, cu scheme electrice... poate va dati seama de acolo daca sunt fire pt inchidere la usa din spate....
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
M76 e motor TAILGATE , in traducere ar fi usa de golire. la fronterele mele am schimbat incuietoarea spate de la una la alte, tijele si motoarele erau identice deci e foarte putin probabil sa fi fost instalate aditional.


  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut
iaca...eu sunt pe forum si am frontera A din 96 scurta. sa va confirm atunci - vorba lui Kriu. Masina NU ARE inchidere pe usa din spate. nici mie nu mi-a placut chestia asta - ca si colegului - asa ca am luat masuri. se face in felul urmator : se trage fir de la inchiderea dintr-una din usi (eu am luat de la sofer) pana in spate. se cumpara un motoras(care din cate imi aduc aminte vine si cu o tija) - costa 15 lei nou de la astia care vand piese. se duce la un meserias care in 40-50 min si cu 40 de lei - face tot ce trebuie. mie mi s-a parut simplu si ...destul de ieftin. de juma de an de cand am montat-o merge perfect.
sper sa te ajute
bafta la montaj
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:M76 e motor TAILGATE , in traducere ar fi usa de golire. la fronterele mele am schimbat incuietoarea spate de la una la alte, tijele si motoarele erau identice deci e foarte putin probabil sa fi fost instalate aditional.



M19 si M20 sunt tot motorase? sincer nu prea ma pricep la schemele astea... dar pot sa-ti spun ca nu avem nici in usa de la sofer... acolo este numai comanda pentru cel de la usa din dreapta. cu alte cuvinte daca incui usa din dreapta cu cheia, nu se va incuia si cea din stanga.
M76 mi se pare putin diferit fata de M20 si M19...
Skip ads

  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
este posibil ca la tine sa nu aiba centralizata deloc - din cate stiu a fost optionala la Frontera treaba asta. dar asta ni-i un necaz. pui meseriasul sa monteze trei. la pretul de 15 lei...tot merita. dar e mai multa munca... eu sincer am mai dat 90 de lei si am luat chei din alea tip briceag si am toate comenzile pe ele. acuma depinde de optiune dar mie mi s-a parut ok ca pret si...e mai elegant. zic eu.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ba da, a avut, cand incuiai usa de la sofer, se incuia si cea din dreapta, dar invers nu.
am montat acuatorul cel cu 5 fire (motorasul) in usa de la sofer, si am legat alarma la el... mi-e lene sa ma apuc si de usa din spate... Embarassed la usa spate trebuie din cel cu 2 fire!
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bogdan,unde ai facut cheie?mie mi-au spus ca este prea lata pt a o face ca cele de VW si ca se intereseaza sa vada daca gaseste cu cheia invers(ca lama de la briceag).de unde ai luat cheile?Smile
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut. pai... la tine in dolj ...nu stiu. la noi in Ploiesti sunt pe o strada mai principala asa multe magazine din astea de auto. acuma...daca nu gasesti eu ma pot duce sa iau si sa ti le trimit prin posta . Dar sincer, parerea mea e ca nu-ti trebuie neaparat cheie mai putin lata - e ala la care ai fost cam incompetent pentru ca putea sa te rezolve daca gandea un pic. sa-ti spun de ce : cheile briceag pe care le-am cumparat eu erau la fel de late si mi-a zis omul ca nu merg prelucrate dar mi-a taiat cheile vechi si le-a montat in cheia briceag. e o solutie f buna pt ca, in afara ca ramai cu cheile originale care sunt oricum recomandate copiilor este este si mai ieftin - mi-a luat bani doar pe manopera schimbarea cheilor in "carcasa" tip briceag - vreo 50 de lei. Mecanismul cheii briceag functioneaza perfect cu "vechile" chei deci...
vezi cum faci si anunta-ma
bafta
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si iarna nu risti sa ramai cu ea in yala daca fortezi putin mai tare?(asta daca nu iti functioneaza automat)
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut . sa-ti spun detaliat : cheia de frontera , dupa ce scoti plasticul, ramane "capul cheii " care e dreptunghiular si e tot din fier. acel cap dreptungiular intra (dupa polizare ca e mai mare) in dreptungiul cheii briceag dupa care toata treaba asta se strange cu un surub care o fixeaza. nu mai iese de acolo decat daca spargi cheia briceag. sincer poti face chestia asta singur fara probleme daca ai destula rabdare si un pic de indemanare... eu am facut cu un amic una din chei si crede-ma ca pe aia o folosesc ca a iesit mai bine decat cea facut de omul de la chei.
acuma ... faci cum vrei. eu zic ca de iesit nu iese
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
o poza?:Dmultumesc!
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu am facut poze cum am facut operatia. iti pot fotografia cheia asa cum e acum dar nu stiu cu ce te ajuta...
daca desfaci tu cheia ta o sa vezi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR