Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
S-a tot discutat in ultimul timp si am vazut ca sunt destui colegi carora le lipsesc luminile ambientale, atat cele de la consola centrala cat si cele din usi, in special la ESENTIA si NJOY si de ce nu am face mic update si la COSMO & SPORT asa ca mai jos incerc sa prezint un tutorial cu materialele necesare si zic eu suficiente poze sugestive gasite pe alte forumuri, pentru a putea trece la treaba Embarassed
Despre lumina ambientala in usi nu mai vorbesc aici ca deja exista un topic in care am prezentat cam ce este de facut asa ca atasez doar link-ul https://www.clubopel.com/vie...87459&start=0

Pentru a realiza lumina ambientala la consola centrala avem nevoie de 1-2 baghete plexiglas transparent de 8 sau 10 mm grosime, leduri de 5mm cu unghi de 170 grade pentru a nu avea punct (culoarea si-o alege fiecare in functie de preferinte), rezistente sau sursa de curent, ciocan de lipit(daca e portabil sau alimentat la 12 v e un avantaj), cablu cu 2 fire, tub plastic termocontractibil , trusa cu capete torx, surubelnita dreapta si lata, bormasina cu acumulatori & spiral de 5mm, riglete sau conectori rapizi




1)Se demonteaza plasticele de pe consola centrala incepand cu plasticul de se afla sub bricheta dupa ce se scoate cauciucul de protectie cu o surubelnita lata bandajata cu banda izolatoare sa nu zgarie plasticele, se face parghie si se scoate capacul

2) se scoate burduful de la schimbatorul de viteze tragand in sus de rama cromata
apoi se desfac cele 2 suruburi cu cap torx 20

3) se scoate plasticul de la consola centrala incepand cu partea de jos, multa grija la clemele de plastic
se scoate partea de plastic cu bricheta

4) se identifica daca exista conectorul tras pentru lumina ambientala, daca nu se cauta mufa K9 in partea dreapa(picioare sofer pe consola centrala)
(pentru cei care nu vor sa se complice se pot lua alimentare de pe pini de = s0 - de la bricheta aceasa este alimentata doar cu contactul pus;) )
5) se realizeaza din plexiglas o forma U dupa forma consolei si se dau 2 gauri cu spiralul de 5mm
, se conecteaza cele doua leduri dupa ce acestea au fost deja lipite de rezistente sau surse si se izoleaza cu tub termocontractibil
6) se conecteaza cablurile( de preferat firele sa aiba culori diferite pentru a nu incurca + cu - la conectare) de la leduri fie in conector sau in mufaK9 sau daca vreti simplu legatura direct la + si minus de la bricheta, consumul ledurilor este scazut

7) cum ziceam si la inceput un mic upgrate de efect si pentru SPORT si COSMO lumina ambientala picioare si compartiment brichetaacesta se poate aplica in principiu la toate masinile avem nevoie in plus de urmatoarele 2 sau 4 baghete de leduri sau banda cu leduri smd de mare intensitate cate 3 sau 6 leduri, un buton on/off, conectori rapizi, banda dubluadeziva, suport de led 5mm

conectarea se face fie de pe conectorul de la consola centrala trecand firul de + prin buton pentru a nu le avea tot timpul aprinse, daca se alimenteaza direct de pe firele de la bricheta acestea se vor aprinde doar daca apasam butonul sau o varianta putin mai complicata este sa alimentam aceste baghete direct de la plafoniera, aprinzandu-se dear atunci cand se deschide usa Wink
Cool rezultatul final

cu speranta ca va este util, eu va doresc multa bafta
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca ai folosit regulatorul ala de tensiune cu tl317 ce nevoie mai ai de rezistentele de 1k?......explica putin ca e interesant
l.e acum am vazut trimiterea la topic.E ok.
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Stiti pe cineva care monteaza in usi / schimbator luminile ambientale?
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca este cineva din bucuresti si se pricepe privat me ..
  • nelu22

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am montat si eu lumina la schimbator. Am legat + ul la pinul 1 de la mufa k9 si - ul la masa. Am pus lampa originala. Practic am luat o cotiera din aia cu frana electrica si am folosit si partea spate a cotietei care are inca o bricheta pentru pasageri. Am tras si acolo un incarcator usb .Urmeaza sa pun si la usi.

Intrebare: De la acelasi pin 1 pot sa pun si leduri albe la picioare? Duce circuitul?

Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR