Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am cumparat un opel vectra b din 1996 si am constatat ca daca vreau sa inchid masina cu cheia butucul nu se roteste deloc si nici cheia nu intra prea lejer .Intrebarea mea este daca butucul nu este la set cu cheia (pentru ca am vazut ca nici cel de la portbagaj nu se invarte cheia in el)ci numai contactul si torpedoul se poate modifica butucul dupa cheie? Va multumesc!
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Incearaca sa dai cu sparay WD40 in butuc. Este posibil ca torpedoul si contactul cu cheia sa fie de pe alta masina. Daca ai doua chei incearca si cu cealalta, dar nu forta.
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Asta e problema ca am numai o cheie si daca nu o rezolv sunt nevoit sa cumpar un alt set .
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
In sfarsit am rezolvat problema;pur si simplu nu era butucul s-au cheia potrivita .Atrebuit sa desfac fata de la usa si sa scot ansamblul maner plus flansa care vine in spatele manerului. Acolo am constatat ca nici tija si nici parghia care actioneaza inchiderea centralizata lipseau,in plus toate venturile erau blocate si nici nu se potriveau pe cheie.Primul lucru a fost sa gasesc un butuc similar completin interior si fara cheie .Am fostla un centru de dezmembrari de la noi dar baiatul mi-a spus ca il vinde la set cu contactul ,butuc portbagaj si butuc torpedou .Cand am vrut sa le cumpar a zis ca s-a razgandit si ca vinde doar butucul de la usa fara cheie dar cu to cu usa Shocked Am plesat de la el si m-am dus intrun sat apropiat (baietii din Braila stiu despre cine e vorba) si am luat un butuc simplu fara cheie .Am ajuns acasa si m-am pus pe aranjat la verturi .Nu ca a fost simplu dar e foarte migalos si pana la urma a trebuit sa pilesc un pic unul din ele .Acum merge brici
Skip ads

  • atari.vectraA

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema, am inchidere din cheie (nu telecomanda), totul e ok pana cand sta masina cateva ore, apoi de la usa soferului se deschide dar la inchidere merege gre, doar 1 data apoi totul e ok pana sta iar mult timp si revine problema. mentionez ca si din cheie se invarte greu si daca o inchid din tija de pe usa, dar doar 1 data apoi totul e ok
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
faci si tu la fel ca si colegu de mai sus
pana nu desfaci sa vezi ce este acolo,nu stii ce gasesti defect/rupt
  • atari.vectraA

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2013

  • Mesaj Privat
deci am deconectat bateria 10 min, super si-a revenit.......un timp:(, dupa care problema a revenit, si sa rezolvat de la sine, iar, ca mai acum sa mearga iarasi greu......oare e ceva murdar.......ajutor. mentionez ca doar din usa de la sofer face asa, si doar o data
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR