Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Marea problema la Omega B2,acea blestemata vopsea cauciucata aplicata pe plansa comenzi ,butoane ,manere,buzunare portiera,etc...Mi-am facut o mie de draci,si nu am avut stare pana nu le-am rezolvat,pe rand,mai intai manerele,pe care efectiv le-am curatat pana la plastic,dupa care le-am lustruit,fetele buzunarelor,pe care le-am imbracat in piele ecologica.Ramasesera butoanele clima,care ma disperau dupa ce se curatasera de acel cauciuc,seara i-mi scoteau ochii.La inceput le-am curatat complet,dupa care am aplicat un strat de vopsea negru mat pt.plastic,aceeasi vopsea pe care am aplicat-o si pe plansa comenzii.Dar acum nu mai luminau deloc.Noaptea cautam butoanele...
Azi le-am gasit in sfarsit "rezolvarea",in faza 1,va urma faza 2.De ce spun asta?Pentru ca am folosit un plastic transparent,cat si fonturile cam bold-ate,data viitoare o sa fie mai cool.Totusi postez fazele prin care am trecut:
Mai intai am desenat in "Paint" butoanele ,inscriptiile lor,dupa care am printat si m-am dus la un magazin Xerox care aveau si aparat de gravura in plastic.

In print,sunt mai multe modele,tocmai pentru a ma putea opri la o forma mai adecvata.Am renutat la "floricica" high/low,adoptand varianta plus/minus.Mi-au gravat si decupat laser butoanele.

In mod expres am lasat marginile (diametrul) mai mari ,tocmai pentru a putea ajusta la nevoie,lucru care sa si intamplat,folosind un minipolizor,smirghel,apoi slefuind marginea pe o bucata de pasla pana a devenit lucioasa

Am decupat apoi din butoane,circular,cam 3 mm,optiunea mea fiind ca butoanele sa fie aproximativ la fata cu plansa.Prin slefuire am ajustat inaltimea butonului cu surplusul de plastic gravat ,pana la inaltimea optima.
Apoi am trecut la aplicarea fatetei gravata pe butonul efectiv,folosind la lipire un adeziv instant Loctite




Procedura idendica in cazul celorlalte butoane.Nu am fst multumit cum am spus,de faptul ca am folosit un plastic transparent la gravura,nefiind multumit de faptul ca transparenta totala nu dispersa lumina uniform.

[/imglb]

..asa ca am aplicat pe interiorul butonului o vopsea alba ,fiind mai multumit de rezultatul ulterior

Data viitoare,voi folosi la gravura un plastic cu fata negru/mat si interior alb.Se graveaza fata neagra,lasand santurile gravurii albe in urma.Deasemeni,fonturile si simbolurile ar fi trebuit sa fie mai "fine",dar asta se poate rezolva la respectivul magazin/atelier,oricum ei macheteaza gravura pe baza desenului,dar pot corecta in functie de cerinta grosimea si diametrul.Diametrul butonului este de 12,3 mm.Plasticul folosit a fost de 1,4 mm.
Costuri...Proprietarul respectivului atelier mi-e prieten,dar costul normal este de 1.5 ron/cm.2.Sunt 11 butoane x1,4 cm.2(plusul de taiere),15.4 ron (? mult?)
Succes celor interesati in rezolvarea acestei probleme,si sper ca am ajutat cat de putin la acest lucru!Bafta tuturor si mii de kilometri fara surprize neplacute!
  • bogdan205

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru lucrarea ingenioasa.
Totusi as vrea sa te intreb cum ai reusit sa aplici pielea ecologica pe fetele buzunarelor?
Multumesc.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am demontat buzunarele de pe fetele usi,pe spate sunt prinse la cald prin topirea pinilor de plastic.Efectiv am taiat la fata acei "nasturi",am scos buzunarele,le-am curatat de restul acelei vopsele cauciucate cu benzina,apoi le-am slefuit un pic cu hartie abraziva pentru a prinde mai bine adezivul,am decupat pielea ecologica pe masura buzunarului,lasand un centimetru mai mult de jur imprejur (pentru a intoarce pielea si pe interior,sa acopere frumos marginile) dupa care am aplicat adeziv prenadez si pe fete si pe piele,asteptat cam 5 minute ,dupa care am lipit pielea pe fata,intorcand marginile in interior, cum am spus.La partea de jos a buzunarului,am decupat excesul pana la fata plasticului.Apoi am reintrodus buzunarul pe fata usii, si cu un pistol de lipit componente electronice,am retopit nasturii taiati in prealabil ,pe pinii de prindere ai buzunarului.Pielea ecologica am luat-o la culoare si model cu restul fetei de usa,nici nu se cunoaste diferenta,iar aspectul final este foarte placut ochiului.
Toata "interventia" a durat cam 4 ore,am cumparat 1/2 m2 material (este suficient),costul metrului aproximativ 15/20 lei,functie de model.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR