Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
poate ma ajuta si pe mine cineva, nu gasesc niciun F pe cutie doar 3 coduri si anume cele din poze,oare despre ce tip de cutie ar fi vorba, VectraBZ16XE din 2001 Shocked
Skip ads

  • gabi m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca tine si de felul in care este pozitionat "R" la mine din ,97 cu R in fata stanga este F18 (schimbat ambreiajul). Acum conduc o zafira din 2001 si este marsarier in dreapta spate banuiesc ca este f23.
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da, asa este R-ul stanga fata iar intre schimbator si timonerie nu sunt cabluri ci este o tija cilindrica
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu am o Zafira 2001 motor Z16XE eu am F17

GM 90 400 206 24494 3/3 este codul cutie intreaba pe la service pe net EDS
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=68480 E o poza.
https://www.clubopel.com:808...590_pfdmtkx3w.jpg
Vezi daca te ajuta.
Skip ads

  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mersi "Dany7776 "asa trebuie sa fie, n-are cum altfel, eu oscilam intre F17 si F23, mersi mult, inca nu am probleme la cutie, vroiam sa stiu pe viitor in caz ca apare ceva Smile,oricum trebuie sa verific nivelul, numai sa fac rost de o inelara de 13 cotita ca e tare anevoios de desfacut surubul din spatele planetarei.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Zafira 2001 Motor Z16XE Cutie CV. F17
Eu pe 28.03.2012 am schimbat uleiul la Zarnesti lucreaza bine.

OPEL 1940182 75W85 Ulei cutie viteze manuala (inlocuitor am intrebat la GM romania)
OPEL 1940768 75W90 Ulei cutie viteze manuala (nu se mai fabrica)
(Cu capacul de la baia de ulei dat jos)
Manopera schimbat uleiul CV. 86.8 RON

Se baga pe la senzor marsalier daca nu ai siringa mare cu cioc in (L) sa-l bagi pe la busonul de nivel pana da afara.

Stiu uleiul CV. numai se completeaza avand in vedere:
Am zis ca daca (OPEL 1940768 nu se mai fabrica) sa schimb tot sa nu fie probleme.
Am vazut pe forum pareri Pro si Contra (OPEL 1940182) si am intrebat la sursa.

1 buc GM Garnitura baie CV.- 24 RON (daca ceea de pe cutie ramane la locul ei pe cutie se poate refolosi fara a fi data jos ok)
2 buc=2L(1L-1 buc) - 2*40=80 RON OPEL 1940182 75W85 (incape intre (1.6-1.9 L)

Sper sa va ajute aceste informati. Arrow

http://www.foltomkft.hu/autok/Opel.pdf OPEL 1940768

Arrow Cool
  • calibracrazy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salutare cam de 2 luni a capatat un joc foarte mare in timonerie si se aude un harait in cutie pe la 20 de km-h si nu mai intra bine in treapta a patra am verificat timonrtia si parghiile si sunt ok pare a fi jocul din ce am vazut io in selectorul ala de sus .......unde iese tija aia din cutie
motorizare 2.0 16v ecotec 136 cp x20xev 98.
ce ar fi de facut sa desfac cutia sau este de schimbat ?multumesc
  • sorin01

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am un Opel Vectra 2000cmc benzina, Automat din anul 2000. Am schimbat uleiul din cutia de viteze (automata) si nu reusesc sa o aerisesc. Uleiul din ea este la nivel. Am incercat facind pedale si schimbind viteza. La un moment dat a intrat in viteza apoi in marsarier. Doar atit si nu a mai vrut. Am completat din nou uleiul si nu a mai vrut sa cupleze. A mai intilnit cineva aceasta problema?
Skip ads

  • soricelutu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva cu o informatie?mai exact cum pot schimba uleiul in cutia de viteze f23,pe unde se da drumul la ulei?buson de golire unde se afla?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De ce vrei sa schimbi uleiul in cutie? Aceasta operatie este neindicata, doar in cazuri extreme se practica. Daca ai ceva zgomote, huruiala sau ceva de genul - cutia se da jos si se remediaza , respectiv se inlocuieste reperul/pinion sau ce este uzat. In rest daca nu iti face probleme este indicat sa nu umbli acolo. Este o piesa calibrata extrem de bine, iar uleiul de cutie pus de producator chiar isi face treaba si nu se uzeaza chiar asa usor - este garantat undeva la 300k.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cum spunea si colegul, uleiul din cutie nu se schimba. Daca trebuia schimbat, constructorul i-ar fi pus dop de golire fara indoiala.

Totusi:
Daca vrei sa il schimbi trebuie sa scoti planetara din stanga, curge uleiul, eventual inclini masina astfel incat sa curga cat mai mult iar apoi bagi planetara la loc, completezi cu ulei nou , montezi totul la loc si gata.

Ca sa scoti planetara este ceva munca, trebuie demontat butucul rotii din stanga altfel planetara nu iese.

Mare grija cand remontezi totul la loc. Daca ti-a ramas un surub sau o piulita sa nu zici "merge si asa" ca nu merge!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut intr-un service cum aspirau uleiul din cutie - pe la busonul de umplere. Aveau un fel de pompa manuala rotativa, roteau intruna de o maneta si pompa facea absortie si scotea uleiul intr-un recipient. Schimbau uleiul de cutie la un FIAT, nu am intrebat de ce.
Skip ads

  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Azi a facut schimbul de ulei in motor la masinuta mea si am observat ca de o vreme incoace apar prelinegeri de ulei rosu sub cutia de viteze. Din cate stiu in cutie se pune ulei rosu de obicei din fabrica. Pe unde poate sa curga, adevarul este ca masina a suferit un accident destul de nasol si parca de atunci apar acei picuri.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pe la semeringul (de etansare) de la planetara stanga, sau pe la garnitura de silicon de la (sau pe la suruburile de la) capacul de dedesupt al baii de ulei a cutiei de viteze.
  • hitller

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sad Sunt foarte mahnit,de cateva zile sub masina sunt scurgeri de ulei(zic eu),acum 2-3 sapt in urma,am schimbat bieletele pe fata,si acea tija lunga,mi-a spus mecanicul cand a dat nu stiu ce burduf la o parte ca imi curge pe la DIRECTIE! Sad Nu am putut sa vad masina fiind in service,in prima sapt nu acurs dar,cate un pic si un pic curge din ce in ce mai mult.Nu stiu ce sa fac,stiu ca la caseta de directie e cam scupm.
M-ar ajuta cateva sfaturi sau ideii(poze,etc)
VA MULTUMESC
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da, curge caseta.
Se repara prin schimbarea pieselor uzate sau prin inlocuirea casetei cu alta care nu curge, caz in care s-ar putea sa ai "norocul "sa inceapa sa curga si aia.. Am reparat eu in vara caseta masinii unui prieten (astra G ) si colac peste pupaza, acum a inceput sa curga si la mine.
Este munca de chinez batran.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai, daca-ti curge caseta de directie, te intreb si eu...lichidul de servodirectie din rezervorul lui, mai este la nivel sau mai vreun pic de ulei in acel rezervor? L-ai verificat ? Ca poate ti-a zis mecanicul una si poate e alta,sau si una si alta, poate ai garnitura de la baia de ulei cu probleme...sau vreun semering de pe bloc. Daca zici ca faci urme de ulei pe sub masina si doar caseta curge...eu zic ca tu mergi fara ulei de servo, ca vreun litru incape in burdufele de la bielete, sau poate sunt si alea sparte...
  • hitller

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Burdufele de la bielete,cred ca sunt acelea,pt k cand am schimbat bieletele,zicea ceva de genu k ele au avut ulei in ele,iar lichid in vas "CHIAR AM"tocmai de aceea nu pot sa-mi dau seama daca e de la semering,sau nu au fost alea prinse bine pe aklo!
Va multumesc enorm de mult pt valuarea acestui topic,poate s-a mai intamplat la alti posesori de VECTRA B
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai ulei in burdufe, inseamna ca iti curge din caseta insa daca nu trebuie sa completezi inseamna si ca nu pierzi asa mult incat sa ajunga sub masina si deci...mai pierzi ulei si de la motor...eventual...mergi la un elevator si vezi pe dedesubt, pierderile se vad cu masina ridicata.
  • hitller

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca asa o sa fac,cel mai sigur,va voi spune dupa ce am rezolvat aceasta problema!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR