Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • geosarky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salutare! un sfat as dori si eu, am un opel astra g 2001, 1,6 motor z16se. si acum 2 luni i-am schimbat garnitura de chiuluasa pt ca imi baga apa in ulei.(planeitatea facuta) acum dupa 2 luni imi baga ulei in vasul de expansiune, exista posibilitatea sa nu-mi fi facut ala planeitatea bine sau nu a strans bine chiuluasa...a strans-o la mana nu cu cheia dinamometrica. si cand am facut planeitatea n-am mai verificat-o daca e bine... un sfat daca se poate multumesc
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cam aiurea la mana,desi trebuie sa recunosc ca am asistat de "n" ori la strangerea chiulasei de dacie la mana si totul a fost ok de fiecare data.........sa nu fie fisurata pe undeva a ta
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Niciodata nu se strange la mana. Dacia avea garnitura de "carton". La motoarele moderne garnitura este metalica si chiulasa de aluminiu. Daca nu o strangi la cuplu si in ordinea corecta pui degeaba garnitura noua.

Eu la a mea am strans aceiasi garnitura de 3 ori si nu baga gram de ulei in antigel si nici invers, dar am strans-o de fiecare data la cuplu, asa cum scrie la carte.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mai mult, pe fiecare carton din spatele oricarei garnituri de chiuloasa noi este scris cuplul de strangere si fazele operatiunii.
Sunt masini la care se strange chiuloasa in 5 etape distincte, la prima etapa cuplul de strangere e in Nm iar restul in grade unghiulare.

Eh, dar cine sta sa citeasca... sau ce 'mecanic de Dacie' mai strange chiuloasa sau suruburile de la distributia motorului la mâna ?
Eu personal mi-am luat o chieie dinamometrica pentru uz propriu, am dat 290lei pe ea si NU sunt mecanic de profesie.

Parerea mea - ala nu-i mecanic daca nu are cheie dinamometrica, e ca un doctor fara stetoscop Smile .
Skip ads

  • geosarky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
da, nu stiu ce sa mai zic, sa mai cred...dar exista posibilitatea ca ala cand mi-a facut planeitatea sa n-o fi facut-o bine? dar nu prea cred asa ceva ca a facuto la strung, nu stiu si nu-mi vine sa cred ca de la planeitate sa fie cum mi-au zis 2 mecanici. Sa am probleme cu termostatul (fiind nou) dinou...? sa ma duc la alt mecanic...nu mai am incredere....Sad un mecanic bun in valceal stie cineva?Very Happy
  • geosarky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
ma ajuta si pe mine cu informatii cineva ..privind uleiul in vasul de expansiune?
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu cauza datorita caruia va intra ulei in apa,dar daca mecanicul nu a consultat manualul TIS pt a verifica cupurile de strangere si nu folosit cheia dinamometrica,cu siguranta nu as mai apela la el.s-ar putea ca raul sa se fi produs deja,sa va fi ovalizat din nou chiulasa daca a fost slaba,caz in care nu-l puteti invinovati pe cel care a rectificat-o prima oara.
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu cand am cumparat masina aceiasi problema am avut-o si eu dar la mn a fost de la termoflot si s-a rezolvat acum
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Garnitura de chiulasa nu este buna. Refa procedura ca la carte si nu vei mai avea probleme!
bafta!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dj77nio a scris:eu cand am cumparat masina aceiasi problema am avut-o si eu dar la mn a fost de la termoflot si s-a rezolvat acum


Aici se vorbeste de benzinar,nu de diesel
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
aa sorry :*
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Garnitura chiuloasa sau mai rau chiuloasa....nu prea ai alte variante. Dar daca a strans la mana sa nu fie amandoua
Skip ads

  • geosarky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sper sa nu fie chiuloasa...dar daca e aia macar sa aflu.. dau 150 de e sau cat ma costa si gata dar sa rezolv o data:(
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Doar ca nu scapi numai cu 150 de euro daca e chiuloasa. ceva mai bine de dublu
  • maryan08

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema asemanatoare dar la z16xe am desfacut capacul de la vasul de expansiune si am constatat niste urme de ulei pe peretii acestuia, eu nu am umblat la motor de cand am masina. Alte cauze ce ar mai puea sa fie pe unde poate intra uleiul in lichidul de racire?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Garnitura chiuloasa, chiuloasa.
Eu am desfacut motorul din aceasta cauza si rezolvarea asta a fost + alte cazuri la fel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR