Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • adventistu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1993 1200 cm3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am un corsa din ''93 , 1,2 i , 33 Kw , 64 cp , motor X12SZ problema este cam de 1 luna , cand bag piciorul in pedala incepe sa tremure ,ca si cum nu s-ar alimenta calumea, cu cat calc mai tare aceleratia trepidatile se agraveaza , asta find in orice treapta de viteza (nu ma refer la motor subturat , am masina asta de 3 ani si pana acuma nu mi-a facut asa) , uneori tin pedala constant la o anumita viteza si face asa 2- 3 smucituri (asta mai rar , dar vad ca devine tot mai des Smile) ). Tin sa precizez ca am mai avut probleme cu ea cu supapa EGR dar prin testul argafa i-am dat de cap si am curatato de mai multe ori , printrecare si acuma , dar la EGR se infrana cumva nu smucea ,am curatat si sita de la pompa de benzina din rezervor era curata, problema e ca am facut testul agrafa asesara si nu mi-a dat nici o eroare imi indica numai 12,12,12,12,12,12 , debimetru nu am la masina . Mi-a spus cineva ca pote fi vb despre injectorul care pulverizeaza benzina in galerie ,oare ala sa fie , va rog sa ma ajutati ca neindicandumi nici o eroare la testul agrafa nu stiu ce sa ii fac . Va multumesc
Skip ads

  • adventistu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1993 1200 cm3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Chear nimeni nu ma poate ajuta ?
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cautã pe forum, mai sunt discuții asemãnãtoare la Corsa, poate te ajutã.
Throttle Body ai curãțat? Se vede cu ochiul liber dacã e murdar tare.
  • adventistu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1993 1200 cm3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
crede-ma ca am tot cautat pe forum , de acolo stiu toate chestile cu agrafa , cu egr ... daca Throttle Body este "clapeta aceleratie" l-am desfacut cand am avut primadata probleme cu ERG si era alb imaculat nu am avut ce curata , dar uite ca azi il mai desfac odata sa vad ,poate ca s-a depus mizerie ...multumesc
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bujiile cum sunt?
  • adventistu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1993 1200 cm3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bujiile sunt schimbate si verificate impreuna cu fisele care duc in bobina aia , mecanicul zice ca sunt bune .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Atunci incearca diagnoza cu tester ce vede valori reale. Testere la indemana ce pot vedea ceva pe masina aia, OPcom sau Autocom.
  • adventistu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1993 1200 cm3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am desfacut astazi galeria de admisie (clapeta aceleratie) toata , nu era murdara , oricum am mai curata-o si acuma am sters toate contactele cu senzorii de pe acolo (senzor relantii , senzor clapeta aceleratie , senzor presiune admosferica ) , tot asa face ... am sa o duc la un tester calumea poate ii dau de cap , va multumesc pt ajutor .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa mergi pe la intalniri, si probabil te pot ajuta baietii de acolo. De asemenea, vezi la Publicitate de CristianTM, are acolo un topic, il contactezi si poate te ajuta cu o diagnoza.
  • adventistu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1993 1200 cm3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ms mult pt informatie , am sa iau legaura cu CristianTM
  • adventistu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1993 1200 cm3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am fost azi cu ea la un mecanic care cica s-ar pricepe , masina cand este scoasa din viteza si o acelerez asa dintro data se aude ceva puscatura chear la inceput cand acelerez , el zice ca e de la aprindere de aceea nu imi arata la testul agrafa nimica , oare asta sa fie?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR