Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am o cutie de aditiv FLASH PREMIUM GOLD +TEFLON ..as pune in completare cum e acest aditiv risc sa se intampleceva ...taicamiu a pus de asta la o vola si nu are probleme dar na nustiu daca merge si la masina

dak e bun cat sa pun in motorul meu de 1.6
Skip ads

  • crisu rcd

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ai motorul uzat? iti consuma ulei? de ce sa pui aditivi? Shocked
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca masina consuma 1l de ulei la 100km atunci poti incerca si cu aditivul ala daca nu ai ce face cu el.Sunt mai multe discutii pe forum referitoare la aditivi in motor.Cauta
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bun aditivul...se pune in motor se da o tura doua de omogenizare cu uleiul ...si se pune la vanzare deoarece dupa o vara se va depune si betona in compensatori si dupa aia urmeza distractia.....compensatori,axa cu came,culbutori,cuzineti .....
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
aoleu mecanik nu da idei aici pe forum
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am masina de 2 luni si am facut in jur de 2000 km (nu prea circul des lucrez si am masina de serviciu zi de zi de la 7 la 7)are un tacanit la cald uleiul e schimbat cica din toamna dar ..nu curge ulei cu nivelul cu care am luato asa este si acum ..am zis poate k e uleiul slab si un aditiv ar face bn ..nu prea ma pricep la motoare si chestii din astea
  • crisu rcd

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mai bine fa un schimb de ulei si filtru inainte sa bagi aditiv,nu te lua dupa spusele fostului proprietar.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat

Aici se vede cam ce face aditivul dupa 6 luni in motor, cu diferente de timp in care se intampla si stricaciuni .... toti aditivii reusesc performantele astea,cine-si doreste asa ceva in motor poate apela la ajutorul lor.Recomandarea mea ar fi ca imediat dupa achizitionarea unei masini sa se faca un schimb de ulei din aceleasi motive poate vanzatorul nu neaparat din reavointa ci pur si simplu sa uimeasca clientul cu ce motor silentios vinde el a pus asemenea solutie .
Rezolvarea problemei tachetilor zgomotosi de la motoarele pe benzina generatia aia cu 8v se face curatandu-i bine de depuneri ceea ce inseamna demontat axa si portaxa,si masurarea eventual ajustarea presiunii pompei de ulei ...alte variante nu prea exista in afara de un ulei schimbat la timp si de vascozitate adecvata uzurii si conditiilor de exploatare ale motorului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR