Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • gula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: deva
  • Masina: Kadett 1987 1,3nb
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am o rugaminte ; daca stie cineva ce arcuri sa-mi pun pe fata ,am avut motor1,3nb si lam anlocuit cu unul de 1,5TD isuzu dupa aceasta suspensia fata a coborat si a anceput sa scuture; am schimbat arcurile cu unele de cielo suspensia sa ridicat e ok dar tot scutura (ma refer la fata)
telescoapele le-am pus noi
mam gandit sa pun arcuri de opel diesel, oare taria lor este antre cele doua pe care leam ancercat
mentionez ca nu vreau sa coboare suspensia prea jos Question
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Depinde f mult si de amortizoare, nu numai de arcuri. Daca ai amortizoare pe gaz, suspensia va fi mai dura, insa masina va fi mai ferma si mai "lipita" de sosea in curbe. Daca ti se par prea tari, pune amortizoare pe ulei, insa se vor duce mai repede, din cauza balansului si implicit a faptului ca lucreaza mai mult. E bine sa pui amortizoare recomandate de Opel pt Kadett-ul diesel (te uiti in cataloage si vezi ce amortizoare sint recomandate pt Kadett Diesel din anul ala). Cu amortizoarele pe ulei masina va fi mai instabila in curbe si la manevrele bruste. Daca ai pus amortizoare pt alt model risti sa le termini repede din cauza greutatii mai mari a motorului. Daca tremuratul de care spui este cauzat de vibratiile motorului, poate ar fi bine sa pui tampoane de motor diesel. Sau poate ale tale sint deja duse si din cauza asta vibreaza
  • gula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: deva
  • Masina: Kadett 1987 1,3nb
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mersi dar trepidatile nu vin de la motor ci de la gropi (cand trec peste ele repede; aninte de modificari nu facea)
dar am gasit solutia pe un sait dat de baieti de pe forum (eu am avut arc diametru 11,25 si am pus 12,25 iar pentru motorizarea mea necesita de 11,75 Idea
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
incearca ce ai gasit u cu diametrul de 11,75.eu am diesel de 1.6 cei drept am trepidatii de la motor dar suspensia mea este in felul urmator pe fata ca despre asta este vb:arcuri pe gaz nush firma doar sthiu ca-s originale de astra F shi arcuri ceva mai tari de vectra A shi pot zic ca comporta f bine fata de ce aveam inainte original de kadett e.parerea mea.
bft
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR