Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am un vectra b din 2001 motor y20dth si din pacate n-are clima,masina merge si arata bine,m-ar interesa daca a incercat sau a montat cineva clima pe modelul asta?mersi
Skip ads

  • barcaionel

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
de mers merge,pe langa compresor cu suportul trebuie sa pui radiator a/c,conductele,instalatia eslectrica si bomboana pe coliva vine cand trebuie sa schimbi cutia din bord,cea cu radiatoarele de apa si a/c...munca la greu dar nu imposibil
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
este posibil sa montezi compresoru',sa pui tevile dar mai greu cu radiatorul int si cu comanda electrica,adica nu stiu daca calculatorul vede daca montez releul sa tureze motoru' ,sa comande ventilatorul sau sa vada ce citeste senzorul de pe teava.Pana la urma fac si astea dar singura chestie este cu turatu motorului sau cu montatu radiatorului int,n-a dezmembrat sau demontat nimeni radiatorul int?mersi ca pierdeti vremea cu mine Smile
  • barcaionel

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pentru interior trebuie sa montezi o alta cutie care are doua radiatoare,totul este posibil,rbdare si chef de munca sa ai.
o alta varianta este sa o vinzi pe a ta si sa cumperi una cu aer sau clima
Skip ads

  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am incercat cu masina+dif dar toti se leaga ca e alba iar diferenta cam mare pt aceasi masina dar cu aer sau mai mult cu climatronic.Pana la anu mai adun ceva si mai facem un salt un pt una mai tinerica,pana atunci poate reusesc sa montez ac pe asta,mai ramane sa ma lamuresc cu partea electrica.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cea mai naspa treaba e la bord , trebuie dat jos , TOT , aeroterma cu AC pe care o pui ( ca si cea pe care o dai jos) sunt foarte mar isi nu o scoti de acolo decat daca dai toata coaja jos. Instalatia electrica a masinii este prinsa de scoica in niste canal-cablu care nu prea poti sa il desfaci pt ca jumate e lipit de coaja si jumate e prins cu niste cleme nenorocite care se desfac foarte greu(eu le-am rupt ) . Eu imi achizitionasem tot ce imi trebuie pt ac si m-am lasat pagubas dupa ce am demontat un bord sa scot aeroterma . Nu este impopsibil dar e al dracu de greu , asa cum spuneau si cole3gii der mai sus RABDARE si timp .cred totusi ca cea mai buna optiune e sa schimbi masina cu una care are ac . Cu respect !
  • kazzu88

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Vad ca nu a mai scris nimeni de mult timp pe aici, ma intereseaza si pe mine daca se poate si mai ales daca stie cineva cum se monteaza AC pe o vectra B. Este din 96 masina si are motor x16xel. As vrea ca in vara asta sa-i montez AC si in caz ca se poate sa incep sa cumpar din piese.
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nimic nu e imposibil. Aveti aici ce am facut eu:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=77159

Spor la treaba!
  • kazzu88

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am citit postul tau...ma gandesc ca la vectra e diferit...si ma interesa parerea cuiva care a facut aceasta modificare.
Nu stiu daca o sa pot face singur toate operatiunile...am intrebat la o firma care se ocupa cu montare AC pe orice masina si mi-au cerut 250 euro cu piesele mele. Eu ma gandeam doar la AC...dar dupa ce am citit ce ai reusit tu sa faci incep sa ma gandesc tot mai mult la climatronic Very Happy.
Merci mult. Bafta!
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am montat aer conditionat anul trecut pe vectra mea nu este greu dar trebuie rabdare si un pic de indemanare cum au spus si colegii este foarte important sa-ti iei toate piesele necesare de pe o singura masina cu aceasi motorizare. Am si cateva poze

dar rezultatul final este pe masura Smile
  • nelumic21

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut, ciobi sib imi poti spune pe unde vine cablu de la ventilatoru de pe radiatoru de clima.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR