Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vali2

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ma numesc vali si sunt posesorul unui ASTRA G pe motorina motor Y 17 DT din 2001 pe care l-am achizitionat anul trecut cu 58000 km din OLANDA ( mi l-a adus cineva ).
Cand am vazut kilometrajul am mers la reprezentanta in CRAIOVA pentru verificare unde am cerut daca nu sunt kilometrii reali sa-mi schimbe distributia. Jmecherii de la service mi-au schimbat distributia dupa care au facut verificarea masinii si in final sa-mi spuna ca nu trebuia schimbata distributia deoarece sunt kilometrii reali.Toata treaba m-a costat 11000000 lei. Insa surpriza am avut-o la nici 100 de km parcursi ca am auzit niste batai la motor .Fiind in garantie am mers din nou la ei ca sa imi stringa trei suruburi pe care nu le-au strans cum trebuia. M-am cam suparat dar mi-a trecut. Din primavara asta mi s-a aprins de trei ori cheita de la motor. De data asta nu am mai fost la reprezentanta ci la un service aici in oras pentru verificare pe tester. O data mi s-a spus ca este o eroare necunoscuta si de doua ori ca este eroare la pozitionarea pompei de injectie.De atunci motorul meu este un pic mai zgomotos si mi se pare ca nu mai are nerv cum era cand l-am achizitionat. Ca sa ma documentez am sunat la reprezentanta sa vad ce-mi spun si mi-au zis ca nu este de la pompa de injectie. De cateva zile mi se pare ca nu ar mai lucra nici turbina. Pana acum cind ajungeam la 2000 de rot/min se auzea cum intra turbina in functiune iar acum nu se mai aude. La drum intins cu 110-120 km/h imi consuma cam 4.4 % .Pe autostrada motorul a mers cu 175 km/h fara probleme dar mi se parea ca este zgomotos.
Skip ads

  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Asta se prea poate sa fie de la combustibilul asta de cac.at din Romania, care are f multa parafina, care parafina impreuna cu alte chestii din compozitzia motorinei dupa ardere se depune pe traseul evacuarii, injectoare,etc. si de aici tot felul de functionari defectuoase ale motorului!
Nu spun ca asta este sigur insa este o chestie foarte probabila sa se intample, mai ales daca bagi motorina de la bisnitzari, statii de alimentare fantoma dar cu pretzuri mici (combustibil prost).
Bafta!!1
  • vali2

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru sfat Alexandru , dar situatia este tocmai pe dos.Nu am bagat niciodata motorina de la bisnitari ci numai de la Rompetrol. Insa acum o luna am bagat motorina de la o cunostiinta la pret mai mic si motorul a mers ca uns. Ieri cand am terminat motorina am pus de la OMV (euro 4 ) si iar a inceput sa se auda motorul mai zgomotos. Asa ca nu stiu ce sa fac!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cati km ai facut de la ultimul schimb de ulei?
Ce ulei folosesti?
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Cati km ai facut de la ultimul schimb de ulei?
Ce ulei folosesti?

Maiandrei, pls nu speria omul ca e nou venit. Very Happy
Verifica nivelul uleiului. Daca ai mers mult cu nivelul scazut, s`ar putea sa`ti fi facut varza motorul din cauza lipsei ungerii.
  • vali2

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dragi colegi, uleiul l-am schimbat acum doua luni si folosesc Castrol 5 w 40 .La ulei nu se da nici un pic. La schimbul de ulei anterior cat am pus atat am scos din motor. Nu am bagat nici un fel de aditiv in ulei.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am recitit postul initial si si imi dau seama ca am omis faptul ca una dintre erori era ceva despre pozitionarea pompei de injectie. In acest caz e f posibil ca aceasta sa fie cauza zgomotului anormal al motorului. Posteaza aici ce eroare era si vom incerca sa vedem ce e de facut. Daca nu o mai stii atunci mergi la reprezentanta (daca nu, la un service mai serios) sa iti monteze cureaua de distributie din nou si eventual sa iti verifice pozitia pompei de injectie.
Bafta!!!
  • vali2

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La multi ani fani OPEL !
Am rezolvat problema motorului zgomotos.Am schimbat din nou cureaua de distributie la un service OPEl si mi-au umblat la softul calculatorului referitor la avansurile pompei de injectie. Mai mult nu stiu sa va spun ca nu am primit nici eu informatii mai multe de la service.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cat a costat de curiozitate sa umble la avans ?
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca in sfarsit s-a rezolvat!!
Bafta multa!!!
La multi ani tuturor!!! Smile
  • florin_bv

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poti sa ne zici si noua un pret ca si eu am aceeasi problema adica am impresia ca e cam zgomotos motorul
  • vali2

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Stimati prieteni, va raspund cam tarziu deoarece am avut niste probleme iar de internet nici ca am mai avut chef.
Reglajul la pompa de injectie si schimbarea curelei de distributie m-au dus la 7 milioane fara ceva. Oricum acum motorul merge perfect.
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
cred ca ti-au montat cureaua prost de prima data...de aici si problemele la pompa de injectie....ce sa spuna si ei? ca ti-au pus-o gresit?...au bagat din burta faza cu calculatorul....bine ca s-a rezolvat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR