Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
intreb pt ca habar n-am cum tre sa fie.... plafonjul trebuie sa stea bine fixat de tabla sau toate vectrele b au distanta aia mica de 0.5-1cm intre plafon si tabla?
cateodata imi bate in tavan la gropi si ma streseaza Razz
Skip ads

  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
din pacate el ar trebui sa fie fixat, dar in timp de la soare se dilata si se lasa. si eu am aceeasi problema si troncane. gasesti aici http://www.opel-vectra.com/...pavillon_toit.php un topic despre cum sa-l remediezi. o sa ma apuc si eu sa fac asta, sa vedem ce o sa iasa.
eu ma gandeam si la alta varianta. cu un furtun subtire si lung, legat de un tub de silicon sa desfac plafonul doar dintr-o parte si sa introduc siliconul acolo apoi sa il presez cu ceva.
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
referitor la link...partea cu parasolarul si manerul le inteleg dar cel putin la caravan-ul meu sunt multe alte plastice in jurul plafonului, care ii ascund marginile. acolo e de fapt pb pt ca nu vreau sa le rup din greseala incercand sa le demontez, ca atunci chiar ca am pus-o.

am incercat o metoda prin care sa nu trebuiasca sa desfac plafonul pt ca pur si simplu nu stiu cum ..nu stiu de unde sa incep sa dau jos plasticele. am folosit o seringa cu ac destul de subtire incat sa nu lase gaura dar sa poata lasa un fel de silicon sa treaca ==> nu am rezolvat nimic pt ca acolo ajunge o cantitate mult prea mica. am incercat si supre glue ca ultima incercare desi stiam ca e ff riscanta treaba...s-a lipit putin intr-adevar dar locul unde am facut punctia a ramas intarit si acum se vede usor ca acolo e o mica mica gropitza. asa ca nu mai repet greseala asta.

m-as apuca sa-l dau eu jos cu grija si sa aplic un adeziv bun dar nu stiu cum sa ajung sa-l dau jos fara sa stric ceva.... Question

are cineva vreo Idea ?
  • rockkyy-009

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2009

  • Mesaj Privat
CRISTINIC AI REZOLVAT CEVA CU TUBUL DE SILICON SI CU FURTUNASUL? CA SI EU AM ACEIAS PROBLEMA LA GROPI SI LA BASS IMI ZDRANGAN CA MA SCOATE DIN MINTI
Skip ads

  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
rockkyy-009 a scris:CRISTINIC AI REZOLVAT CEVA CU TUBUL DE SILICON SI CU FURTUNASUL? CA SI EU AM ACEIAS PROBLEMA LA GROPI SI LA BASS IMI ZDRANGAN CA MA SCOATE DIN MINTI


Omule ... ultima data s-a postat in data de Joi 29 Sep, 2005 12:02 am.De atunci si pana acum nici nu stiu daca mai are omu masina respectiva.
  • barcaionel

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu o mai avea omul masina dar poate a rezolvat problema si....

rockkyy-009---dai plafonul(tapiteria) jos si vezi ca ai 2 traverse de tabla care normal ar trebui sa fie lipite de plafon,tu nu cred ca le mai ai lipite de iti vibreaza!iti iei un tub de silicon si incepi sa trasezi intre trajerse si plafonul de tabla,lasi sa se usuce si dupa poti asculta linistit muzica.
spor la treaba
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am pus niste captuseala intre plafon si traversele respective si .... nu mai suna .... cam rudimentar dar eficient Smile
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am un pr. cu problema cu plafonul. multumesc de sfaturi
Skip ads

  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu aceiasi problema cu plafonul , cand trec peste denivelari bocane de ma scoate din minti.Din ce am observat cand inchid portiera talba de deasupra bocane in traversa de care ar fi trebuit sa fie lipita.Nimic special pana acum.M-am apucat sa desfac plafonul dar am intampinat o problema , masina mea fiind caravan.Nu stiu cum sa desfac manerul si inca o chestie langa el care habar nu am ce rol are dar nici plasticul de la stalpul dintre portiere nu stiu cum sa-l desfac.Poate ma puteti ajuta.Multumesc anticipat.
Uitati pozele:






  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Uite cum desfaci manerul si stalpul. In locul incercuit bagi o surubelnita mica si desfaci si ai sa vezi la maner 2 suruburi si la stalp o clema. Dupa ce ai scos suruburile tragi de maner si iese. La stalp dupa ce scoti acea clema o sa vezi ca mai este una putin mai jos care la fel o scoti.

Pt ''chestia'' cealalta pune o poza din fata ei ca sa vad cum se desface, eu neavand pe masina mea.



  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Marius T. a scris:Uite cum desfaci manerul si stalpul. In locul incercuit bagi o surubelnita mica si desfaci si ai sa vezi la maner 2 suruburi si la stalp o clema. Dupa ce ai scos suruburile tragi de maner si iese. La stalp dupa ce scoti acea clema o sa vezi ca mai este una putin mai jos care la fel o scoti.

Pt ''chestia'' cealalta pune o poza din fata ei ca sa vad cum se desface, eu neavand pe masina mea.




Merci fain de tot , uite poza cu chestia aia care habar nu am cum se scoate:






  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pt a desface suportul pt fileu de rtinere bagaje ,bagi degetul in gaura mare si il invarti sa fie indreptat catre volan (adica sa fie indreptat in fata) si o sa simti ceva ca un cui (e un plastic subtire in forma de cui) care trebuie sal apesi si o sa vezi ca o sa iasa pe partea cealalta, o sa fi surprins ca nu se vede aproape deloc daca te uiti din partea din care ai facut poza ...de afara Smile apoi il intorci in partea cealalta catre hayon si faci la fel daca nu te descurci 0767273340 / 0753451058 si stalpul central tragi de el ca are 2 cleme metalice una sus de tot .... eventual scoti chestia aia aproape ovala de la capatul stalpului cu o surubelnita lata mica dar nu e nevoie neaparat si apoi mi are o clema la mijloc ....
Skip ads

  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
iti atasez o poza unde trebuie s aiasa plasticurile daca maresti poza o sa vezi putin cam ce ar trebui sa iasa

  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
todo_tdo a scris:Pt a desface suportul pt fileu de rtinere bagaje ,bagi degetul in gaura mare si il invarti sa fie indreptat catre volan (adica sa fie indreptat in fata) si o sa simti ceva ca un cui (e un plastic subtire in forma de cui) care trebuie sal apesi si o sa vezi ca o sa iasa pe partea cealalta, o sa fi surprins ca nu se vede aproape deloc daca te uiti din partea din care ai facut poza ...de afara Smile apoi il intorci in partea cealalta catre hayon si faci la fel daca nu te descurci 0767273340 / 0753451058 si stalpul central tragi de el ca are 2 cleme metalice una sus de tot .... eventual scoti chestia aia aproape ovala de la capatul stalpului cu o surubelnita lata mica dar nu e nevoie neaparat si apoi mi are o clema la mijloc ....

Mii de multumiri!Sa-ti dea Dumnezeu' sanatate!
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sami spui cum teai descurcat si cum a iesit ...
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
todo_tdo a scris:sami spui cum teai descurcat si cum a iesit ...

O sa fac poze , cred ca in weekend o sa ma apuc.Inca odata multumesc!
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si inca o intrebare : Cu ce e mai bine sa-l lipesc?Poxipol , silicon sau sa ma apuc sa bag material?
Multumesc!
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Mastic pentru caroserie.
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Marius T. a scris:Mastic pentru caroserie.

@Marius Marius T.:Multumesc mult!
Operatiunea plafonul a fost rezolvat in schimb va dezamagesc pentru ca am uitat sa fac poze.
De lipit am lipit cu silicon pt. chiulase.rezista la caldura , umezeala si pe langa asta se face ca un cauciuc deci sunetul a disparut.
In sfarsit merg cu masina nu cu caruta.
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ma bucur ca ai reusit sa rezolvi problema....toate cele bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR