Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut Baieti! Am si eu o problema cu Zafira mea din 2004 cu motor Y22DTR. Cind e in sarcina,intre 1000 si 1500 de rotatii pe minut da in nas,daca incerc sa accelerez un pic mai brusc se poticneste,da in nas. Stie cineva ce ar putea fii? Amai pattit cineva? Dupa 1500 de turatii pot sa accelerez cum vreau si nu mai face figuri. Va multumesc!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
"Suna" a EGR partial blocat. Diagnoza ai facut ? Daca nu, fa un test si posteaza erorile aici daca ai.
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna! E foarte posibil ce spui tu deoarece am patit de sa blocat si nu l-am desfacut ci doar l-am dat cu spray de sa deblocat si mii l-a sters cu un prieten cu tester de pe bord,nu mi-a spus nici o eroare in cifre,doar mi-a spus ca arata blocat. Astept sa ma duc la el intr-o zii sa-l desfac si sa-l curat si EGR si galeria si clapeta de acceleratie,vedem dupa......numai sa iasa soarele odata. Problema e ca de cind am cumparat-o face asa(octombrie 2011) sii "fostul" mi-a spus ca e proaspat curatat EGR-ul. Ramine sa vad ce e acolo. Multumesc deocamdata!
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! mie imi facea asa, se bloca egr.ul, umblam la el il curatam, dadeam cu spray vaselina cuprata si dupa un timp iar se bloca, il curatam apoi cat nu acceleram mai tare mergea , cum ma dadeam un pic la ea iar se bloca egr-ul.. pana am nimerit o oferta pt egr nou si l.am inlocuit. cel mai ieftin era 396 ron. egr mecanic wahler, capac plastic. Scoatel din locasul lui si pune pe cineva si accelereaza puternic daca se retrage talpa e bun daca se intepeneste si nu se mai misca( nu isi mai face cursa) dupa mai multe accelerari se blocheaza.
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna! Revin cu problema! Am curatat EGR,admisie,clapete de acceleratie si tot ce mai e pe acolo pina la chiulasa,EGR functioneaza bine,totul e curat.......dar problema nu s-a rezolvat,tot da in nas in sarcina intre 1000 si 1500rpm. Alte sugestii, ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR