Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • GYK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un vectra b si am problema cu geamu din stanga fata i sa rupt macaraua ( precizez ca geamul e electric ) puteti careva sa ma ajutati cu o macara?
Skip ads

  • marian.1001

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
poate ca nu e rupta macaraua.....vezi ca are niste rotite din plastic care gliseaza pe macara! alea ies foarte repede! e des intalnita problema. poate asta e nu neaparat e rupta!
  • GYK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
poi am incercat astazi am desfacut acolo la usa sa vad care e problema si ceea ce zici u din plastic am vazut leam scos eu leam pus la loc insa cred ca a mai fost unblat acolo si nu a fost montat bine macaraua pt ca forta undeva si sa cam strambat si geamu nu mai sta pe sine cum ridic putin cade
  • marian.1001

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
stiu cum e! in cazul asta trebuie sa ai una noua nu de pe masina sh ca s-ar putea sa ai aceiasi problema!
Skip ads

  • GYK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu sti cam la ce pret e una noua?
  • marian.1001

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu! oricum si mie mi-ar trebui una pt ca atunci cand ridic geamul pe ultimii centimetri il ajut cu mana sa urce! oricum din ce stiu eu nu ma complic pt ca mai devreme sau mai tz toate ajung sa faca asa!
  • GYK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu am auzit ca e undeva pe la 10 milioane .nu stiu ce sa zic dar nu prea se merita sa dau 10 mil pt o macara
  • marian.1001

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu unul il las asa cum e.
Skip ads

  • GYK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
la tine e bine ca poti folosi geamu.la mine e mai rau pntru ca eu am inchis geamu cu mana aduk lam ridicat sus de tot dupaia am declansat macaraua de pe buton pana a urcat sus la geam iar acum geamu e sprijinit pe macara ,posibil la o groapa sa sara de pe macara si sa fie mai nasol
  • marian.1001

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu care sunt preturile la dezmembrari in zona ta dar la mine as putea sa iau una in stare cat de cat cu 1mil...bine depinde si de calitatile tale de negociator. dar ti-am spus la mine merge geamul, doar cand e aproape inchis de tot face figuri.
  • GYK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
si zici ca sunt acolo la tine la dezmembrari cu un mil nu ?>
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
la tine nu e rupta regleaza macarau din acel surub imbus si ai sa vezi ca nu o sa mai cada geamul. succes.
Skip ads

  • albasete

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am patito si eu, de trei ori. Pe sina de la baza geamului culiseaza niste piese de teflon dreptunghiulare cu capetele in forma de semicerc. Acele piese s-au uzat, trebuiesc schimbate, asta este una din cauze care nu ridica/coboara geamul si creeza senzatia de rupt.Mie mi-a picat pe diagonala cand l-am deschis. Din cauza fortarii, se mai stramba putin bratele macaralei, dar se indreapta. Macarale sh se gasesc la preturi rezonabile, mai ales daca cauti pe forum, iar una noua nu este 10 mil. Am scris undeva pe forum cum se repara/reconstituie macaraua electrica.
  • Unicul1989

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o problema cu macaraua electrica - portiera stanga fata (sofer). Dupa ce am desfacut cam tot ce se putea da jos , am gasit o chestie care banuiesc ca nu ar trebui sa fie separata si se cunoaste ca ar fi fost sudata din fabrica sau ceva de genul. Urc o poza in speranta ca a mai avut cineva o macara in mana si stie daca piesa aia trebuie sudata sau trebuia sa culiseze undeva.

Stie cineva cum pot da macaraua jos ? tot ce a tinut de suruburi, clipsuri si cleme m-am descurcat ... dar la nituri nu stiu cum fac sa le dau jos si sa fac cumva sa pot pune inapoi macaraua. Din ce am mai citit pe forum, ar trebuie sa le dau jos cu o bormasina, dar de pus inapoi sa pun suruburi cu piulita?

Multumesc



Poza este luata de la o macara de pe net care este identica cu a mea, am facut un cerc rosul unde sunt despartite componentele mele.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Unde tu ai incercuit trebuie sa fie sudura ''in puncte'' din fabrica. Bratul acela face corp comun(prin sudura) cu semicercul zimtat. Macaraua se demonteaza de pe portiera cu ajutorul unui spiral de 10 sau o vreza, cu o bormasina sau o autofiletanta cu acumulator. Ca sa o montezi la loc iti trebuie un cleste de nituri si nituri.
  • Unicul1989

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru promptitudine. Daca un brat are putin indoita / are "joc" chestia aia din teflon din capat (o chestie din plastic alba sau ceva de genu - cu capete semirotunde) , oare ar trebui sa schimb tot mecanismul ? cel putin partea mecanica... sau ma pot baza ca in cazul in care acela cedeaza raman celelalte 2 ? (din cate am vazut pe imagini si din cate imi amintesc era dus ala care vine pe sina de pe portiera - nu la alea 2 de pe geamuri).

Last Edit: din cate vad daca mi-ar sari de pe canal chestia aia, geamul ar cadea pe una din parti Neutral. Exista vreo modalitate de a reconditiona numai chestia aia din plastic / inlocui sau alta solutie?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ideea este ca nu trebuie sa ai niciunul dintre brate stramb, deoarece duce la o functionare defectuoasa a ridicarii/cobararii geamului. Orice componenta de plastic, respectiv acele piese profilate din capetele bratelor si cel care culiseaza pe sina de reglaj se pot scoate deoarece ele sunt montate pe niste capete sferice. Alta solutie ar fi strangerea marginilor acelei sine, dar decat sa te complici, mergi la un centru de dezmembrari SH si intrebi de masini de Anglia sau Germania si iei una SH.
  • albasete

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cum a spus Kasper, nitul care tine macaraua trebuie scos, iar la montare pui alt nit, cu ajutorul unui cleste specializat. Cele doua bucati dreptunghiulare cu capetele semirotunde in care se prinde geamul sunt de teflon, iar uzura lor duce la caderea geamului (am patit de 3 ori). In stanga usii, la mijloc (spre yala) mai este un surub de reglare a macaralei. Daca ai bratul stramb, sau uzuri mari pe sina de culisare a geamului, cel mai indicat iei macaraua cu tine si mergi la dezmembrari. Bafta.
  • Unicul1989

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma am rezolvat... am sudat, indreptat bratele (la forma initiala, nu le-am facut modificari sau mai stiu eu ce) si toate cele si functioneaza impecabil. Multumuesc tuturor pentru ajutor.

Totusi a mai patit cineva sa i se aprinda becul de la airbag dupa operatiunea asta ? pe portiera era o cutiuta probabil senzorul de la airbag-ul lateral (banuiesc). Ma gandesc sa nu-l fi bruscat / trantit sau mai stiu eu ce... Cand am demontat portiera am scos si mufa aia de la senzor , oare este o eroare din cauza ca am scos mufa ? sau pur si simplu sa mai incerc sa demontez sa vad la senzor mufa/ schimbat etc ?

Senzorul arata ca cel din imagine doar ca e din plastic negru .


  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eroarea provine de la operatiunea ta de a scoate acea mufa,...fara sa deconectezi bornele de la acumulator. Asta se intampla cand faci ceva fara sa intrebi inainte. Eroarea se sterge cu softul. Treaba aceasta nu are legatura cu macaraua, deci nici cu acest topic. Este o noua problema aparuta la masina ta pentru care trebuie ori sa deschizi un nou topic(in cazul in care nu este unul asemanator) ori sa folosesti functia ''Cauta''.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR