Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • lungu daniel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vreau sa cumpar toba de mijloc pentru opel vectra b cu motor de 2000 diesel .Din bucuresti sau ilfov sh + pret
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sal,
bine ai venit pe acest forum, ideal ar fi sa citesti regulamentul pt ca ai postat gresit, uite unde poti gasi si unde trebuia sa postezi https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=13
bafta
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:
stocariu a scris:Sal
a sudat cineva galeria in Bucuresti? As vrea sa stiu si eu unde si daca e ok.

Pana la urma am gasit eu, in sectorul 1, zona Ciuperca ,1 Mai. Am sudat-o cu electrozi de fonta a durat cam 2 ore. Am facut un drum la mare si vad ca nu sunt probleme. Astept sa treaca mai mult timp sa vad cum rezista.

Nu a apucat un an. Luna trecuta am sudat-o din nou la robnec, in militari si pareau mai ok si mai bine la bani. Sa vedem acum cat o sa tina.
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu cu galeria de evacuare dar am si catalizatorul spart, de fapt o bucata din ceramica e desprinsa in partea superioara. In cazul meu e clar ca trebuie schimbat tot catalizatorul, avand si unul din "serpisori" fisurat. Pentru cei care au doar fisura si catalizatorul este OK, un mic sfat ingineresc: pentru ca fisura sa nu mai avanseze dupa sudare, in capatul fisurii se da o gaura cu bormasina, se curata bine toata zona ce urmeaza a fi sudata, si abia apoi se sudeaza. Rolul gaurii este de a opri avansarea fisurii dupa sudare. Si eu l-am sudat de 2 ori intr-un an, dar fiind oricum pe duca doar l-am carpit.

In cazul asta, cine ma poate ajuta cu un pret pentru catalizator de origine?
Skip ads

  • kalutzu_bz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cu sudura nu faci absolut nimic ... cu aceeasi problema ma zbat si eu .... aceleasi simptome le are si masina mea, este vectra b x18xe,modelul de 116cp ..... La mine in buzau la magazin de piese opel,costa numai tobele undeva la 5 vreo milioane... plusz restul .... deci parerea mea e k te ajunge o evacuare completa undeva la 12-13 mil cu montaj cu tot .... nush ce sa zic dar eu deja m-am apucat sa le cumpar de pe la dezmembrari din bucati ..... daca prinzi ceva poate ma anunti si pe mine .... bafta ...
  • marius230680

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Trebuie sudata cu electrozi de fonta. Pentru ca sudura sa tina trebuie incalzita bine galeria. Chiar si cu o sudura foarte buna, e posibil sa crape din nou.
Eu iti recomand sa nu te mai carpesti si sa faci si un updgrade cu ocazia asta, adica o galerie tubulatra si un catalizator sport:
http://cgi.ebay.co.uk/VAUXH...sh=item3ef42475b2


Adresa pe care ai lasat-o nu merge. Stii cumva unde as putea gasi si eu asa ceva la noi? Exact piesa din poza caut!
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sper sa nu supar..vin si eu cu o intrebare.. daca are cineva idee daca se potriveste o toba de pe opel astra g benzina la un vectra b benzina..

Mi-am facut pe masina o evacuare dubla si pot sa spun ca nu e zgomotoasa deloc unii ma intreaba de ce am mai facut'o.
Iarasi acum as vrea sa schimb toba sport sa pun una originala si sa pun alt model de ornament pe toba cat si in dreapta. am sa vand toba si am sa achizitionez una originala.. multumesc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Chiar daca topicul e vechi, a gasit cineva pana la urma o toba finala mai silentioasa decat cea stock? Ma intereseaza si pe mine foarte tare.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Finala mea are inceput de sfarsit si nu cred ca va mai rezista la inca o iarna asa ca vara asta voi incerca sa gasesc o solutie silentioasa. Problema cea mai mare o constituie faptul ca angajatii magazinelor de piese habar nu au ce fel de tobe vand.
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Deci ..toba mai silentioasa decat cea originala nu o sa gasiti..pentru ca tobele originale au acele site in ele care ingreuneaza putin evacuarea.Tobele sport sau aftermaket nu au nici o sita decat o teava goala evacuarea fiind mai rapida si dand asa zisul sunet mai sportiv.Concluzia: daca vreti sunet (toba sport) daca vreti silentiozitate (toba originala).
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am remus( sport?) si pot spune ca e aproape la fel de silentioasa ca una stock. cel putinin relanti nu e nici o diferenta de una stock.
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
in relantii dar in turatii se aude..cum nu se aude una stock.. dar sa nu comparam o firma de renume cum este Remus (cu tobe cu site in ele, cu o toba sport din targ teava goala,pentru buzunarul fiecaruia dintre noi) O toba remus originala pleaca de la 150 Euro in sus..nu sunt prea multi care isi achizitioneaza una noua.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma o sa imi iau una originala noua ca a inceput sa oboseasca cea veche. Am gasit originala aproape de mine (vreo 25 de km) la 51 de euro.
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
buna alegere ..ii mai tragi si un ornament frumos si gata treaba Razz
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@daniel eu as lua un remus sh daca ai de unde. e inox si nu mai rugineste.

in schimb e grea rau. a mea cred ca trece de 10 kg.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
marian, eu am zis sa merg tot pe original nou(51 E pe ebay.de, e la 25 de km de mine-Magdeburg). Din actele pe care le am eu toba finala a fost schimbata in 2004. Acum a inceput sa dea semne de oboseala invelisul exterior. Ar mai tine un an-doi. Avand in vedere durata de 7 ani si km peste 100.000 parcursi(pe bord ca in realitate cine stie cati or fi Very Happy ) eu zic ca e mai mult decat rezonabil.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@daniel 50euro/7 ani suna extrem de bine.
eu am experienta tobelor facute in/pt romanica care mai mult de 3 ani nu tin.uneori nici macar atat.

eu am avut bafta si am luat toba cu masina.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
vectra_b a scris:sper sa nu supar..vin si eu cu o intrebare.. daca are cineva idee daca se potriveste o toba de pe opel astra g benzina la un vectra b benzina..

Mi-am facut pe masina o evacuare dubla si pot sa spun ca nu e zgomotoasa deloc unii ma intreaba de ce am mai facut'o.
Iarasi acum as vrea sa schimb toba sport sa pun una originala si sa pun alt model de ornament pe toba cat si in dreapta. am sa vand toba si am sa achizitionez una originala.. multumesc

toba asta o am si eu pe masina si da, este silentioasa, nu deranjeaza la drum lung si etc, nu se aude inauntru
daca vrei sa auzi toba, lasi putin geamul jos
in schimb de afara nu stiu cum se aude, ca nu am vazut masina mergand "din exterior"
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
se aude finut ..sportiv e chiar ok
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Luati in calcul si tobele sport de inox cu silencer.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR