Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Daci,
Da-ne si cateva exemple de astfel de tobe. Am avut si zilele astea o discutie cu un patron de magazin de piese auto si mi-a spus sa aleg o toba din catalog si mi-o aduce dar sa nu-l intreb pe el cum suna ca nu are de unde sa stie. Very Happy
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cele mai ieftine le-am gasit de la Powerfull si Carub. Am avut Powerfull timp de 3 ani din aliaj otel+aluminiu, din care in ultimul an am folosit-o fara intermediara pentru sunet. Pana sa renunt la intermediara toba suna, ma rog nu prea suna cum vream ca nu-mi doream silentiozitate, ca si cea de fabrica. De 1 an folosesc un Carub cu toba intermediara montata inapoi si fara silencer. Sunetul este acceptabil, in schimb vreo 2 saptamani cat am umblat fara intermediara si cu toba de inox Carub, nu prea puteam sa stau nici in masina din cauza zgomotului ca la masinile de raliu. De aceea recomand pentru silentiozitate sa pastrati toba intermediara si daca va hotarati sa va montati finala de inox, atunci sa va luati si silencer daca nu are inclus. Sunt si mai scumpe, dar marcile astea doua au preturi mai mici decat cele originale de fabrica.
  • Ghosty

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Braila
  • Masina: Insignia 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am o intrebare: O toba sport de orice marca se aude pe un opel astra g 2.0DTI?Sa sune sportiv.?
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
se aude o toba sport..pe diesel dar problema este ca toba ta originala are niste site in ea care impiedica sa fumege masina ..pe cand o toba sport care practic este o teava goala o sa iti dea sunet ca evacueaza mai repede dar poate o sa si fumege putin....parerea mea..am prieteni cu diesel care si-au pus ..daca o sa gasesti una la mana a 2 a o firma mai buna ..remus de exemplu care sa fie o toba in adevaratul sens al cuvantului se merita..
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Toba de la Powerfull am avut si eu o perioada mica.
Intr-adevar pana in 3000 rpm nu se prea cunostea diferenta insa apoi scotea un zgomot putin strident(prea mult pentru mine). Toba intermediara era originala si noua.
  • br77wrc

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut.
am remarcat de ceva timp ca motorul este mai zgomotos.
dupa un mic control am observat ca galeria de evacuare (saxofonul),este fisurat.
va rog daca stie cineva,sa imi spuna cum pot sa sudez aceea fisura.
multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Te duci la un tinichigiu si il intrebi daca il poate suda. Teoretic se poate, insa cred ca iesi mai bine cu o o galerie de la dezmembrari.
  • milu florian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu o suda pentru ca nu va tine.fonta se sudeaza numai cu electrozi de fonta si trebuie facuta de sudor specializat.va tine un timp,aprx. 6 luni si va fisura sub sudura.
Skip ads

  • milu florian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
hai ca m-am uitata pe mailurile mele si am gasit firma de la care mi-am cumparat eu galeria cu tot cu catalizator.se numeste LONZA MOTORSPORT niste baieti de treaba.eu am luat catalizator nou cu 1700 ron .discuti cu ei direct pe mail.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La Opel nu prea tine sudura datorita grosimii prea mici e galeriei,am sudat-o in conditii de laborator ,oprita fisura prin gaurire la capete,shanfren pe fisura pentru patrunderea in profunzime ,incalzirea sudarea cu electrod dedicat si revenire in cuptor pentru evitarea altor fisuri ori tensionarea materialului,oamenii fac modificari de galerii ....dar asta nu iese ,tine cum spunea colegu cateva saptamani ori luni si tot plesneste pe langa ori in alta parte,varianta cea mai ieftina ramane totusi sh.
P.S. De cele mai multe ori aparitia fisurilor are drept cauza si probleme ale prinderii traseului de evacuare,e bine de verificat si starea prinderilor si daca nu cumva s-a marit jocul liniei de tobe.
  • milu florian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
n-am nimic cu sh,dar trebuie sa fie atent la km masinii de pe care e luata.risc mare sa-i fisureze dupa un timp scurt si sa se aleaga cu un cost suplimentar.oricum trebuie sa faca ceva pentru ca ii creste consumul-informatii eronate pt sonda lamnda.
  • milu florian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
n-am nimic cu sh,dar trebuie sa fie atent la km masinii de pe care e luata.risc mare sa-i fisureze dupa un timp scurt si sa se aleaga cu un cost suplimentar.oricum trebuie sa faca ceva pentru ca ii creste consumul-informatii eronate pt sonda lamnda.
Skip ads

  • SERGIU BASA

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ce toba finala imi recomandati (NOUA) si care este furnizorul care sa fie cat mai aproape de'' toba originala''.

Eu m-am orientat asupra reperului - WALKER- la un pret de 346,67 ron. Am gasito-o pe Site. Onauto.ro. Dati-mi va rog un sfat, ce sa fac !? Va multumesc. In foto. este toba mea existenta.


  • ghernaion

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cam mult, in bucuresti am luat toba poloneza , e calitativa la 200 ron;cauta la particulari
  • dyass

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 zx18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sall.da-mi si mie un magazin de unde sa achizitionez si eu tobele te rog .poate si un service sa mi le sudeze .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca le cumperi de la onauto le primesti cu tot cu prinderi nu sudezi nimic ca numai este dacie sa pui toba de aro.
Vin cu prinderea originala deja aplicate tu doar te jocu cu cele 2 suruburi.
Baft!
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cosminc2009 a scris:hi !
daca stie cineva vreun site / brand unde pot gasi o toba finala din Inox pt. o Vectra b 1.6 16v super silentioasa.

Very Happy Very Happy



daca tot a inviat acest subiect...recomand BORLA.
sunt custom si tipsul face zgomotul. Am avut pe super nova evacuare completa de la borla, renuntasem si la toba intermediara (detenta) si era foarte cuminte.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am sudat eu la mine cu electrod normal dupa ce in prealabil am curatat foarte bine spartura cu un flex .Merg de 1 an si aproape jumatate si n am probleme . Lungimea sudurii a fost de circa 20-25 de cm deci vorbesc din experienta proprie si nu din auzite . Numai bine .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
REvin eu cu o intrebare!
Daca scot finala( si am intermediara) MAsina face zgomot? la astra g stiu ca nu. Dar la vectra b? motor 1.6 16v?

Numai bine!
  • pilif

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y26xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
tot vorbim de tobe, am o intrebare....am pb cu toba de mijloc vectra b2 combi si ma gandeam daca se potriveste de pe o alta cu aceeasi motirizare dar berlina sau hatch?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR