Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Bobby_TM

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
De 3 saptamani detin Astra G model hackback, 1.6 benzina. Momentan masina are anvelope marimea 205 55 R16 iar in talon am trecut 205 50 R16. Din acest motiv la RAR mi-au dat "revenire".
Intrebarea este, se pot omologa anvelopele 205 55 16 ? A mai facut cineva modificari de genu ?
Multumesc.
Skip ads

  • suz374

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu cand am luat masina din germania aveam trecute jante pe 14 si eu pe masina aveam pe 15.Dar a trebuit sa imi fac talon cand am inmatriculato si am trecut mai multe dimensiuni pentru jante pe 15 si 16.
Ca rezolvare la problema ta ai 2 metode:
1. Sa te duci la o reprezentanta opel sa iti da o hartie precum poti pune acele dimensiuni pe masina.
Apoi cu hartia cu talonul si cartea masinii si ei iti vor adauga noile dimensiuni
2. Daca in talon ai scrise dimensiunile inseamna ca e modelul vechi de talon in cel nou nu mai apar dimensiunile.
Deci schimbi talonul.

Metoda 1 e mai putin scumpa dar mai multa de alergat (nu stiu exact cat costa) dar pentru un talon nou este 60 parca.
  • Bobby_TM

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc.
Masina inca nu are talon Romanesc, am inca nr rosi... m-am apucat sa fac actele sa o imatriculez in RO
Nici una din metode nu e la fel de scumpa ca un set nou de roti... Smile
  • suz374

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu ai talon romanesc:O
Pai atuncea nu au de ce sa te intoarca inapoi.
In talonul de germania aveam jante pe 14 eu pe masina aveam de 15.
Am fost la rar si mi-au spus ca sunt jante neconforme.
La prima inmatriculare in tara iti fac cartea masini pentru romania si in ea se trec dimensiunile anvelopelor.
Si le-am cerut sa treaca mai multe dimensini pe 15 pentru ca pe 14 nu o sa folosesc si asa au facut.
Parerea mea este nefiid in cunostinta de cauza au profitat asteptand o "atentie" dar daca sti sa le dai replica nu mai au ce sa faca pe partea cu anvelopele...se leaga de noxe apoi
Skip ads

  • Bobby_TM

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
L-am prins pe unu la RAR mai prost dispus mi-a verificat masina la sange... peste tot s-a uitat...
Si a studiat mai bine cartea aia cu care am luat masina si a vazut valorile pt. anvelope 205/50R16 si gata am fost - cand am vazut ca freaca cu degetu pe rota sa vada ce scrie (plouase in ziua respectiva)...
La gaze a iesit OK nu avut cum sa se ia de mine...
Ma duc luni la reprezentata sa vad poate fac rost de adeverinta aia - si next time ii dau cu ea peste nas...
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
daca as fi in locul tau m-as duce la un prieten,var,vecin,cunostinta.... sa imprumut un set de jante cu anvelope care sa aibe dimensiunile care le-as avea in talonul de germania(ma gandesc ca nu ai doar dimensiunea aia trecuta in talon), apoi as merge sa o transcriu si le-as inapoia.talonul nou care o sa ti-l dea nu o sa mai aibe trecute dimensiunile de anvelope(si vei putea circula cu cele care le ai acuma pe masina).
eu am trecute 4 dimensiuni in CIV 2 pe 14 si 2 pe 15.

stima.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nu vreau sa te dezamagesc dar aproape aceasi problema am intalnit-o si eu.doar ca la mine trebuiau sa fie 195/60/15 si aveam 195/65/15.
reprezentanta opel nu o sa iti dea niciodata hartie pt 205/55/16 sau 195/65/15.am intrebat eu.acuma daca cunosti pe cineva ar fi sanse dar eu inca nu am gasit solutia.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema....in talon am 175/80/14...si pe masina 185/70/14...am incercat sa ma duc la dealerul Opel de aici insa cei de acolo sunt pe langa total...dupa ce ca m-au tot mutat de pe o zi pe alta vreo 2 saptamani,venind cu tot felul de scuze, cand am reusit sa stau de vb cu seful service-ului mi-a spus ca poate face hartia respectiva pentru RAR doar pt masini peste 2004.
Acum as vrea si eu sa incerc solutia 2 propusa de un coleg mai sus....sa schimb talonul vechi cu unul nou.Stie cineva care e procedura?
Salut
Skip ads

  • suz374

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pentru a schimba talonul trebuiesc urmatoarele acte (se schimba doar daca va-ti schimbat domiciliul sau ati schimbat motorul)
-cerere
-cartea de identitate a vehiculului
-fisa de inmatriculare a vehiculului
-vechiul certificat de înmatriculare - original
-Dovada ca ati achitat taxa de 37ron la CEC (chitanta)
-Buletinul solicitantului

Pentru a schimba talonul pentru a primi modelol nou (in legatura cu dimensiunile) nu vil schimba daca nu va-ti schimbat domiciliul asa ca uite ce e de facut.
Mergeti si declarati pierderea talonului la Politia Rutiera.
Apoi inregistrati pierderea la Monitorul Oficial, de unde vei obtine o adresa cu care te prezinti iar la Politia Rutiera dupa ce ai strans urmatoarele acte:
- cartea de identitate a masinii
- fisa de inmatriculare completata (se obtine de la birourile de copiat acte)
- actul de identitate (copie si original)
- chitanta de plata a contravalorii noului talon -37ron
  • cipi2006

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2013

  • Mesaj Privat
SALUT! AM IN ''C.I.V"" TRECUT 195/65R15 SI VREAU SA PUN 205/65R17 . SE POATE? MERSI.
  • cipi2006

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2013

  • Mesaj Privat
CUM MODIFIC DATELE DIN '' C.I.V '' ?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cipi2006, diferența de diametru între mãsurile puse de tine este de 63 mm, adicã enorm de mult. Nu vei putea niciodatã sã omologhezi acele roți.
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
cipi2006, asa cum ti-a scris si Gabi mai sus, diferenta e enorma la diametru. In pozele atasate vezi diferenta in circumferinta intre ce ai acum si ce ai vrea sa pui(prima poza) iar in a II-a ce ai putea pune ca sa pastrezi diferenta minima la circumferinta. Din ce am mai citit pe acest forum, nu ar fi indicat sa pui jante asa de mari daca producatorul nu le-a omologat. Rog pe cineva sa ma corecteze, dar citisem de cresterea consumului si uzura sistemul de directie in timp.

Aveti si link-ul pentru site-ul unde am facut calculul, poate va fi de folos.

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

O zi buna.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cipi2006, poti incerca sa le modifici cu pixu'.
Trecand peste faptul ca asta e topic de astra H si tu ai vectra B (deci ai postat cam aiurea) nu prea cred ca pe Vectra B GM a omologat roti pe 17. Asa ca nu prea ai ce sa faci.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR