Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • yguanay

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
cineva a vazut un OPEL REKORD 2,3 D, model 1986 cu nr. SB - 01 - BJD ? Era masina mea.
Va multumesc
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da' ce s-a intamplat? a disparut, ai dat-o la cineva si a uitat sa ti-o aduca...? ce?
  • yguanay

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Masina am vandut-o unui asa zis prieten. i-am dat masina, CI si certificatul de inmatriculare, am fcut contractul si urma sa ne intalnim a doua zi dar n-a mai venit, nu-l mai gasesc pe individ, nu mai raspunde la telefon, nu stiu unde a disparut.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Urma sa va intalniti ca sa iti dea banii, nu?
Bravo, de ce i-ai dat CI-ul?
Legal acum nu poti decat sa apelezi la politie...
Skip ads

  • yguanay

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
era o cunostinta ccomuna, nu ma gandeam la numic rau, de aceea i-am dat si CI. Politia zice ca nu poate face nimic. Singura speranta este ca cine il cunoaste sau a vazut masina sa-mi dea un indiciu.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai cumva o poza- doua cu masina? Are ceva " semne particulare" ( far ciobit, usa infundata, etc. ) ? Nici macar culoarea n- ai mentionat- o sau sa spui prin ce zona a tarii crezi tu ca se- nvarte tipul. Poate asa ai mai multe sanse s- o recuperezi, parerea mea...
  • yguanay

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Masina era in stare buna, fara defecte externe vizibile, culoare crem. Individul este din imprejurimile Sibiului si se numeste Dan Ivascu. Deci masina poate fi in aceasta zona daca intre timp nu a vandut-o sau dezmembrat-o. Poate reusesc sa-mi rascumpar actele sa o pot radia.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dar cum de politia nu poate face3 nimic?!?!?
Skip ads

  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut.ai zis ca este o cunostinta comuna.nu sti unde sta sa te duci peste el ?in certificatul de inmatriculare ar trebui sa scrie adresa lui din buletin.partea proasta ca ai facut toate actele pe numele lui si c-am greu de recuperat.Mult succes si tine-ne la curent
  • yguanay

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut ! Acasa nu-i de gasit , la telefon nu raspunde, nimeni nu l-a vzut, certificatul de inmatriculare e la el , practic nu mai am nimic. Numai speranta ca intr-o zi sa-l gasesc sau cineva care vede masina sa-mi dea de veste. Am facut-o lata de tot dar, am inca sperante. Multumesc din inima la toti cei care mi-au scris!
  • marius_andrey88

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1989 c20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
yguanay a scris:Salut! Masina am vandut-o unui asa zis prieten. i-am dat masina, CI si certificatul de inmatriculare, am fcut contractul si urma sa ne intalnim a doua zi dar n-a mai venit, nu-l mai gasesc pe individ, nu mai raspunde la telefon, nu stiu unde a disparut.


Din moment ce ai contract de vanzare-cumparare intre tine si el, te adresezi Instantei Judecatoresti unde explici ca numitul de mai sus nu si-a respectat obligatiile din contract, ca urmare rogi sa ti-i se dea o adeverinta ( sau o hotarare ) cu care sa mergi la politie ca sa te scoata din evidenta lor ptr autoturismul "Y" , automat atunci cel care iasa cu masina aia pe strada e ca si cum ar fi cu una neinmatriculata! Ai scos-o din evidenta ta fiscala?
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
problema lui este ca nu are contract de V.C, ia dat toate actele si nu a facut nici un contract...........urma sa il faca, dar find un prieten bun cu el acela la fraierit.

sincer imi pare rau de tine!inca poti ca sa te bucuri de partea cea buna, ca nu ti-a venit amenzi acasa.mare lucru nu ai ce sa faci decat sa il gasesti pe asa zisul prieten si sa discuti cu el sa vezi ce a facut cu masina!cu politia nu o sa rezolvi mare lucru pentru ca este vina ta(zic eu). Macar ai primit bani pe masina?
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai facut deja contractul,pe buna credinta cum se spune,asa cum am inteles din afirmatia ta,cu regrete... nu prea ai ce face...Repet,daca ai facut contractul intr-o baza legala,gen agentie autorizata vanzari/cumparari auto,notariat,etc.In contractele de acest gen este specificata valoarea bunului instrainat si faptul ca ai primit suma respectiva...Acum el poate fi considerat proprietar de drept si nu ai ce face,doar daca nu ai avut martori ...dar si aici este cu dus si intors.Procedura judecatoreasca,reclamatie,infatisari,amanari...Apoi trebuie sa faci dovada faptului ca nu ti-ai primit banii,totusi in inscrisuri apare altceva.Normal insa ,valoarea respectivului contract este valida conform legislatiei,dupa cate stiu,numai 30 de zile,timp in care autoturismul trebuie inregistrat la politia circulatie pe numele actualului proprietar,implicit radierea din registru de pe numele tau.Si asta cu chestia aia de la financiar,unde se inregistreaza deasemeni pe numele lui si se radiaza de pe numele tau.Daca nu ai facut un contract legal,ci doar o hartie de mana cum se spune,atunci efectiv denunti FURTUL auto si al actelor la politie,ei o pun in urmarire(doar suntem in UE,nu ?) si cand l-or gasi,i-ti inapoiaza masina,urmand apoi daca respectivul reclama faptul ca este proprietar in baza actului de mana,sa dovedeasca validitatea lui (nici o sansa! -actul de mana nu are valoare juridica atata timp cat nu este conceput si inregistrat intr-un cadru juridic,doar de-aia ne ducem la agentia autorizata sau notariat)Actele se pot emite in duplicat,doar esti inregistrat,nu?Si la politie,si la RAR esti in baza de date,si la financiar.
Ca o "paranteza" am trecut prin ceva similar,cand am vandut un Fiat Uno prin 92 parca,(din fericire nu aparusera CI -urile) unui tip,ori ,cum doar ce facusem ITP-ul,tipul a spus sa amanam radierea/inmatriculare pe mai tarziu,facand doar factura la o agentie(banii i-am luat insa).Apoi .. de negasit.Raspundea la telefon,ca ne intalnim maine,apoi ...liniste.Asa am ajuns de am dat actele (certificatul de inmatriculare)pierdut,mi-au dat altul,si am fost bine-merci cu el la radiere.Am radiat-o (am scapat cu un carton de tigari-cum era pe vremea aia- pentru faptul ca nu am predat numerele),apoi cand l-am prins pe respectivul la telefon,l-am avertizat sa circule...prudent.Intr-o ora era la usa mea,suparat tare,dar nu a avut incotro,mi-a platit lovelele pe financiar si tot el a platit actele din nou la aceeasi agentie,i-am dat si fluturasul de radiere si restul ,treaba lui.
Iti doresc succes in rezolvarea problemei,si nu o lalai',ca vorba colegilor,face boul vre-o prostie si te trezesti cu presa la usa...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
intreaba cunostintele comune pe unde umbla si cautaL! si cand dai de el,dai o mama de bataie dar nu pentru ca tia luat masina fara sa plateasca ci pentru ca a sarit la tine sa te bata ! apoi mai vezi si cum e cu banii!politia nu are nici o treaba! doarme!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Haiducule, cam ce ai vrea tu sa faca politia in cazul asta?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sa-l caute in urma unei plangeri,si sa ii de-a amenda sau dosar penal pentru abuz de incredere!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca esti haios tare.
Pai mai nene, politia e normal sa o doara la basca in cazul asta. Din punctul lor de vedere nu au de ce sa caute masina atat timp cat acea masina are acte in regula, e inmatriculata si nu exista nici o plangere penala la adresa ei.
Atat timp cat nici fostul si nici actualul proprietar nu au respectat procedura de vanzare cumparare a masinii, ambii au partea lor de vina (proprietarul e cel mai vinovat din punctul meu de vedere). Daca ei au mers pe incredere si s-au tepuit unul pe altul, asa cum ne sta bine noua romanilor, este strict problema lor si trebuie sa si-o rezolve IN INSTANTA.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tocmai asta am spus! in urma unei plangeri ,sant obligati sa caute masina! dar la noi se doarme! ca a gresit sau nu a respectat legea e o alta treaba! in cazul de fata e abuz de incredere! pedepsit de codul penal!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In momentul in care ai predat bunul, ai dat toate actele si ai luat si banii pe bunul respectiv, in fata legii nu mai esti proprietar. Asa ca abuzul de incredere pica din start. Subiectul este foarte sensibil, legislatia deocamdata nu prea specifica clar procedura in acest caz. Singura solutie ramane tot instanta, dar sincer, nu am idee pe ce cale o sa se mearga. Cel mai bine ar fi, colegul sa consulte un avocat si sa il indrume in rezolvarea cazului.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
[editat] atentie la modul de exprimare! Posteaza din nou
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR