Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • dan teseleanu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 1999 X22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
va salut va rog sa-mi spuneti daca stiti ,ce este butonul acela mic ce langa reglaj aglinzi situat pe usa?este cumva dezaburire oglinzi?daca da inseamna ca trebuie sa ma uit de ce nu functioneaza...
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,este dezaburirea la oglinzi.Daca se aprinde becul si nu se se dezaburesc inseamna ca functioneaza,dar nu mai merg rezistentele din oglinzi.Nu se pot repara.Noi costa 330 ron/buc.
  • dan teseleanu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 1999 X22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am inteles,multumesc,servetelele sunt mult mai iefine...sterg cu ele.seara buna
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Puteti face o poza la butonu ala? Eu ori nu am ori nu am aflat de el Mr. Green
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu e prea clar, dar e deductibil:



@superdragos, de ce nu ii spui si de varianta cu becuri in oglinzi Very Happy
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu are cum sã coste un set de oglinzi de Frontera (oglinzi fãcute sub licenþã), 330 de lei.
De fapt, are cum, dar este aiurea Very Happy

Din moment ce, pentru Opel Astra G, o oglindã încãlzitã, fãcut sub licenþã (Alkar), costã 28 de lei, nu vãd de ce alea de frontera ar fi aºa scumpe. Poate doar dacã ar originale, deºi oricum, este destul de mare preþul!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@andi_cimpean, de ce intri tu in ape tulburi?
Nu esti de loc atent la ce s-a postat ... Nu era vorba de un set ci de o bucata si nu era vorba de oglinda completa ci doar de geam (parca e la Radio Erevan Laughing ). Deci, DA, se poate. La Frontera atata costa. O oglinda completa pe original depaseste 1000 RON, ti-as spune exact, dar mi s-a blocat programul si dureaza cateva ore sa-l reinstalez.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu, tot de sticlã vorbeam.

Acum, nu ºtiu dacã atunci când a spus 330 de lei, s-a referit la piesa originalã sau piesã fãcut sub licenþã.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stelea, sarumana!
Eu credeam ca e ca " la masini straine", adica atunci cand e becu aprins inseamna ca poti regla oglinzile iar dupa se " blocheaza" si nu mai poti... apasam mereu pe butonu ala sa " deblochez" reglaju Laughing Laughing
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
andi_cimpean a scris:Si eu, tot de sticlã vorbeam.

Acum, nu ºtiu dacã atunci când a spus 330 de lei, s-a referit la piesa originalã sau piesã fãcut sub licenþã.

Nu exista piese sub licenta (aftermarket).Si este vorba de 1 bucata.Cea fara incalzire costa 50 ron.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Stelea, sarumana!
Eu credeam ca e ca " la masini straine", adica atunci cand e becu aprins inseamna ca poti regla oglinzile iar dupa se " blocheaza" si nu mai poti... apasam mereu pe butonu ala sa " deblochez" reglaju :


Si eu la inceput am facut la fel ca tine, dar intro zi am uitat sa "deblochez blocajul" si am reglat oglinda ... Oare? Vazand asta am luat schema electrica si asa am descoperit ce era cu butonul si ledul, si tot din schema am aflat ca avem incalzire si in duzele de pe capota care arunca apa pe parbriz Cool
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Adica duzele de la stropitori sunt pe butonul de oglinzi,nu pe dezaburire?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu. Sunt alimentate permanent pe contact.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da, intr-adevar avem duze incalzite!
Ce se mai ofticau prietenii cu SUVuri mai scumpe ca le mai ingheata duzele...
Eu am vazut asta cand de cand am pus la loc o mufa galbena, ratacita pe sub capota, aveam permanent o un cerc in zona duzelor unde zapada era topita...
Urmeaza sa probez dezaburirea din oglinzi si daca nu merge, din 6 oglinzi sa fac 2 functionale Mr. Green
Sa mai rezolv dezaburirea la luneta si am o masina " dezaburitoare" Smile)
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand,ala nu este buton,degeaba apesi pe el,ca nu se intampla nimic,este doar un led galben,martor dezaburire oglinzi.Se aprinde indiferent daca-ti mai sunt bune rezistentele sau nu,comandat(aprins) de releul dezaburire.Actionarea(aprinderea lui,implicit degivrarea) vine de la butonul dezaburire luneta,in cazul AC manual,sau automat in cazul climei.
  • dan teseleanu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 1999 X22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multumesc micky, am inteles deci oglinzile merg cu dezaburire luneta....ms
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:In primul rand,ala nu este buton,degeaba apesi pe el,ca nu se intampla nimic,este doar un led galben,martor dezaburire oglinzi.Se aprinde indiferent daca-ti mai sunt bune rezistentele sau nu,comandat(aprins) de releul dezaburire.Actionarea(aprinderea lui,implicit degivrarea) vine de la butonul dezaburire luneta,in cazul AC manual,sau automat in cazul climei.

cata lume prostesti tu... pe fata asa...
in primul rand ala E BUTON!
tu ai frontera? fugi la treaba ta! (la omega este cum zici tu... am aruncat un ochi in garajul tau.)
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
asa cristi,sari pe ei....toate modelele de frontera au "tasnitorile" incalzite?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cum se poate ca unii sa aiba atat timp liber sa se bage si in ciorba altora!?!? Ce n-as da si eu sa am putin timp d-asta.
@dan teseleanu, ai grija unde pleci urechea ca parca vad ca o sa bagi in cutia de viteza ulei de transmisie (80W-90) in loc sa pui ulei de motor.
E un buton si mai e si un led, simetric dispuse ca in poza postata mai sus.
Nu stiu daca toate Fronterele au incalzire in duze, dar se poate observa foarte usor daca sunt fire electrice la ele. Sau verificati daca aveti codul XA7 pe placuta de langa stergatorul de parbriz.


Ultima modificare facuta de stelea la Lun 28 Mai, 2012 10:05 pm
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kriu a scris:
cata lume prostesti tu... pe fata asa...
in primul rand ala E BUTON!
tu ai frontera? fugi la treaba ta! (la omega este cum zici tu... am aruncat un ochi in garajul tau.)


In primul rand,revizuieste-ti "tonalitatea",apoi stilul de "cartier".Nu de alta,dar sunt sigur ca nu ne-am incaltat cu aceeasi pereche de pantofi sa ne batem pe sireturi.
Doi: "aici" este un forum,nu o gasca din vest,sud,stelisti,rapidisti,manelisti etc.
Trei: libertatea opiniei nu mi-o ingradesti tu cu nici un drept,de care esti oricum total lipsit,asa cum esti lipsit si de bunul simt.
Patru:Nu am Frontera,dar daca a-si fi avut ,sigur a-si fi stiut ceva mai multe decat voi,si mi-asi fi folosit cunostintele in a-l ajuta pe Dan concret,nu cu prostii si discutii inutile,punandu-l sa cumpere balarii inainte de a verifica o instalatie.Becul acela,atotstiutorule,este de fapt un led,diferenta intre bec si dioda electroluminoscenta o poti afla trecand din nou (oare?) prin manualul de fizica,la componente electronice.Ledul acela,tot pentru umplerea lacunelor tale ,se aprinde comandat de releul degivrare ,actionat,intradevar,la comanda butonului respectiv ,de care faceti atata caz.Intradevar,este un pic deferit de comanda oglinzi de la Omega,am studiat mai tarziu schema si am observat acest lucru.Daca nu se aprinde ledul,insa,asa cum specifica Dan,asta nu inseamna ca musai rezistentele sunt arse.
Ma mira totusi,ca atoatestiutorii in ale Fronterei,nu i-a recomandat niciunul sa verifice siguranta 5 responsabila cu degivrarea.(Da!Aveti domnilor Frontera,si o siguranta,cat se poate de fuzibila... prima care ar fi trebuit verificata,asa cum specifica manualul,bineanteles,daca este si citit)
Cinci:Am timp berechet sa-mi petrec vremea cu voi,pacat insa ,ca sunteti atat de prietenosi,incat... Ma faceti totusi sa fiu bucuros ca nu am trecut pe "heavy".La cate si ce indicatii a-si fi primit de la voi,sigur i-asi fi dat foc! Fara regrete!
Sute de mii de kilometrii voua,fara surprize neplacute!Si daca totusi intalniti ceva probleme tehnice,adresati-va unui service specializat,ca daca va luati dupa ceea ce impartasiti,sigur le dati foc...

cat despre sticla ...http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx?cTipAzon=P5860&cMegnNr=4071


Ultima modificare facuta de micky001 la Lun 28 Mai, 2012 10:09 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR