Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • ciresel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor opelistilor!
Am o vectra A cu motor c16nz si mi consuma mult as zice eu.Ultima data mi a luat 10% mixt.i am facut testu si mi a iesit codurile 42(ceva pe la aprindere)si 44(amestec prea bogat)Am m,asurat sonda cu un aparat de masura analogic si am vz ca are fluctuatii intre 0..1v aprox de ci ar fi buna dupa masuratori.masuratoarea am facut o cu sonda conectata la ECU.daca o masor fara ecu mi da constant 0.9v(cand masuratoarea este corecta?!) .menztionez ca sonda are cam 15000 km dar nu este originala ci un no-name(am dat 130 ron parca pe ea).
Acum am scos sonda cu totul ,am mers 50 km,consumul a scazut si el si motorul trage muuult mai bine.
Intrebarea mea este O fi sonda defecta?sau poate ea analizeaza corect si amestecu este din alta parte?
injectorul l am verificat,i am schimbat onringurile nu curge nimic pe langa el.
Va rog ajutati ma sau poate este cineva in sv care are o sonda buna sa mi dea de proba...contra cost evident..parca nu as da 3 milioane pe o sonda si apoi sa va vad ca nu i ea!
  • VASYLE

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
valoarea sondei trebuie sa fluctueze intre 0,1 si 0,9 cu mufa cuplata si motor cald. Daca merge mai bine fara ia sigur e defecta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR