Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Incep si eu o discutie pt ca am tot cautat pe site si nu am gasit nimic! Problema e ca am un astra g 1.6 din 2002 si vreau sa ii schimb placutele de frana. Am cumparat placute frana Ferodo termo quiet iar astea au si senzori de frana iar eu nu. Stie cineva daca pot sa montez si eu senzorii astia pe masina? Multumesc!
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cand dai rotile jos o sa vezi ca ai ( probabil ) niste mufe pregatitoare la ambele roti din fata. senzorii se monteaza pe placaute, au un locas special si se cupleaza capatul celalalt la mufa, parca este cu 2 pini daca mai tin minte bine.
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Intradevar mufele sunt cu doi pini dar deocamdata nu am dat roata jos. Astept week-endulsi o sa merg la cineva sa le schimbe. Dar nu stiu daca au mufe pregatitoare pt. k din ce vad eu actualele placute nu au senzori. Masina are un motor z16se. Daca mai are are cineva astra G cu acelasi motor si au senzori sau mufe pregatitoare la etriere, si vrea sa ma anunte si pe mine, ii raman recunoscator! Multumesc
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daca ai senzori pe placutele vechi si nu sunt distrusi , se pot folosi si pe placutele noi . Se monteza in locasul special pe placutele noi . Pentru a avea activi senzorii de placute cred ca trebuie sa ai computer de bord : mid, gid , cid si nu tid simplu. Oricum placutele au si niste lamele metalice (pe post de "senzor" ) , care in momentul cand se uzeaza placutele intra in contact cu discul si produce un scartait destul de strident .
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sunt 2 tipuri de senzori:
1. acustici: au o bucatica de metal care in momentul in care se termina "carnea" de pe placute incep sa scoata un fel de scartait.
2.electronici: capatul firului care se monteaza in placuta are un contact care in momentul in care ajunge in frecare directa cu discul(deci sfarsitul vietii placutelor) intrerupe circuitul si atunci avertizeaza, dar cum: pt cei care au tid(afisaj normal) se aprinde un led in bord de genul unei roti incadrata de 2 placute. Pt cei care au mid(multi info) apare afisaj pe ecran brake pad sau ceva in nemteste depinde cum e setat. Firul cu senzor poate fi refolosit cositorindu-se locul unde este tocit, deoarece el nu face altceva decat sa tina un contact permanent cu fierul, iar in momentul in care intrerupe afiseaza in bord sau pe display, dupa caz.
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Placutele pe care le-am cumparat acum au senzori cu un fel de capsa in capat (ma refer la partea in care intra bumb-ul acela) iar la sfarsit au mufa aceea cu doi pini. Eu am vazut parerile voastre dar nimeni nu a spus dak pot intradevar sa le montez pe masina mea! Eu am auzit niste scartieturi mai stridente cand puneam frana. dar in bord nu mi-a aparut nimic iar la etrier nu prea se mai vede alt fir in afara de cel de la abs.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
scartieturile provin de la senzorii acustici (tablita) iar placutele pot fi montate doar daca intra in etrier (sunt modelul pentru masina ta) caci treaba cu senzorii este optional. Daca se potriveste mufa cu a ta o cuplezi si gata iar daca nu se potriveste mufa tai firul ca sa nu agate pe acolo si gata. Chiar daca se potriveste mufa de la senzori ai sanse sa nu indice nimic la bord sau sa se aprinda becul tot timpul. Concluzie: monteaza-le si vezi efectul.
  • pecistef

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut, am o problema cu senzorii placutelor de frana. Vineri am facut schimbul placutelor si cele noi aveau lacasurile pt acesti senzori, cei de la service doar le-au dat jos pe cele vechi si au conectat senzorii, insa acum imi apare in bord mesajul "remvoeringer", mesaj care am inteles ca face referire la acesti senzori. Oare sa nu fie montati (conectati) in mod corespunzator sau odata cu schimbarea placutelor , trebuie sa schimb si senzorii ?
  • Valiboy

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut,
recent mi-a spus cineva de la opel ca opelul bertone sau vectra fabricatie ambele 2001 nu au senzori de frane pe spate...este adevarat?
tatalui meu la vectra inainte sa schimbe placutele pe spate iau aparut niste mesaje pe computerul de bord care traduse in romana ar insemna verifica lampa spate si verifica garnitura de frana.....chiar si dupa schimbare mesajele nu i-au disparut, acelasi lucru mi-a aparut si mie doar ca inca nu am schimbat placutele...dupa schimbare daca o sa-mi ramana si mie mesajul ins ca problema e de pe fata? sau trebuiesc sters pur si simplu erorile din compu de bord.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe forumul celor de la logan am gasit urmatoarea "inventie" romaneasca :


"De la senzorul placutelor de fran se trage un fir pana la senzorul de la lichidul dde frana....In acel senzor sunt doua fire unul care e conectat la masa si unul care va fi conectat la masa doar cand scade lichidul de frana in borcan...Culorile la diesel sunt negru si gri....la benzinare nu am vazut deocamdata dar o sa ma uit azi daca am timp si postez mai tarziu.
Deci in cazul dieselurilor firul de la placute se va conecta la firul gri.Atunci martorul din bord va avea 3 semnificatii:Frana de mana trasa, Lipsa lichid de frana si placute uzate care necesita schimbare.
Mi se pare o functie foarte utila mai ales pentru mine care schimb placutele cu mult inainte sa ating gradul maxim de uzura pentru siguranta...
Codul culorilor la benzinare o sa il pun mai pe seara.Traseul firului ramane la latitudinea voastra."

Ce ziceti se poate aplica cu succes si la astra G/classic ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sper ca nu e tarziu dar orice masina e un maldar de cabluri...
da, se poate face orice...
daca lucrezi cu grija nu are cum sa nu iasa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR