Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • C@ta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut!

Dupa cum spune si titlul discutiei, problema este servodirectia..Totul bun si frumos pana sa ajung acasa si sa parchez masina cand deodata se sparge ( cred furtunul de la servo ) sub roata din stanga a soferului si curge tot lichidul de la servodirectie, a sarit pe majoritatea pieselor si pe capota...m-am uitat in cutia de servodirectie si numai era ulei/lichid deloc....Orice sfat este bine venit.Multumesc.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cam la ce fel de sfat te astepti? Problema o stii. Alt furtun, alt lichid, un mecanic si gata.
  • C@ta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ma gandesc sa nu fie altceva...daca a-ti intalnit asa ceva...din ce cauza credeti ca sa intamplat....
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Te-ai uitat daca furtunul s-a spart? Pentru ca pana nu te uiti un pic la locul de unde curge lichidul, pot fi multe cauze.
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
M-as mira sa se sparga vreun furtun. La Vectra B te lasa caseta in felul asta , dintr-o data, la viraj maxim stanga.
  • krysty1989

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am patit-o eu Duminica....A scartait un pic.....am luat si am pus lichid ; am virat volanul si POOOM!
S-a dus caseta de directie....Trebui inlocuita(nu se repara la service)Eu am comandat-o deja....Maine am masina in service....
Succes...sper sa ai 'doar' un furtun spart...asa am zis si eu .
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
C@ta a scris:Salut!

Dupa cum spune si titlul discutiei, problema este servodirectia..Totul bun si frumos pana sa ajung acasa si sa parchez masina cand deodata se sparge ( cred furtunul de la servo ) sub roata din stanga a soferului si curge tot lichidul de la servodirectie, a sarit pe majoritatea pieselor si pe capota...m-am uitat in cutia de servodirectie si numai era ulei/lichid deloc....Orice sfat este bine venit.Multumesc.


Salutare si bine ai venit pe forum. Trebuie sa ghicim pentru ce tip de motorizare?
Nu ai niciun furtun de la ''directie'' in zona rotii din stanga. Singurele racorduri flexibile sunt in dreapta fata, la rezervorul de lichid de servodirectie si buclele care sunt situate tot in partea dreapta dinspre spatele motorului, restul sunt conducte metalice de presiune care copiaza semilonjeronul dreapta si spre caseta de directie.
Daca lichidul a tasnit spre stanga, in spatele rotii din stanga atunci trami ti-a dat deja raspunsul.
Daca lichidul a tasnit in bara fata, in fata rotii din stanga atunci racordul metalic marcat in poza a fost taiat si imbinat cu furtun in acea zona.

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am pozat azi pt tine un burduf care a ''explodat'' dupa ce s-a umflat ca balonul. Aici cel slab a fost pe dreapta

Skip ads

  • C@ta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc tutror pentru raspunsuri.

Astazi am chemat un asa-zis "mecanic" sa se uite la masina si mi-a spus ca este caseta de directie, doar sa uitat si nimic altceva....nu sa bagat sub ia sau alte chestii de mecanici...

Inainte sa il chem am luat un ulei de serodirectie....si am luat de volan in stanga si drepta...uleiul a inceput sa sara in spre bara din fata ddin partea soferului....l-am intrebat si pe mecanic c-am cat m-ar costa o caseta de directie si el spune scurt 200e....(second-h)
  • krysty1989

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu am dat 600 lei SH(luni dimineata)..+ 250 lei manopera in service...
  • Seve

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut.as dori sa incep si eu o discutie pe acelasi subiect.am o vectra b 2.0 dth si problema e ca imi merge putin mai greu directia fata de alte masini,am observat ce-i drept la benzinare ca merge remarcabil mai usor decat volanul meu.problema sa fie din caseta de directie?!multumesc
  • C@ta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Are cineva o caseta de directie..sau poate sa imi faca rost pt o vectra din 98-99..? La un pret accesibil
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Seve a scris:salut.as dori sa incep si eu o discutie pe acelasi subiect.am o vectra b 2.0 dth si problema e ca imi merge putin mai greu directia fata de alte masini,am observat ce-i drept la benzinare ca merge remarcabil mai usor decat volanul meu.problema sa fie din caseta de directie?!multumesc


Pai este normal sa mearga mai usor, dat fiind faptul ca si motorul este mai usor decat la Diesel. Astfel sarcina pe puntea fata este considerabil mai mica la benzinare decat la diesel. Ca sa poti sa te edifici ridica putin masina de ambele roti si ai sa te convingi ca surplusul de greutate este vinovat de manevrarea mai greoaie a directei.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Apropos! Caseta de pe Vectra B - motorizare diesel 2001 - este model SAGINAW - nu?
aceasta este o intrebare pentru domnul TRAMI
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR