Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie, dar numai daca sunteti absolut siguri de ceea ce scrieti. Spun asta pentru ca mi se intampla a 2-a oara sa returnez radiatorul. Nu stiu daca este vorba de incompetenta sau exista vreo eroare de soft dar v-as ruga sa imi spuneti si mie un cod OEM pentru radiator racire motor la un Vectra B / 2.2 DTI / y22dtr / 125 CP din 2001.
TECDOC si Opel EPC imi dau codul 1300242, dar radiatorul cu acest cod este diferit de ceea ce am eu pe masina. Cred ca este vorba de piesa 1300178 (seamana cu ce am eu) dar cele 2 programe scot acest cod la motorul 2.0 DTI
Skip ads

  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu doua precizari:
* radiatorul comandat (dupa codul TECDOC si Opel EPC pentru motor y22dtr) este cel din prima poza
* radiatorul de pe masina este asemanator cu cel din cea de-a doua poza(programele il scot ca fiind pentru 2.0 DTI), diferenta fiind teava marcata cu rosu(pe masina este inclinata la 45grade, iar in poza are un cot la 90grade). Acesta are si prinderile pentru intercooler 1 si 2


  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Andy, esti sigur ca radiatorul de pe masina ta este cel din fabrica? Conform EPC si VIN-ului primit de la tine pe masina ta s-a montat radiatorul cu codul 13 00 242 ( pe Vectra b cu motorul y22dtr s-a montat daor acest tip de radiator ). Cel cu codul 13 00 178 a fost montat la motoarele x20 si y20.
Nu este posibil sa se fi facut modificari la masina? Eventual in urma unui accident? Intreb, deoarece alta explicatie nu prea imi vine in minte Rolling Eyes
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sunt diferente multe intre modelul 13 00 242(modelul prezentat de EPC) si modelul care il am eu pe masina:
1. clemele de prindere si suport pentru intercooler
2. pozitia termocuplei (diametral opusa)-(firele nu mi-ar ajunge)
3. grosime
4. tevi cu alta orientare

Am posibilitatea sa ma uit la un alt Vectra B, identic si totodata voi incerca sa gasesc un cod si pe cel pe care il am eu pe masina. Va voi tine la curent!
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar sunt curios din ce motiv apare acesta "problema". Eu asa am observat pana acum, ca datele din EPC "se pupa" cu piesele montate pe masina ( daca nu s-au facut modificari ulterioare ). Daca ai posibilitatea verifica pe o alta masina radiatorul.
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...din pacate am avut dreptate (pret cel putin dublu)...radiatoarele de pe Vectra B y22dtr sunt cele care reies din softuri ca fiind pentru x20 si y20. Am verificat alt Vectra 2.2 DTI si are radiatorul din poza 2 (cod 1300178). Daca mai poate verifica cineva pe inca un Vectra as fi recunoscator
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR