Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Consider ca aceste lucrari pe partea carosabila, lucrari semnalizate corespunzator si corect, lucrari care te fac sa treci pe banda cealalta, ....acestea se pot ocoli si peste linia continua, doar nu o sa stam acolo sa ne uitam la o gaura pana aceasta "se umple"... Smile
In acest caz semnele au "prioritate" Smile
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu daca intalnesc pe drum o caruta, poate sa fie si linie tripla continua, in curba pe un pod, o depasesc fara niciun stres chiar cu echipaj in zona. De altfel sa si intamplat o data, dar nu m-au oprit. De ce nu m-au oprit? Nu stiu!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bogdan, e vorba de utilaje care stationeaza/lucreaza nu de lucrari. Avand in vedere ca astia au lucrat la un pod de cativa metri cateva luni Laughing , ar insemna ca acel drum sa fie blocat ani buni.
Stelea, daca e vizibilitate, si eu trec ca torpila peste linia continua pe langa carute, poate sa fie si mama politiei de fata. Laughing In curbe si pe poduri insa nu le depasesc. Eu oricum alerg, fiind mereu in criza de timp(5-6 job-uri), orice secunda conteaza.




Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mar 02 Oct, 2012 10:20 pm
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mesajul ar trebui sa fie altul...Haideti sa nu ii includem pe toti agentii de politie intr-o categorie. Nu-s toti la fel. Am fost sanctionat si eu, dar de cel putin din 2009 de cand am cumparat masina si mi-am montat un echipament radio CB, nu am mai primit nici macar un avertisment. Agentii cu care am discutat au fost aceia la care eu opream sa ii intreb despre o locatie, cladire, despre neregulile lor, atat. Am intalnit agenti cu foarte bun simt, cu o "prezentare" ireprosabila atat textuala cat si ca tinuta. Pentru acestia tot respectul din partea mea.
Daca am gresit, normal si sunt constient ca o sa fiu sanctionat. Conteaza foarte mult cum agentul este abordat de fiecare. Daca esti artagos(si ai mai incalcat si o regula de circulatie) cu siguranta atat atitudinea agentului o sa fie alta, dar si sanctiunea.
Oricum politia incearca "sa ne tina" in limita de respecare a regulilor de circulatie. Cat despre respect in trafic..........Nu mai zic nimic.
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Colegilor sa ma ajutati putin,va rog.Stie careva cum se scrie o contestatie la procesul verbal?Daca am scris ca nu am observatii,se mai poate contesta?Am platit si amenda.Care este procedura?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai platit amenda te poti obijnui cu ideea.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Contestatia o poti face in termen de 15 zile de la data incheierii procesului verbal, chiar daca ai platit amenda si chiar daca ai scris pe PV ca nu ai avut obiectiuni. Da o cautare pe google si gasesti modele de contestatie in functie de contraventia savarsita.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ordonanta 2/2001
Capitolul IV - Caile de atac



Art. 31
(1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.
(2) Partea vatamata poate face plangere numai in ceea ce priveste despagubirea, iar cel caruia ii apartin bunurile confiscate, altul decat contravenientul, numai in ceea ce priveste masura confiscarii.

Art. 32
(1) Plangerea insotita de copia de pe procesul-verbal de constatare a contraventiei se depune la organul din care face parte agentul constatator, acesta fiind obligat sa o primeasca si sa inmaneze depunatorului o dovada in acest sens.
(2) Plangerea impreuna cu dosarul cauzei se trimit de indata judecatoriei in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventia.
(3) Plangerea suspenda executarea. Plangerea persoanelor prevazute la art. 31 alin. (2) suspenda executarea numai in ceea ce priveste despagubirea sau, dupa caz, masura confiscarii.
__________
Prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 953/2006, se admite exceptia de neconstitutionalitate si constata ca dispozitiile art. 32 alin. (1) din O.G. nr. 2/2001, sunt neconstitutionale.

Art. 33
(1) Judecatoria va fixa termen de judecata, care nu va depasi 30 de zile, si va dispune citarea contravenientului sau, dupa caz, a persoanei care a facut plangerea, a organului care a aplicat sanctiunea, a martorilor indicati in procesul-verbal sau in plangere, precum si a oricaror alte persoane in masura sa contribuie la rezolvarea temeinica a cauzei.
(2) In cazul in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie, judecatoria va cita si societatea de asigurari mentionata in procesul-verbal de constatare a contraventiei.

Art. 34
(1) Instanta competenta sa solutioneze plangerea, dupa ce verifica daca aceasta a fost introdusa in termen, asculta pe cel care a facut-o si pe celelalte persoane citate, daca acestia s-au prezentat, administreaza orice alte probe prevazute de lege, necesare in vederea verificarii legalitatii si temeiniciei procesului-verbal, si hotaraste asupra sanctiunii, despagubirii stabilite, precum si asupra masurii confiscarii.
(2) Hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea poate fi atacata cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare, la sectia contencios administrativ a tribunalului. Motivarea recursului nu este obligatorie. Motivele de recurs pot fi sustinute si oral in fata instantei. Recursul suspenda executarea hotararii.
__________
Alineatul 2 a fost modificat prin articolul unic, pct. 11 din Legea nr. 180/2002.

Art. 35
Plangerile impotriva proceselor-verbale de constatare si sanctionare a contraventiilor se solutioneaza cu precadere.

Art. 36
Plangerea impotriva procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei, recursul formulat impotriva hotararii judecatoresti prin care s-a solutionat plangerea, precum si orice alte cereri incidente sunt scutite de taxa judiciara de timbru.


Comportamentul fata de agentul constatator cu radar:
In momentul cand un agent va opreste pentru depasirea vitezei, el trebuie sa aiba asupra lui si sa va prezinte la cererea dumneavoastra urmatoarele documente:
-certificatul de omologare de catre Biroul Roman de Metrologie Legala al aparatului radar.
-buletinul de verificare metrologica, in termen de valabilitate de 12 luni de la data efectuarii ultimei verificari.
-autorizatia de operator radar pentru cel care va intocmeste procesul-verbal.
Lipsa oricaruia din aceste documente trebuie prevazut de catre dumneavoastra la rubrica "alte mentiuni" si in acest caz atrage nulitatea absoluta a procesului verbal.


poate te ajuta:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=47062
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mulþumesc pentru rãspuns pentru toatã lumea.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Azi am mai avut un clenci cu Politia Rutiera. In Craiova s-a tot plimbat o coloana militara(cateva Daewoo Nubira) astfel incat prin fiecare intersectie din Craiova era un militar.
Pe seara, era blocata toata Calea Bucuresti si cozile de masini se intindeau cred ca pe 4-5 km. Uimit ca pentru niste functionari se bate joc de cateva mii de oameni, dupa vreo 15 minute de stat ca prostul cu bagheta aluia in fata si vazandu-l neechipat corespunzator(uniforma simpla militara peste care avea trasa o veste reflectorizanta simpla verde si o bagheta de lemn nevopsita Laughing ) am trecut de el.
Dupa vreo 500 m ma opreste o masina de la Politia Locala.
"Sunt agent bla bla, va rog sa imi prezentati permisul Dvs. de conducere".
"Poftiti"
"Domnul Pirvu Daniel, permisul Dvs. va fi retinut pentru o perioada de 90 de zile(parca) pentru ca ati ignorat semnalele Politiei Militare".
"Domnul Agent, colegul Dvs. de la Politia Militara nu e echipat corespunzator prin urmare nu aveam nici o obligatie sa opresc".
"Domnule Pirvu Daniel, astea sunt detalii. Voi reveni cu procesul verbal de contraventie".
"Domnul Agent, nu sunt detalii. Colegul Dvs. nu era echipat corespunzator. Punct."
A plecat cu permisul si tot cu el s-a intors fara nici un proces verbal de contraventie. Oricum aveam drum pe la avocata. Ii mai dadeam de lucru.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
politistul militar era echipat regulamentar sa stii
lucrez la PM si stiu despre ce este vorba
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
blackshadow, eu stiu ca la dirijarea circulatiei se foloseste baston reflectorizant, nu juma de tac de biliard (ce zicea daniel, bagheta de lemn nevopsita). Pe cale de consecinta, echipamentul nu era regulamentar.
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ca de obicei suntem mai catolici decat Papa
si aici nu vreau sa jignesc pe nimeni doar te intreb @JE:
-daca circuli pe un drum oricare ar fi el si pe acel drum se fac lucrari si 2 din echipa de muncitori dirijaza traficul cu paleta din lemn vopsita verde pe o parte si rosu pe cealalta parte inseamna ca nu are echipament complet?
si in consecinta daca el iti arata partea rosie tu ignori semnalul si mergi mai departe ?
asa a facut colegu de mai sus a ignorat semnalul PM si a trecut mai departe pentru ca spune el nu avea baston reflectorizant
sa va mai spun inca ceva
nu este necesar neaparat ca politistul militar sa dirijeze circulatia cu baston re sau nereflectorizant ci la fel ca si agentul de circulatie o poate dirija doar cu mana libera
am explicat cum sta treaba si aici am sa ma opresc pentru a nu creea polemici
spun doar ca ar trebuii sa fim mai intelegatori in trafic
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
care mana libera, conform codului rutier, ar trebui sa fie intr-o manusa alba... Smile
Nu discut daca daniel a facut bine sau nu ignorand semnalele celui de la Politia Militara, am facut doar o observatie legata de echipament.
Si da, probabil si mie imi sarea tandara daca vedeam ca se blocheaza circulatia in juma de oras doar pentru ca au chef 2 colonei sa se plimbe cu masina. Ce a facut Daniel? A luat atitudine (nu discutam forma) si apoi s-a protejat invocand o chestie procedurala. Ca a procedat bine sau nu, asta e o discutie. Ar mai fi o discutie legata de blocarea circulatiei, a fost aceasta operatiune intr-adevar justificata?
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
politia militara ni ,,transporta" colonei Smile)
sa stii ca de obicei PM au misiuni foarte importante poate mai importante decar cei de la rutiera care merg cu girofarul doar de dragul de a merge sa se dea toti la o parte
asta ca raspuns la afirmatia cu coloneii
unde ai mai vazut politist dupa 89' im coa care sa aiba manusi albe cand te opreste? Smile)Smile)
eu unul de cate ori am fost oprit SI AM OPRIT NECONDITIONAT de un agent de la rutiera nu avea manusi albe in maini.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ps: nu mi-ai raspuns la intrebarile cu paleta de lemn a drumarului si daca ignori semnalul acestuia
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
blackshaddow a scris:politistul militar era echipat regulamentar sa stii
lucrez la PM si stiu despre ce este vorba

Nu suntem mai catolici decat papa. Ca daca imi iau o uniforma de pe okazii, imi trag o veste reflectorizanta cu 4 lei din Kaufland si tai o bucata din coada de matura a sotiei nu imi da dreptul sa opresc masini in trafic.
Ca sa fii respectat, trebuie sa te respecti pe tine, uniforma pe care o porti si institutia pe care o reprezinti.
Militarul nu era echipat corespunzator. Restul nu ma intereseaza.
Iar politistul care te-a oprit pe tine sunt convins ca purta intotdeauna uniforma si sapca pe cap.
Lucratorilor de la drumuri trebuie respectate semnalele chiar daca fac semn cu mana sau folosesc orice alt obiect. Nu e obligatorie in Codul Rutier folosirea vreunui obiect special.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mie 10 Oct, 2012 2:19 pm, modificat de 4 ori in total
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
esti perspicac. Nu ti-am raspuns. Si nici nu a de gand, pentru ca tu compari 2 chestii complet diferite si pentru ca eu ma refeream la altceva (adica la cat de regulamentar era PM-ul, nu la obligativitatea de a respecta indicatiile lui)
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Citez din Regulamentul Rutier (L49/2006):
"Art. 108. - Ministerul Apararii Nationale are urmatoarele atributii:
a) îndruma, supravegheaza si controleaza circulatia pe drumurile publice a vehiculelor apartinând acestui
minister si controleaza respectarea de catre conducatorii de vehicule din subordine a regulilor de circulatie;
b) coopereaza cu politia rutiera pentru realizarea actiunilor de însotire a coloanelor oficiale militare,
precum si a vehiculelor din parcul propriu;

c) înregistreaza vehiculele din parcul propriu si tine evidenta acestora;
d) pregateste personalul din subordine pentru conducerea vehiculelor ministerului si autorizeaza
personalul didactic din scolile de pregatire a conducatorilor auto din sistemul propriu, în vederea obtinerii
permisului de conducere;
e) organizeaza si executa inspectia tehnica periodica a vehiculelor din unitatile aflate în subordinea sa;
f) elaboreaza, împreuna cu Ministerul Administratiei si Internelor, norme privind conditiile în care pot
circula pe drumul public vehiculele speciale de lupta din parcul propriu;
g) elaboreaza, împreuna cu Ministerul Administratiei si Internelor, norme privind controlul circulatiei
autovehiculelor apartinând Ministerului Apararii Nationale si însotirea coloanelor militare."

Mie articolul asta, litera b), imi da impresia ca nu prea se poate Politie Militara fara Politie Rutiera. Poate unii mai avizati au o parere mai argumentata ca a mea. Asadar, dupa umila mea parere, Politia Locala era cam ca musca in lapte.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
normal ar fi ca doar politia rutiera sa aiba dreptul sa taiba grija de trafic...
ei sunt pregatiti si scoliti pentru asta...
politia locala ar trebui sa-si vada (din punctul meu de vedere) de problemele care nu tin de rutier si eventual sa insoteasca politia rutiera in caz ca aceasta are nevoie...
mi se pare aiurea ca un politist local sa te opreasca in trafic si, dupa ce ca nu are prea multe cunostiinte de legislatie rutiera, sa-ti dea amenda pentru ca ai fi incalcat nu stiu ce regula...

plus ca nu vreau sa discut acum integritatea politiei romanesti, care e "coruptibila".
de ce zic asta? sotia mea cand era gravida in 8 luni a fost oprita de un "politist local" undeva intr-un sat, si a vrut sa-i dea amenda pentru ca nu purta centura de siguranta...
in afara de faptul ca legea ii permitea sa mearga cu masina fara sa poarte centura, sotiei i s-a facut rau de la "mirosul" pe care il emana acel politist local...
era BAUT.
sotia mea s-a incuiat in masina, a inchis geamurile, a scos telefonul si a sunat la 112, si a relatat tot
dar si la rudele sale (care locuiau in acel sat) care au venit sa o ajute
in aproximativ jumatate de ora a ajuns si o masina a politiei din oras (resedinta de judet).
acelui "politist" i s-a desfacut contractul de munca.
dupa acest incident, acel "politist" a inceput cu amenintari la adresa rudelor sotiei.
din cate am inteles de la altii de prin sat, acel "politist" era un "cal breaz" si superiorii lui il asteptau de ceva timp sa-l prinda...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR