Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu conform legii....Politia Militara nu are nici un drept la circulatia pe drumurile publice....ei doar insotesc coloanele MApN-ului iar Politia Locala conform legii lor de organizare nu poate retine carnetul de conducere ! Sau poate cel care a facut asta nu stia de Lege 155/2010....trebuia sa-l pui sa se documenteze ..
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu ca le tin partea, ca si eu am avut destule clinciuri cu capetele de creta. Insa am invatat sa nu ii pun pe toti in aceiasi oala. Exact cum ar intra un bebe pe CO, ar pune o intrebare si cineva l-ar lua la misto. E gresit sa catalogheze forumul ca fiind unul de nesimtiti. Adevarul e ca marea majoritate a politistilor din trafic au o greata pe ei de nu le mai ajunge nimeni la nas. Dar daca ii intrebi repede... 7x9... s-au blocat!
Insa am avut ocazia sa discut si cu superiorii, cei ce nu fac teren. Cam de aceiasi varsta cu mine erau, undeva in jurul varstei de 3x ani. Am avut cu cine vorbi, am primit sfaturi, etc. Am plecat multumit sufleteste. Ala a fost momentul cand am trecut peste momentul BUG MAFIA si anume "toti gaborii e prosti". E o meserie ca oricare alta, doar ca unii au impresia ca sunt regi si ca nu le poate face nimeni nimic. Cu toate ca au cu doua clase mai mult ca trenul, poate.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
Urmaresc de ceva timp aici. Acum a-ti dat-o pe militareala.
De cateva zile ezitam sa spun si eu o patanie adevarata de acum ceva ani.

De la firma conduceam un TV Rocar, cabina dubla(5 loc)+caroserie, masina ok la estetic, printre ultimele fabricate. Venind dinspre BV spre Ploiesti, pe Timis sunt oprit de Organ. Trag pe dreapta, opresc motorul si cobor din masina. In secunda doi suna telefonul, un prieten:
-Gogule stai putin ca m-a oprit politia
-Sa inchida ca o sa v-a amendez!
-I-auzi Gogule inchide ca am treaba. Pentru ce 'sefu'?
-Nu stiu dar o sa gasesc!
-Hai 'bre' sa vedem!
A urmat un control amanuntit al actelor, masina, sofer.
-Ce transportati?
-Acid fluorhidric.
-AOLEU!
-Stai 'sefu' ca nu explodeaza.
A urmat o noua sesiune de verificari, ADR sofer, fise de siguranta produs, Fise de pericol produs, masina aderizata, etc(chiar nu mai le stiu acum pe toate)
I-am pus dosarul in brate cu mentiunea ca stiu ce am acolo si sa umble cu grija sa nu piarda ceva.
Dupa cateva minute vine spre fata masinii uitandu-se pe sub ea.
-Ce e 'sefu', e murdara?
-Nu asta, de ce nu a-ti tras frana de mana, e functionala?
-Eee, la naiba.
Deschid usa pe stg si...
-Ia vezi 'sefu'!
El se uita ca porcu la schiuri. Eu dau de schimbator in treptele 1-2 sau 3-4(nu mai stiu exact) rapid, zgomot sa faca, si ..
-Acu e bine?
El vine dezumflat si-mi da dosarul cu acte(pe care l-am verificat in prezenta lui) si-mi ureaza 'Drum bun'.

Maneta de la frana de mana zdranganea enervant si de vreo doi ani o aveam sudata Very Happy
Cine a mers vreodata cu un TV stie ce spun.
Ca o paranteza de final, fusesem controlat la intrare in Bv de ARR, masina avea de 4 t max aut, si implicit, diagrame, licente, tot tacamul. Cu Garcea asta chiar m-am distrat atunci.

Seara buna sa aveti.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu e gaborii prosti si nici altfel
Cum te comporti cu ei exact asa ti se si raspunde ,cu aceeasi moneda.
am putintei km facuti pe soselele patriei si pot sa spun ca respect politia rutiera.daca m-ati vedea cum ma comport de cum ma dau jos din masina la vreun control,ati ramane stupefiati,blocati si muti.
la fel raman si ei [agentii] obisnuiti cu tot felul de greturi si smekeri care le vorbesc la misto si la 11m in 99,9 % din cazuri
NU MAI ZIC de cate amenzi am scapat si de doua ori am salvat permisul din situatii f.f.f critice [ in timp ,pe putin 1500-2000 lei am salvat datorita comportarii,nu mai pun la socoteala punctele]
am incercat si eu o data ,de mult, sa fiu smekher .ei bine am luat-o in g_ra repede si de graba.
incercati si varianta mea [chiar daca unora nu le convine] si o sa vedeti rezultate spectaculoase
bine ,acuma e corect ca sunt si situatii in care se sare calu de catre unii [politisti] ,eu mai rar confruntandu-ma cu astfel de situatii.
,,AM onoarea sa va salut cu deosebit respect si stima ,, sunt cuvintele cu care il intampin de cum ma dau jos din masina la orice control de orice natura ,radar etc etc.
ramane stupefiat din prima [ el obisnuit cu smekheri care ii ignora ,nu le da acte,ii ia la misto etc,etc].deja juma dintr-o eventuala amenda e salvata ,pentru cealalta jumatate ramanand sa ,,muncesc ,, in continuare Very Happy
radare de 70-75-80-85 si chiar 90 km in localitate salvate de amenzi si puncte.
best record : lacu sarat [braila -104 km /h ] acum vreo 3 ani - avertisment Shocked -Exclusiv datorita comportarii.
spor
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Foarte adevarat Victor, cum se spune, 'vorba dulce, mult aduce', dar cand esti oprit de un asemenea specimen care spune 'Te amendez! Nu stiu dar o sa gasesc!', cam lasi vb bune acasa, atunci cand esti ok cu toate.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Vik, cand o comitem cu adevarat, da, jos palaria, sa isi faca datoria! In cazurile astea si eu le vorbesc civilizat, recunosc. E meseria lor pana la urma si legile sunt facute sa fie respectate. Odata nu purtam centura si pentru ca stiam ca am gresit si i-am vorbit organului frumos, mi-a dat "doar" amenda ca pieton pentru trecerea strazii prin loc nepermis. Bani mai putini dati si fara puncte.
Problema e cand stau la spaga, se agata de prostii sau te opresc "ca asa vor muschii lor". Poti in cazurile astea sa iti pastrezi decenta? Am si aici caz concret cu mine, dar nu ma mai lungesc.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu daca vad un mcv cu radar in copac stand la panda sa-ti pape banutii Very Happy ,ei bine, EU nu ma mir.
am dat spaga in multe cazuri in care mai salvam 100-250 lei in afara de ce dadeam la organ.[ nemaivorbind de puncte]
NU am fost oprit niciodata la hoha cu motive prostesti de a mi se cauta nod in papura degeaba.
asta e joaca ,el e Pisica ,eu sunt Soarecele.el ma va ,,vana,, permanent pentru spaga sau planul la amenzi,eu va trebui sa am grija permanent sa nu fiu prins deloc sau de foarte putine ori.
comportamentul e foarte important ,chiar daca te mai opreste si aiurea .am expus mai sus cum imi merge mie bine si nu vreau sa schimb cu nimic atitudinea fata de ei .

p.s: ce ma deranjeaza cu adevarat la politia rutiera e modul de echipare a masinilor si mai ales comportamentul execrabil a celor de la volanul masinilor de politie rutiera si nu numai,ai zice ca multi dintre ei abia au luat carnetul .....cu spaga !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR