Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • A_L_Y_N

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,am o problema legata de consumul de ulei la vectra mea din 2007,adica imi consuma excesiv de mult ulei,cam in jur de 700g-1l la 150-200 de km.Mi se pare excesiv de mult,pierderi nu se vad,nu da cu fum alb,trage bine de tot,iar schimbul d-abia l-am facut si deja am completat de 2 ori pana acum.Am bagat ulei Aral 10w-40 sintetic.A mai patit careva asa?
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
1. foloseste 5 w 30
2.consumul este exagerat si mai mult ca sigur iti pierde pe undeva
Nu are cum sa consume atat de mult ulei !
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mergi doar pe autostrada cu viteze de peste 160 km/h?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca nu ai luat masina de noua ,si nu stii cati km are se poate sa aiba foarte multi si trebuie segmentat motorul!
Skip ads

  • A_L_Y_N

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2012

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Mergi doar pe autostrada cu viteze de peste 160 km/h?

Nu doar pe autostrada,din cand in cand,merg si prin oras,si in afara,nu e o regula,si nu prea am depasit 160 decat de vreo 3 ori
  • A_L_Y_N

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:daca nu ai luat masina de noua ,si nu stii cati km are se poate sa aiba foarte multi si trebuie segmentat motorul!

Chiar asa de multi sa aiba?am avut bmw cu 985.000 de km si nu manca deloc,si asta imi arata 90.000 si sa manance asa?in 5 ani cati km sa faca?nu e adusa de afara masina,e luata din tara de noua,dar nu de mine....
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Verifica sa nu il manance pe la turbo.

Cam asa se intampla cu astea de noi luate din RO, nu prea vad schimburi decat pe hartie.
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu asi zice sa o ei prin eliminare

1. dai o fuga la spalatorie spal-o la motor apoi ridico pe o rampa elevator sau improvizeaza o parghie si uitate sa vezi daca pierzi pe undeva
2. sa nu ai probleme cu turbo ( asa am patit eu am mers am mers asa cu ea si dupa a luato turbo pe ulei si mi-a facut motoru praf ) .
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sigur ca este turbo .este sigur daca nu lasi balta de ulei sub masina.cu toate ca am mai gasit si cazuri de semeringuri supape care nu prea mai erau si de acolo papa bun uleiul.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
La consumul asta de ulei este imposibil sa n-ai fum albastru in spate. Ar trebui vazut pe unde scapa uleiul de ajunge in camera de ardere ( semeringuri/ghideaje supape, segmenti, turbina, etc) Mai poti incerca sa folosesti un ulei usor mai gros sau sa-l aditivezi pe cel existent sa vezi ce se intampla. Ti s-a recomandat mai sus 5w30 dar dupa stiinta mea e mai subtire ca cel folosit de tine asa ca banuiesc ca va avea loc a cresterii a consumului si asa exagerat.
As exclude si varianta spalarii motorului ca sa vezi mai bine eventuale scurgeri - ai mari sanse sa tragi si o spalatura prin portofel + vizite chinuitoare pe la electricieni - si oricum, la consumul asta de ulei s-ar vedea si noaptea la lanterna pe unde il pierde.
In Ro , dupa ce ca schimburile se fac ca vai de mama lor , uleiul se mai si aspira din baie ....ce mai ramane pe fundul baii sau prin colturi, nimeni nu mai stie .
De ex , de cind am cumparat opelul meu, am facut 6000 km ....vanzatorul se lauda ca tocmai facuse schimbul de ulei - la motor era o hartiuta cu antet de reprezentanta cu km la care s-a facut schimbul si cind urmeaza sa fie iar facut - si pentru ca ieri mi se parea ca motorul e ceva mai zgomotos ca de obicei am verificat nivelul uleiului ...... ( ca nu prea ma omor cu verificat joja) ...pai uleiul e negru-negru mai rau ca la un tractor aflat dupa campania agricola. ...si teoretic ar trebui sa-l las conform hartiutei inca 9000 km ! ! Ma gandesc ca ori nu s-a facut schimbul de ulei, ori nu s-a schimbat filtrul, ori in mod repetat uleiul a fost aspirat din baie , nu golit , ramanand reziduri ce mazgalesc uleiul proaspat.
Oricum , in ritmul asta de completat ulei, daca faci un calcul sumar, in timp ai iesi mai rentabil daca ai remedia problema.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pai oricum se innegreste imediat din cate stiu! Daca omul cu vectra are filtru de particule, nu o sa se vada pic de fum in spate, oricum nu il pierde pe sosea, ca nu ai cum sa nu observi!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR