Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • marius3451

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
de cateva luni am auzit un zgomot fier pe fier la roata dreapta fata care la inceput nu i-am prea dat importanta....in ultimele saptamani nu prea am circulat personal cu masina....doar tata .....azi mam urcat la volan .....si la denivelarile de la trecere akuma suna la toate 4 rotile....acel zgomot....nustiu ce ar putea fii deoarece bucsi in spate am schimbat nu de mult timp .....si acuma in spate se aude cel mai tare....si culmea am mai auzit la opeluri pe strada ....dar numai la opel astra f si la vectra b.....repet ...nustiu ce ar putea fii....daca ma ajutati si pe mine careva....?Va multumesc frumos....O seara buna
Skip ads

  • Andrei NRG

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut incearca sa verifici daca nu ai spirale rupte la arcuri ..dar destul de greu de crezut ca se poate intampla sa se rupa arcuriile la toate 4 rotile oricum poate fi o cauza de zgomot fier pe fier.Incearca sa te lasi pe masina in fata sau in spate unde sti tu ca se aude pe suspensie si vezi daca se aude daca da este foarte probabil sa fie de la arcuri bafta
  • marius3451

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mam apasat pe ea...si nu se aude nimic....nici in fata nici in spate....chiar nustiu carei cauza a service miau zis k nau mai vazut asa ceva...
  • B.O.R

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare aceasi problema o am si eu tot un vectra b am si am schimbat bieleta antiruliu crezand ca de aici ar fi problema,dar se pare ca nu este si nu stiu ce ar putea sa fie,daca stie cienva sa ne informeze si pe noi.
la mine se aude doar pe roata dreapta fata. multumesc
Skip ads

  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Discurile sunt bune? Verifica si discurile si placutele sa fie in limitele normale.
Stima si success.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Verifica bine arcurile, eu le-am avut rupte pe toate si nu se auzea nimic cand apasam masina!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
marius3451 a scris:de cateva luni am auzit un zgomot fier pe fier la roata dreapta fata care la inceput nu i-am prea dat importanta....in ultimele saptamani nu prea am circulat personal cu masina....doar tata .....azi mam urcat la volan .....si la denivelarile de la trecere akuma suna la toate 4 rotile....acel zgomot....nustiu ce ar putea fii deoarece bucsi in spate am schimbat nu de mult timp .....si acuma in spate se aude cel mai tare....si culmea am mai auzit la opeluri pe strada ....dar numai la opel astra f si la vectra b.....repet ...nustiu ce ar putea fii....daca ma ajutati si pe mine careva....?Va multumesc frumos....O seara buna


Pe fata bieletele antiruliu(mai precis capul inferior uzat excesiv)

B.O.R , daca ai schimbat bieletele cu unele noi si zgomotul persista, atunci verifica:
-bucsi bara torsiune
-capete de bara
-bieleta directie
-rotule brate
  • Iceman007

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2012

  • Mesaj Privat
marius3451 a scris:de cateva luni am auzit un zgomot fier pe fier la roata dreapta fata care la inceput nu i-am prea dat importanta....in ultimele saptamani nu prea am circulat personal cu masina....doar tata .....azi mam urcat la volan .....si la denivelarile de la trecere akuma suna la toate 4 rotile....acel zgomot....nustiu ce ar putea fii deoarece bucsi in spate am schimbat nu de mult timp .....si acuma in spate se aude cel mai tare....si culmea am mai auzit la opeluri pe strada ....dar numai la opel astra f si la vectra b.....repet ...nustiu ce ar putea fii....daca ma ajutati si pe mine careva....?Va multumesc frumos....O seara buna



Salut.....ai reusit sa ii dai de cap ? ....aceeasi problema o am si eu cu masina, bate ceva la roata stanga fata, ca si cum ai da cu un ciocan in nicovala Sad ......am citit pe forum ca poate flansa si rulmetul de la amortizor ar fi problema, am comandat astea si maine le schimb la masina
  • marius3451

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
inca nu am reusit....da astept sa vad ce simptome mai are la tine daca mai are dupa ce le schimbi....
  • Iceman007

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2012

  • Mesaj Privat
marius3451 a scris:de cateva luni am auzit un zgomot fier pe fier la roata dreapta fata care la inceput nu i-am prea dat importanta....in ultimele saptamani nu prea am circulat personal cu masina....doar tata .....azi mam urcat la volan .....si la denivelarile de la trecere akuma suna la toate 4 rotile....acel zgomot....nustiu ce ar putea fii deoarece bucsi in spate am schimbat nu de mult timp .....si acuma in spate se aude cel mai tare....si culmea am mai auzit la opeluri pe strada ....dar numai la opel astra f si la vectra b.....repet ...nustiu ce ar putea fii....daca ma ajutati si pe mine careva....?Va multumesc frumos....O seara buna


Salutari......revin cu un update la problema mea ......am fost la service cu masina si mi-a inlocuit flansa, rulmetul si capacul de la amortizor, mi-a aratat cum arata capacul si am vazut ca era fisurat,......si mi-a aratat ca era rupta o bucata din arc .....acuma am facut un test si se pare ca am scapat de bataia enervanta de la roata stanga fata.....acuma nu stiu daca ai aceleasi probleme, dar merita verificat ....succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR